Křesťan dnes

Biskupové radí volit ty, kdo slouží občanům a nepřináší příliš jednoduchá řešení

Praha – Čeští a moravští biskupové apelují na věřící, aby v nadcházejících volbách věnovali svou pozornost těm, kdo se nějakým způsobem již osvědčili ve službě svým spoluobčanům a také těm, kteří nepřinášejí příliš jednoduchá řešení a nestaví se do role spasitelů. Ve svém prohlášení k blížícím se senátním a komunálním volbám to dnes uvedl pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner.

„Období letošních podzimních voleb do obecních zastupitelstev a do části Senátu je poznamenáno následky pandemie covidu, válkou na Ukrajině a s tím související neradostnou ekonomickou situací. Tyto i další vlivy vedou k sílícímu sociálnímu napětí ve společnosti,“ uvedl Graubner.

Není podle něj na místě doporučovat koho volit a koho ne, protože to není úlohou církve a protože situace v každé obci je jiná. „Apelujeme však na vás, abyste věnovali svou pozornost těm, kdo se nějakým způsobem již osvědčili ve službě svým spoluobčanům a také těm, kteří nepřinášejí příliš jednoduchá řešení a nestaví se do role spasitelů,“ shrnul svá doporučení.

Těm, kdo kandidují, přejí biskupové moudrost ve slovech a sílu proměnit slova v činy, aby to, s čím se prezentovali před volbami, nebyly jen plané sliby. „My ostatní mějme na zřeteli obecné dobro a provázejme svou modlitbou ty, kteří mají odvahu přijmout politickou zodpovědnost. Také je podporujme dobrým životem podle křesťanských zásad,“ uzavřel.

O mandát v komunálních volbách letos usiluje 195.392 kandidátů, téměř o 21.000 méně než při posledním rozhodování o složení obecních zastupitelstev před čtyřmi lety. V celé republice bylo pro volby zaregistrováno celkem 23.261 kandidátních listin. Největší výběr budou mít voliči v hlavním městě, kde je pro volby do magistrátu zaregistrováno 1064 kandidátů.

Pouze z jedné kandidátky budou voliči vybírat v 1778 obcích. Pro volby je vytvořeno 14.733 stálých volebních okrsků, v 4910 z nich proběhnou současně i volby do Senátu. V nejméně 11 obcích se volby v řádném zářijovém termínu neuskuteční, protože zde nebyla podána kandidátní listina nebo je nedostatečný počet kandidátů.

Volby do obecních zastupitelstev mají velký význam pro život v obcích. Desítky tisíc zastupitelů rozhodují o obecních penězích a řeší konkrétní problémy obcí blízké každodennímu životu. Především v Praze a dalších velkých městech je objem prostředků, o kterých rozhodují zvolení zastupitelé, i dopad jejich rozhodování na život ve městě srovnatelný i s úřady, jako jsou ministerstva.

Nesrovnatelná s vládou a parlamentem je však důvěra, jakou občané ke komunálním zastupitelům chovají. Obecní zastupitelstva a jimi zvolení starostové mají v Česku dlouhodobě největší důvěru veřejnosti ze všech sledovaných ústavních institucí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Graubner

Exit mobile version