„Byl to hrdina víry,“ tvrdí CSW. Zemřel eritrejský patriarcha, který 15 let strávil v domácím vězení 

Abune Antonios, bývalá hlava eritrejské pravoslavné církve, zemřel ve věku 94 let poté, co strávil 15 let v domácím vězení za odpor vůči vměšování vlády do církevních záležitostí.

Patriarcha Antonios, který byl v roce 2005 zbaven administrativní kontroly patriarchátu a v roce 2007 uzavřen do domácího vězení, zemřel ve středu ráno, uvedla organizace Christian Solidarity Worldwide se sídlem ve Spojeném království.

Patriarchovo tělo bylo převezeno do kláštera Abune Andreas. Na pohřeb, který se konal ve čtvrtek ráno, se shromáždil velký dav, mnozí urazili pěšky i velké vzdálenosti.

Christian Solidarity Worldwide informuje, že Antonios byl odvolán ze své pozice z důvodů, že odmítl vyloučit z církve 3 000 členů hnutí za pravoslavnou obnovu s názvem Medhane Alema, a za to, že protestoval proti věznění tří kněží z daného hnutí. 

SOUVISEJÍCÍEgyptští evangelikálové pláčou. Zemřel koptský kněz, který se dotkl životů milionů lidí 

Patriarcha byl odvolán v lednu 2006 po tajných setkáních synodu, které byly svolány v rozporu s církevním kánonem.

Antonios byl 7. května 2007 poprvé zatčen ve své oficiální rezidenci, kdy byly zabaveny jeho osobní pontifikální insignie a oblečení a byl oficiálně umístěn do domácího vězení na neznámém místě v eritrejském hlavním městě Asmara.

O několik měsíců později byl nezákonně nahrazen biskupem Dioscorosem, duchovním schváleným eritrejskou vládou, kterého jmenování však neuznala egyptská pravoslavná církev. 

Patriarcha byl od roku 2017 viděn pouze na pašovaných videích, ve kterých nadále nebojácně kritizoval podmínky a důvody svého zadržení.

„Abune Antonios byl hluboce zásadový muž, který upřednostnil své povolání před politizací církve režimem, o kterém se má za to, že od roku 1991 páchá zločiny proti lidskosti,“ uvedl podle Christian Post zakladatel a prezident CSW Mervyn Thomas.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. února 2022 Foto: World Watch Monitor – Abune Antonios

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář