Le Monde: Evangelikálové v Brazílii vedou duchovní tažení proti levicovému Lulovi

Brasília – V malé evangelikální modlitebně v chudinské čtvrti Ria de Janeiro Fallet se modlí zhruba 60 lidí. U vchodu mezitím drogoví dealeři pokračují ve svých obchodech a v malých sáčcích rozdávají drogy. „Nevadí nám, ba naopak. Díky tomu, že jsou tak blízko, tak mohou slyšet slovo Boží,“ říká vedoucí sboru a evangelikální pastor Moisés Virtuoso.

Po zahajovacím zpěvu se pastorova řeč rychle stočí z četby Bible k politice. Z tváře mu mizí úsměv a nasazuje dramatický tón. „Ti, kteří chtějí zavírat kostely nebo hájí potraty, nejsou věřící,“ říká. Výslovně sice nezmiňuje jméno bývalého prezidenta a levicového kandidáta Luize Inácia Lulu da Silva, ale všichni ví, kdo je tím zmíněným neznabohem, píše deník Le Monde.

SOUVISEJÍCÍ – Lula se před 2. kolem brazilských prezidentských voleb snaží oslovit evangelikály

„Ne genderové ideologii! Pokud zavřou kostely, tak se budeme, mí bratři, modlit v ulicích. Ale ode dneška musíme dělat, co je v našich silách, abychom takový záměr překazili,“ dodává pastor s Biblí nad hlavou. Jeho slova znamenají, že ve druhém kole prezidentských voleb je nutné hlasovat pro současného prezidenta Jaira Bolsonara.

Shromáždění věřící přitom sdílejí mnoho sociologických rysů s Lulovými voliči. Jde hlavně o ženy, chudé anebo o černochy, kteří zakoušejí policejní násilí, jež stávající prezident vždy hájil. „Lulu v kostele nikdy nevidíte,“ říká jedna věřící a další dodává, že je to Bolsonaro, kdo hájí rodiny. Obě mu dají hlas.

Sbor ve Falletu patří mezi evangelikální kostely, které vedou „duchovní tažení“, jak často opakuje brazilská první dáma Michelle Bolsonarová. Ta spolu s fundamentalistickou pastorkyní a bývalou ministryní pro rodiny Damaresou Alvesovou objíždí před druhým kolem voleb celou zemi. Za den stihne i tři bohoslužby, kde vede plamenné, ale také nasládlé proslovy. V Riu de Janeiro před zhruba šesti tisíci věřících vyzvala k „duchovní válce, boji proti zlu a satanovi, která chce zničit náš národ“. „Mnoho křesťanů si bohužel neuvědomuje, že Brazílie je poslední baštou proti komunismu,“ řekla. „Nedívejte se na mého muže, svůj zrak obraťte spíše ke mně, jsem boží služebnicí, “ dodala na shromáždění 20. října.

Obě ženy si rozdělily role. Michelle Bolsonarová se snaží uhladit hrubiánský obraz svého manžela, Damares Alvesová naopak používá silná slova, aby šířila strach a obavy. Bývalá ministryně na bohoslužbě 8. října tvrdila, že má snímky „čtyřletých dětí, kterým vytrhaly zuby, aby nekousaly při orálním sexu, a kterým dávají jen kašovitá jídla, aby měly volná střeva pro anální sex“. Když tato tvrzení začali vyšetřovat státní zástupci, politička uvedla, že čerpala „z rozhovorů s lidmi na ulici“.

„Tyto opakované manipulace už v kostelech způsobily mnoho incidentů. Pro věřící je pastor zástupce Boha na zemi a jeho rolí je dávat lidem směr. Jeho slova mají proto váhu,“ uvedla badatelka Christina Vitalová da Cunha, která se specializuje na církve. „V současnosti se pastoři stali militanty krajní pravice, šíří její dezinformace, odsuzují věřící, kteří nepodporují jejich stanoviska, a vylučují jiné pastory. To tady nikdy nebylo,“ dodala.

Tato „válka“ mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb neušetřila ani katolickou církev. Bolsonarovi příznivci napadli kněží, jejichž kázání považovali za příliš progresivní, a označili konzervativního kardinála Odila Scherera z největšího brazilského města Sao Paulo za komunistu.

Vlna falešným informací šířených v kostelech, které pak na sociálních sítích přebírají další pastoři s miliony příznivců, Lulovu kampaň úplně semlela. Podle posledních průzkumů bývalý prezident ztratil další preference mezi evangelickými voliči. Levicový lídr přitom 19. října zveřejnil dopis evangelíkům, kde prohlašuje, že bude „hájit rodiny, aby se mladí vzdálili drogám“ a že je proti potratům. Dále v něm slibuje respektovat náboženskou víru a vyzdvihuje „zásadní sociální práci, kterou dělají církve“. Lula však tento krok udělal pozdě a s nechutí. Sám dopis nepřečetl a přenechal tento úkol bývalému ministrovi Gilbertovi Carvalhovi, který studoval v katolickém semináři.

Skupina Nové evangelikální příběhy, která sdružuje progresivní evangelikály, nečekala na Lulův dopis, aby se vymezila vůči tomu, co nazývá „kristo-fašismem“. V neděli 16. října se v jednom bytě v Riu de Janeiro sešla desítka mladých lidí. „Snažíme se rozebrat kristo-fašismus za použití stejných prostředků, které používají krajně pravicoví influenceři. Používáme přitom humor a také argumenty. Odmítáme přiživovat tuto válku,“ říká čtyřiadvacetiletá Pâmella Camposová, která využívá aplikaci TikTok.

Všichni členové skupiny jsou si vědomi komunikační síly, kterou mají konzervativní evangelikální křesťané. „Nesnášenlivost a stigmatizaci, kterou používají, se proti nim obrátí. Čím dál více se totiž vzdalují Božímu slovu a věřící si toho nakonec nebudou moci nevšimnout,“ dodává baptistická pastorkyně Priscilla Reisová. Ale asi se to nestane před 30. říjnem, kdy se koná druhé kolo prezidentských voleb.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – exprezident Lula

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Luboš Hlavatý

    Také si myslím, že levicové a genderové pozice jsou křesťanské, zatímco protipotratáři, stoupenci soukromého vlastnictví, neregulované svobody projevu, topení uhlím nebo jedení masa jsou šiřiteli nenávisti a dezinformací. Jediným demokratickým řešením je odebrat evangelikálům volební právo! Jinak si budou volit koho chtějí a ještě k tomu budou veřejně nabádat.

    Jsem proto moc vděčný za volbu tohoto článku!

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář