Brazilský prezident telefonoval s papežem, řešili konflikt na Ukrajině

Brasília – Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva dnes telefonicky hovořil s papežem Františkem, debatovali spolu mimo jiné o válce na Ukrajině a ochraně životního prostředí. S odvoláním na brazilskou vládu o tom informovala agentura Reuters.

Lula podle prohlášení brazilské vlády poděkoval papežovi za jeho mírové úsilí, postěžoval si ale, že „konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se ještě více vyostřil“. Levicový brazilský prezident rovněž Františkovi děkoval za jeho podporu opatření namířených na ochranu amazonského deštného pralesa. Lula pozval Františka na návštěvu Brazílie, hlava katolické církve prý odvětila, že pozvání zváží. Brazilský prezident by se měl potkat s papežem osobně již letos v červnu či červenci ve Vatikánu.

SOUVISEJÍCÍKirill se setkal s generálním tajemníkem SRC. „Před zahájením mírových jednání musí být vyřešena otázka USA“ 

Lula da Silva, který je prezidentem od ledna, se prezentuje jako ochránce životního prostředí, čímž se výrazně distancoval od politiky svého předchůdce, krajně pravicového Jaira Bolsonara. Nedávno se rovněž nabídl jako prostředník, pokud jde o mírové řešení situace na Ukrajině, jeho snaha ale nezískala větší podporu.

Lula vyhrál loni v říjnu druhé kolo prezidentské volby nad Bolsonarem. Tehdy dostal 51 procent hlasů. Po jeho zvolení se v zemi konaly protesty proti výsledkům voleb. Demonstrace podle médií organizovali a účastnili se jich příznivci krajně pravicového exprezidenta Bolsonara. Nový prezident vstoupil do úřadu letošního 1. ledna a týden poté jeho odpůrci poničili sídla některých nejvýznamnějších institucí v zemi – parlamentu, prezidentské kanceláře a nejvyššího soudu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 31. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – Luiz da Silva

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář