Křesťan dnes

Bylo to nádherných jedenáct let

Ve známém křesťanském Radiu Proglas došlo v nedávné době k velké personální proměně. Většina členů redakce opustila své místa, zmizely známé hlasy i známé vyhledávané pořady. Redaktorka Hana Svanovská je jedním z hlasů, které už na Proglasu neuslyšíme. 

Dočetla jsem se na sociálních sítích, že redakci křesťanského rádia Proglas opouští většina členů redakce včetně Tebe. Můžeš o tom něco říct? 

To už není jen reakce na sociálních sítích, to je holý fakt, který nastal k 30. dubnu 2022 a který se v těchto dnech reálně projevil i ve vysílání Radia Proglas, z něhož zmizeli nejen konkrétní lidé, ale i zásadní pořady.  Myslím, že došlo ke konfliktu, který doutnal dlouhodobě, a ten spočívá v neomezené moci jednatele a do února 2022 ředitele Radia Proglas P. Martina Holíka (dnes jednatele, ale stále jediného vlastníka) vůči jeho zaměstnancům, z které v mnoha případech pramenilo lidské i kněžské zneužívání jeho postavení. Jistě, šlo o člověka, který měl v půlce devadesátých let obrovskou odvahu něco takového založit, započít – ale ta doba už minula. Současná mediální scéna si žádá především profesionalitu, nikoli loajální kolektiv, který bude svému řediteli (knězi) vytvářet iluzi kamarádského křesťanského „společenství“. A troufnu si říct, že odcházející tým Proglasu měl k podobnému posunu poslední tři roky skvěle nakročeno. Vždyť pořady 13 plusDopoledne s Proglasem a kolegové za jejich mikrofonem, to bylo to, na co můžeme být opravdu hrdí. A pořad a podcast Na dřeň, ověnčený Novinářskou cenou za rok 2020, tým kolem Alžběty Havlové – o tom se snad snilo málokomu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Sama za sebe mám potřebu říct, že jako s knězem mám s P. Martinem Holíkem ty nejlepší zkušenosti při duchovním doprovázení mých blízkých.  O to větší je škoda, že své schopnosti při vedení rádia, které existenčně žije z příspěvků posluchačů, rozmělňuje do manipulativního a lidsky necitlivého přístupu  –  totiž; chová se k Proglasu jako ke svému soukromému majetku, na což podle úsudku mého i jiných nemá morální právo. To je hlavní důvod, proč jsem se já osobně (a pokud vím, i další) rozhodla k odchodu.

Máte nějaký společný plán? 

Nemáme. Na to, abychom založili nové rádio, byť internetové, nejsou peníze. Navíc probíhá válka na Ukrajině a nezlobte se, každá koruna pro uprchlíky je potřebnější než sebekrásnější mediální projekt. Ale moji skvělí mladí kolegové z pořadu Na dřeň chystají nový podcast s názvem Bez filtru – moc se na něj těším. Já osobně bych někde ráda navázala jako knižní recenzentka, to se mi zdá, že umím nejlíp.

Jak zpětně hodnotíš období své práce pro Proglas? 

Bylo to nádherných jedenáct let, ty poslední tři roky asi nejvíc. Rozjetý tvůrčí tým v čele s šéfredaktorem Pavlem Mikšů a vedoucí publicistiky a pražského studia Kateřinou Rózsovou, skvělé mezilidské vztahy, mladí kolegové typu Ondřeje Havlíčka nebo Anežky Jakubcové, které byla radost vidět profesně růst…Je to opravdu hořký konec. 

Láká Tě něco nového?

No jasně. Jen jsem zvědavá, co to bude – zatím opravdu nevím.

Budeš chybět. Tak doufám, že se vynoříš někde jinde a budeme moci naslouchat nebo číst Tvým názorům. Hodně štěstí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Hana Pinknerová Datum: 16. května 2022 Foto: Facebook – Hana Svanovská

Exit mobile version