Část evangelikálů se ve volbách odvrátila od Jaira Bolsonara a způsobila jeho prohru

Brazilský prezident Jair Bolsonaro a jeho volební tým se až do poslední hodiny druhého kola voleb snažili získat evangelikální voliče.

Křesťanští influenceři zveřejňovali na Instagramu fotografie s Bolsonarem a hrdě se hlásili k jeho volbě. A první dáma Michelle Bolsonarová shromáždila ženy v Assembleia de Deus Vitória em Cristo (Shromáždění Božího vítězství v Kristu) v Riu de Janeiru, v jednom z největších sborů v zemi.

„Milovaní, bylo by hezké, kdybychom vyhráli už v prvním kole,“ řekla. „Ale toto druhé kolo jsme potřebovali pro probuzení církve,“ cituje prohlášení Bolsonarové magazín Christianity Today. 

SOUVISEJÍCÍLe Monde: Evangelikálové v Brazílii vedou duchovní tažení proti levicovému Lulovi

Křesťanským voličům, které nepřesvědčila prezidentova vlastní víra – přestože se bývalý katolický vojenský důstojník nechal před šesti lety znovu pokřtít v řece Jordán -, nabídla Michelle své vlastní evangelikální přesvědčení.

„Nedívejte se na mého manžela, ale na mě,“ řekla. „Jsem služebnice Boží.“

Tyto snahy se však nakonec ukázaly jako nedostatečné. Jeden důvěryhodný průzkum zveřejněný několik dní před volbami ukázal, že podpora evangelikálů se mírně posunula – o pouhé čtyři procentní body – od Bolsonara k jeho vyzyvateli Luizovi Inácio Lula da Silvovi. Po sečtení hlasů však „Lula“, jak je všeobecně znám, vyhrál volby o necelá dvě procenta.

Někteří pozorovatelé přičítají tento posun k Lulově volbě rozhodnutí přímo oslovit evangelikální voliče.  Při setkání se zástupci církví v São Paulu Lula zveřejnil dopis, v němž uvedl své postoje k řadě zásadních otázek. Například k otázce potratů napsal, že „život je posvátný, je dílem rukou Stvořitele“ a že rozhodnutí o této otázce přísluší Národnímu kongresu.

Ke vzdělávání a probíhajícím debatám o tom, co by školy měly učit děti o lidské sexualitě, uvedl, že státní školy by měly spolupracovat s rodiči, nikoli proti nim.

SOUVISEJÍCÍ – Lula se před 2. kolem brazilských prezidentských voleb snaží oslovit evangelikály

„Domov a vedení rodičů jsou při výchově dětí zásadní a je na škole, aby je podpořila dialogem a respektováním jejich hodnot, bez zásahů státu,“ napsal Lula.

V dopise se také zabýval obviněními, že bude pronásledovat křesťany. V květnu bylo jednomu členovi zákonodárného sboru nařízeno, aby smazal příspěvky na sociálních sítích, které obsahovaly nepravdivá tvrzení, že Lula a jeho strana podporují razie na kostely a pronásledování křesťanů. Jiný letniční pastor letos přiznal, že svým věřícím bez důkazů říkal, že jejich sbor může být uzavřen, pokud se levice vrátí k moci.

Lula tato a podobná nepodložená obvinění vyvrátil.

„Vím, že lidé říkají, že se chystám zavřít kostely. Ve skutečnosti jsem to já, kdo vytvořil zákon o náboženské svobodě,“ napsal. „To, že někdo říká, že se chystám zavřít kostely, je tak zlé a ignorantské, že je těžké tomu uvěřit. Nikdy bych žádný kostel nezavřel, protože si myslím, že jestli je v životě nějaká dobrá věc, kterou lidé dělají, tak je to posilování jejich víry a péče o jejich duchovní potřeby,“ cituje nově zvoleného prezidenta magazín Christianity Today. 

V minulých volbách získal Bolsonaro sedmdesátiprocentní podporu evangelikálů. V průběhu svého prezidentství Bolsonaro pěstoval užší vztahy s evangelikály a vystupoval po boku známých kazatelů a letničních věřících, včetně Silase Malafaie, Marca Feliciana a Edira Maceda, biskupa největší denominace hlásající evangelium prosperity. Bolsonaro se rovněž zúčastnil Pochodu pro Ježíše, který organizovali evangelikální křesťané. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Jairo Bolsonaro

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář