Křesťan dnes

Během pandemie se ve Španělsku výrazně zvýšil počet nevěřících, ukázal průzkum

Madrid – Během pandemie covidu-19 se ve Španělsku výrazně zvýšil počet nevěřících. Informoval o tom deník El País s odkazem na průzkum agentury CIS. Mezi lety 2019 a 2021 podíl ateistů vzrostl o deset procentních bodů a téměř čtyři Španělé z deseti uvedli, že v boha nevěří. Odklon od víry a katolické církve je však ve španělské společnosti dlouhodobější.

Mírně také vzrostl podíl lidí, kteří se označují za věřící, ale neúčastní se náboženského života. Těch bylo ve Španělsku minulý rok 44 procent. Nejvíce ateistů je mezi lidmi ve věku 18 až 24 let. V této věkové skupině uvádí, že je bez víry, přes 63 procent lidí. Mezi seniory ve věku nad 65 let jen pětina nevěří v boha.

SOUVISEJÍCÍ Španělsko prošetřuje 68 případů údajného sexuálního zneužití v církvi

Podle autorů mohly výsledky průzkumu ovlivnit pandemické uzávěry, během kterých byli lidé více doma a častěji odpovídali na otázky badatelů. Tím autoři průzkumu získali přesnější výsledky. Naopak sexuální skandály v katolické církvi mají podle barcelonské nadace Ferrer i Guàrdia, jež se zabývá tématem dlouhodobě, obvykle jen omezený dopad na vztah lidí k náboženství.

„Mezi faráři spolu mluvíme a konstatovali jsme, že v současnosti chodí na nedělní mše méně lidí,“ uvedl kněz Peio Sánchez, který vede katolickou faru svaté Anny v centru Barcelony. Podle něj je to ale dáno spíše změnou způsobu života než odklonem lidí od víry.

Španělsko mělo dlouhou dobu pověst silně katolické země, což ale v posledních desetiletích přestává platit. Svědčí o tom různé statistiky. V roce 2020 jen deset procent párů mělo svatbu v kostele, zatímco v roce 2008 byla polovina manželství uzavřena před knězem. Výrazný pokles je patrný i v případě počtu poplatníků, kteří odkazují část své daně z příjmu katolické církvi. Podle badatele Josepa Maňého políčko s takzvanou daňovou asignací zaškrtává každý rok méně lidí. Biskupské pokladny ale přesto nechudnou, ba naopak výnos z daní se mezi lety 1998 až 2018 více než zdvojnásobil. „Ti, kteří se rozhodnou to zaškrtnout (pro katolickou církve), jsou totiž pokaždé bohatší,“ uvedl Maňé.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version