Benjamin Roll: Chci být evangelickým farářem a podílet se na aktivizování občanské společnosti

Jak vznikl spolek Milion chvilek pro demokracii, kdo byl u jeho zrodu?

Veřejně aktivní jsme začali být po volbách v roce 2017, kdy jsme 17. listopadu dali s Mikulášem Minářem a dalšími dohromady studentskou výzvu Chvilka pro Andreje, ve které jsme po premiérovi chtěli, aby plnil své předvolební sliby o rozvíjení demokracie, nezávislosti policie atd. Výzvu jsme mu osobně předali a požadovali veřejnou odpověď. Po pár měsících jsme viděli, že on o dialog nestojí a po vlastních slibech šlape. Byl vydán trestnímu stíhání, začal dosazovat své lidi do důležitých státních institucí, i když jeho vláda ještě neměla důvěru, z EU přišla zpráva úřadu OLAF, která potvrdila, že v případu Čapí hnízdo došlo k podvodu, slovenský nejvyšší soud potvrdil, že Babiš je oprávněně veden jako agent StB…Kupilo se toho tolik, že jsme řekli dost, založili jsme spolek a v únoru 2018 jsme spustili současnou petici, ve které žádáme Babišovo odstoupení. Ta má dnes přes 400 000 podpisů. Ale naším hlavním cílem je hlavně podpora živé a aktivní občanské společnosti, která tvoří důležitý pilíř fungující demokracie.

Kdo spolek tvoří?

Nyní něco přes deset lidí. Jsme velmi různorodí. Několik studentů, několik starších pracujích. Někteří jsme ve spolku od začátku, jiní se přidali během uplynulého roku, protože chtěli pomoci, přestože nás osobně neznali. Zajímavá je pestrost politických i náboženských přesvědčení.

Jak hledáte shodu?

Zatím celkem přirozeně. Ve svých veřejných prohlášeních a požadavcích se držíme obecných principů. Právě díky shodě navzdory různorodosti se nám myslím daří oslovit tak široké spektrum občanů.

 

Jaké máte mezi sebou vztahy?

Velmi přátelské. Snažíme se občas spolu trávit čas i mimo porady a demonstrace a jsme spolu rádi.

Co bylo vodítkem při výběru řečníků a hudebníků pro demonstraci na Letné?

V první řadě jsme dlouze probírali cíl setkání. Co chceme, aby bylo vyzněním Letné, a jaká témata tam mají zaznít. K nim jsme pak hledali řečníky. Herce a hudebníky jsme pak oslovovali ty, o kterých jsme věděli, že s námi sympatizují a přitom mají co říci.

Co byste považoval za svůj největší životní úspěch?

Zatím asi právě možnost podílet se na úspěchu Milionu chvilek, ale také dokončení bakalářského studia (ale to budu brát jako úspěch až po dokončení magistra :))

Láká Vás politická kariéra?

Ne. Chci být evangelickým farářem a podílet se dál na aktivizování občanské společnosti. I právě v církvi bych rád posiloval vědomí zodpovědnosti za společnost.

Líbí se mi, že posunujete společenskou diskuzi zpět z kuloárů a pódií mezi lidi. Máte konkrétní tipy, jak opustit svou bublinu na sociálních sítích?

Na sociálních sítích se často bubliny střetnou v ne úplně vhodné podobě. Zdá se mi, že neosobní komunikace na internetu se velice snadno vyhrotí. Nejlepší je s lidmi mluvit přímo. S příbuznými, se sousedy, s kolegy. Nebo právě se souvěrci z církve.

Co podle Vás mohou pro společnost udělat konkrétně křesťané?

Vzít vážně svou víru a Ježíšovo vyzvání k lásce k Bohu a k bližnímu. Když pochopíme, že žádný člověk není druhým nadřazen a že Ježíš po nás chce, abychom byli bližními každému člověku, bez ohledu na vyznání, národnost, či politický názor a začneme se podle toho k druhým chovat, tak to bude zásadní krok. Bohužel jsou nyní právě křesťané často aktivními původci nenávistných sporů. Jestliže si všichni uvědomíme zodpovědnost za své okolí a vezmeme vážně Boží výzvu k péči o celé Stvoření, tak to, myslím, bude poznat.

Díky za rozhovor i za Vaši angažovanost.

Autor: Hana Pinknerová   Datum: 13. srpna  Foto: Facebook – Benjamin Roll

Tags: ,

5 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Souhlasím se Salvinim, který se postavil proti migrační mafii, která je podporována neziskovkami podporovanými EU nebo Sorosem. Z toho důvodu má moji podporu u nás prozatím SPD. Je tento můj názor nenávistný? Stejně nesouhlasím s totalitními tendencemi EU. Je tento můj názor nenávistný?

  Odpověď
  • Taky souhlasím. Migrace je zcela jistě řízena za účelem likvidace křesťanství. To je můj názor, za kterým si budu vždy stát i kdyby mě měli zavřít.

   Odpověď
 2. Na doplněni článku: Benjamin Roll je předsedou poradního odboru pro mládež pražského seniorátu ČCE, který aktivně podpořil akci Prague Pride.

  Odpověď
  • Konečný Fr.

   Podpořit tuto akci nepovažuji za správné. Účastníci akce jsou bezesporu hříšníci jako i ostatní lidé. Kdo je větší nebo menší hříšník nám nepřísluší hodnotit. Ježíš se stýkal s pochybnými lidmi a jejich životy měnil. Mít v nenávisti zlé je správné, lidi nenávidět nemáme, ale vést je ze lži k pravdě.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář