Biskupové a lékaři varují před nárůstem dětské sebevražednosti

Itálie – Předseda Italské biskupské konference, kard. Gualtiero Bassetti, který v úterý zahájil zasedání její stále rady, odhlédl od italské vládní krize a zaměřil pozornost na stále silnější sociální dopad pandemie. „Důvěřujeme v účinnost vakcíny proti koronaviru, avšak nelze zanedbat jeho dramatické vedlejší účinky: sociální izolaci, zhoršení mentálních chorob a prudký vzrůst sebevražednosti u dětí a mladistvých“.

Tyto skutečnosti by měly vyburcovat všechny instituce, které se podílejí na výchově a vzdělávání mladých lidí, pokračoval kard. Bassetti. „Na výchovnou krizi by měla církev reagovat pohledem do budoucnosti, tvořivostí a předkládáním nových projektů“. Zároveň má mladým lidem „tlumočit přesvědčení, že také tento čas je cenný pro osvojení podstatných prvků lidského života“.

Utrpení dospívajících za pandemie odborně popisuje Stefano Vicari, primář neuropsychiatrie v Bambino Gesú, římské pediatrické nemocnici Svatého stolce: „Pokusy o sebevraždu a sebepoškozování u dětí a mladistvých za pandemie vzrostly o 30%. Nikdy v minulosti jsem neměl oddělení plně obsazené. Sebevražda je v kategorii 10-25 let druhou příčinou úmrtí hned po silničních nehodách, tento jev vždy existoval, avšak od loňského října se značně vyostřil“, uvedl prof. Vicari v italském tisku.

Jeho slova smutně dosvědčují pohřební obřady desetileté dívenky v jihoitalském Bari, které sloužil tamní arcibiskup Lorefice. Dívka se uškrtila při natáčení videa na sociální síť TikTok. „Její smrt je varováním a snažnou prosbou. Naše děti jsou za nynější pandemie křehké, vyděšené, obestírá je samota, deprese, zoufalství. Naslouchejme jejich těžkostem, učiňme to všichni společně“, naléhal jihoitalský arcibiskup ve farnosti, kde měla jít dívka v červnu k prvnímu svatému přijímání. Její smrt není ojedinělá – v pondělí se v témže městě oběsil devítiletý chlapec pravděpodobně ze stejných důvodů, tedy účasti na tiktokové „challenge“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 30. ledna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář