Brněnské Ponrepo mění radikálně provozovatele i tvář

Brno –  Bývalé kino, noční a striptýzový bar Ponrepo na Hybešově ulici mění svého provozovatele, tvář i využití. Od ledna tohoto roku je z místa s barevnou minulostí sál protestantské církve Cityhouse. Kromě nedělních bohoslužeb bude možné v budoucnu navštívit ve zrekonstruovaných prostorách kavárnu nebo si sál pronajmout ke komerčním účelům. 

Historie prostoru

Brněnská adresa Hybešova 51 byla po několik desítek let spojena se jménem průkopníka české kinematografie Viktora Ponrepa. Roku 1939 založil v tomto domě Richard Schwab jako obdobu pražského kina Ponrepo, ale s názvem kino Grand Bio. Po válce změnilo roku 1945 místo na krátkou dobu jméno na Bio Illusion. Poté se roku 1948 přejmenoval prostor na kino Mír, kdy s tímto názvem, kromě krátké přestávky na začátku 80. let, vydrželo do roku 1995.

SOUVISEJÍCÍCityHouse Brno – nový sbor Apoštolské církve

Jako kino přestala sloužit budova od roku 1996, kdy se proměnil prostor na nonstop bar s biliárem a striptýzem. Kromě toho se sál využíval i k příležitostným koncertům a dalším kulturním akcím.  Nový pronajímatel symbolicky změnil název na Ponrepo. V tomto režimu fungovalo Ponrepo do konce roku 2017, kdy tento klub ukončil svou činnost. O oživení tohoto místa se ho pokusil nový provozovatel jako kulturní a konferenční sál s názvem New Ponrepo, ovšem pandemie koronaviru tyto snahy zastavila a prostor zel prázdnotou. V půlce roku 2021 se na provozování domluvili majitelé objektu s brněnskou církví CityHouse, která interiér kompletně zrekonstruovala a od ledna 2022 se otevřela ve zkušebním provozu pro veřejnost. 

Nynější fungování 

“Jsme moc rádi, že se nám podařilo najít takový prostor přímo v centru Brna zvlášť s takto barevnou minulostí. Věříme, že jedním z poslání církve je být blízko lidem bez ohledu na jejich minulost. Nové místo nám v tomto rozhodně pomůže,” prozradil pastor Michal Apetauer. 

Kromě nedělních bohoslužeb plánuje CityHouse pořádání seminářů, pronajímat sál pro konference a kulturní akce nebo zřídit plně fungující kavárnu. “Při rekonstrukci jsme naráželi na vtipné situace, kdy na místech kde původně byly salónky pro dívky s klienty a spousta červených světel, dnes je místnost pro modlitby, setkání dobrovolnických týmů a pro matky s dětmi. Dá se říct, že se uzavřel kruh a budova Ponrepa se vrátila zpátky ke svým kulturním začátkům,” dodal Apetauer. 

CityHouse Brno 

CityHouse Brno je součástí státem uznané Apoštolské církve a již od svého založení v roce 2018 usiluje o to, aby Čechům ukazovala nový obraz Boha a církve. Na jejich bohoslužbách tvoří nevěřící nebo duchovně hledající lidé běžně třetinu publika. CityHouse pořádá kurzy, semináře a poskytuje poradenství lidem v komplikovaných životních situacích. Před třemi lety začala setkáváním dvaceti lidí, kteří tuto místní církev zakládali, dnes na svých nedělních setkáních hostí i přes 200 návštěvníků. 

Autor: Tisková zpráva Datum: 29. ledna 2022 Foto: Cityhouse

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář