Ateismus je „beznadějně zjednodušující,“ říká oxfordský profesor McGrath

Oxfordský profesor Alister McGrath řekl, že opustil ateismus a stal se křesťanem, protože mu to nabídlo komplexnější odpovědi na základní otázky.

V nedávné debatě o vědě a náboženství profesor McGrath uvedl, že ateismus je „beznadějně zjednodušující,“ zatímco křesťanství nabízí přesvědčivější rámec pro zkoumání vědy.

„Cítil jsem, že ateismus byl beznadějně zjednodušující, nebo přinejmenším ty formy, které jsem znal. A myslím, že ve skutečnosti mě ke křesťanství přitahoval ten hluboký pocit, že vidím větší obraz věcí,“ podotkl.

„Našel jsem způsob, jak si uvědomit sebe, náš svět a také mi to poskytlo koncepční prostor pro vědu. Jinými slovy, stále jsem měl rád vědu jako něco, na čem opravdu záleží, ale teď jsem dostal rámec, v němž jsem uviděl širší souvislosti,“ poskytl MaGrath svůj pohled na vědu a víru.

Profesor McGrath debatoval s americkým biologem Bretem Weinsteinem, jednou z předních osobností, která o sobě veřejně deklaruje, že nevěří v existenci nadpřirozena.

Weinstein byl profesorem biologie na Evergreen State College ve Washingtonu až do roku 2017, kdy byl nucen odstoupit poté, co kritizoval „Den nepřítomnosti“, který navrhoval, aby bílí studenti a zaměstnanci zůstali doma.

Weinstein řekl, že nevěří v žádnou formu nadpřirozené bytosti a domnívá se, že Bůh je jenom lidský výmysl. Přiznal však, že nedokáže vymyslet nic, co by mohlo být stejně účinné při „vnucování morálního kompasu“ lidem tak, jak je to u křesťanství.

Profesor McGrath argumentoval, že křesťanství neslouží pouze jako nějaká „užitečná funkce“ ve společnosti, ale že to je existence samotného Boha, která dává porozumění tomu, co je správné a co špatné.

„Myslím si, že jednou z důležitých věcí ve víře ve spravedlivého Boha je ten hluboký pocit, že když se společnost velmi pokazí, existuje někdo, kým jsme souzeni,“ poznamenal.

McGrath dále uvedl, že jako lidské bytosti se pokoušíme proniknout do hlubšího pochopení světa kolem nás, a to nám ve skutečnosti dává pocit, kým jsme.

Debata proběhla před živým publikem na Institutu strojního inženýrství ve Westminsteru. Natočený díl byl první částí seriálu s názvem Velká konverzace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 29. září 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,,

3 Komentáře

 1. Karel Konečný

  Ten rozhovor McGrath a Weinstein by mohl vést k tomu aby někteří lidé začali přemýšlet. K tomu ale nemusí dojít, protože u nás je nízká gramotnost čtení, tedy porozumění obsahu věty, nebo vět a příběhu, jakož i chápání pojmů.

  Odpověď
 2. Libuše Dulinová

  Hledání sebe sama, svého místa ve vesmíru, smysluplnosti svého života a etických hodnot – což patří k náboženství a filozofii, nelze zaměňovat s hledáním pravdy, co by důkazem. Kdy konečně věřící pochopí, že tohle jsou dvě odlišné věci? Zájem o pravdu motivován osobním ziskem – potřebou lásky, bezpečí, věčným životem, atd. – tj. svou spásou, a bezúhonná láska k pravdě kvůli ní samotné, za cenu vzdání se „spásy“ pro pravdu, se prostě míjejí.

  Odpověď
  • Karel Konečný

   Já Vám mohu k vašemu komentáři napsat, že není dobré se příliš sebou zabývat, je za tím jen Vaše ego, ale přirozeně to každý dělá. Spojovaní přirozeného a nadpřirozeného svět se projevuje jistým chaosem, a pojmy, které používáte, chápou lidé různě.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář