Církve nabízejí přístřeší uprchlíkům z Ukrajiny a vyhlašují sbírky

Praha – Evangelická církev vyzvala své farní sbory k tomu, aby daly najevo svou připravenost k případnému poskytnutí přístřeší válečným uprchlíkům z Ukrajiny. Českobratrská církev evangelická o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Církevní diakonie je ve spolupráci s partnerskými organizacemi v Kyjevě připravena okamžitě poskytnout přímou finanční i organizační pomoc například při evakuaci osob nebo dodávkách humanitárního a zdravotnického materiálu. Diakonie českobratrské církve také vyhlásila veřejnou sbírku na podporu lidí zasažených ozbrojeným konfliktem.

Své dary mohou lidé posílat na sbírkový účet Diakonie 292949292/0300 s variabilním symbolem 2022 nebo sbírku podpořit prostřednictvím dárcovských SMS ve tvaru DMS na číslo 87 777, sdělila dnes ČTK koordinátorka sbírky Ivana Dingová.

SOUVISEJÍCÍKardinál Duka bude sloužit mši za mír, zazní i liturgie v ukrajinštině

Česká biskupská konference se dnes na svém webu připojila k výzvě papeže Františka, aby věřící z příští středy 2. března, Popeleční středy, učinili Den postu za mír. Čeští a moravští biskupové vyzvali, aby se lidé modlili za Ukrajinu. Kardinál Dominik Duka bude v pátek ve svatovítské katedrále sloužit mši za mír. Narušení míru, klidu a pokoje na svrchovaném území odsoudili dnes biskupové Církve československé husitské.

„Každá válka přináší nezměrné utrpení a zlo. Jako křesťané nechceme být ke zlu neteční. Vyzýváme k modlitbám za mír, klid a pokoj a vyjadřujeme podporu lidem v oblastech válečného konfliktu,“ uvedlo vedení církve. Husitská diakonie vyhlašuje sbírku pro všechny lidi trpící na území Ukrajiny, uvedla ředitelka diakonie Kateřina Klasnová. Finanční pomoc nyní bude směřovat především na zajištění základních potřeb – peníze pomohou zajistit potraviny, léky, zdravotnické vybavení, ošacení a další základní potřeby, doplnila.

„S velkým pohnutím sledujeme záběry okupačních vojsk na východě Ukrajiny. Plni obav posloucháme zhoubnou rétoriku těch, kteří si násilím přisvojují moc a ohýbají pravdu a právo ve svůj prospěch. Myslíme na osudy nevinných lidí, na přátele a rodiny našich ukrajinských bratří a sester, spoluobčanů, kolegů, sousedů,“ uvedla dnes evangelická církev.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Její synodní rada jednala v minulých dnech s ředitelkou diakonického Střediska rozvojové a humanitární spolupráce Kristinou Ambrožovou. Ta uvedla, že prostřednictvím svých dlouholetých partnerských organizací Otcův dům a Dům milosrdenství, které pečují o sirotky, respektive lidi bez domova v Kyjevě, pečlivě monitorují situaci v regionu.

Druhá linka pomoci je připravena přes síť humanitárních neziskových organizací navázaných na církve, především protestantské v Evropě. V koordinaci například s diakoniemi z Německa a Skandinávie je i česká Diakonie ČCE připravena na výzvu ukrajinských partnerů okamžitě jednat, uvedla dnes.

Synodní rada ČCE podpoří případné vyhlášení sbírky a bude hledat další způsoby pomoci. Jedním z nich je i připravenost na příchod válečných uprchlíků z Ukrajiny. Některé farní sbory i jednotlivci se na církevní vedení obrátili s nabídkou volných kapacit v případě, že bude potřeba ubytovat v Česku větší počet lidí z válečné zóny. Církev sbírá data o možných nabídkách ubytování prostřednictvím dotazníku na webové adrese bit.ly/Ukrajina2022.

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba, v zemi je vyhlášen válečný stav. Útok dnes odsoudili mimo jiné prezident Miloš Zeman, premiér Petr Fiala (ODS), česká diplomacie, šéfové obou parlamentních komor i politici opozičního hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. února 2022 Foto: Alexey Filippov (Flickr @UNICEF

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Je super, že lidi nabízejí ubytování uprchlíkům z Ukrajiny. Za nic nemůžou a určitě potřebují včasnou pomoc.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář