České instituce a společenství nabízejí další pomoc Ukrajině

Praha – K podpoře a deklaraci pomoci Ukrajině se přidávají další české kulturní, akademické a společenské instituce. Podporu svým ukrajinským kolegům vyjádřilo v dopise České centrum Mezinárodního PEN klubu. V Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad dnes instalovali putovní výstavu, která od loňska připomíná 30. výročí nezávislosti Ukrajiny.

K církvím, působícím v Česku, které ve čtvrtek odsoudily ruskou agresi, se dnes přidala Židovská obec v Praze. „Odsuzujeme válku Vladimíra Putina, kterou rozpoutal na Ukrajině. Naše komunita má tragické zkušenosti s agresivitou a nacionální nenávistí. Na základě vlastních trpkých zkušeností jsme připraveni pomáhat,“ uvedla obec na facebooku. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka bude dnes ve svatovítské katedrále sloužit mši za mír a část liturgie zazní v ukrajinštině.

Řeholnice v České republice nabízejí přechodné ubytování pro řeholní sestry, které budou případně nuceny před válečnými podmínkami opustit své kláštery. Sestry v ČR nabízejí, že se postarají o transport od slovenských hranic do České republiky, uvedl web České biskupské konference. Konference ženských řádů daruje pro potřeby sester a lidí jim svěřených 100.000 eur (2,47 milionu Kč) a ve sbírce hodlá pokračovat. Řeholní společenství začnou od 1. března modlitební řetěz, kdy každé jednotlivé společenství postupně v určený den obětuje své modlitby za mír na Ukrajině.

SOUVISEJÍCÍKatoličtí biskupové podpořili Ukrajinu, věnují jí nedělní kostelní sbírku

„S velkým smutkem, strachem a soucitem sledujeme se zbytkem světa, jak jsou testovány svoboda a integrita Ukrajiny. Kdokoli se může ocitnout ve stejné situaci: kdokoli z nás, naše rodina, naše země. Český PEN klub chce vyjádřit podporu všem občanům Ukrajiny. Jsme hluboce znepokojeni situací ve vaší zemi. Vaše budoucnost je budoucnost nás všech,“ napsal v dopise ukrajinskému PEN klubu předseda české organizace Jiří Dědeček.

Venkovní výstava na Vinohradech je připravena ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Ten na svém facebooku k výstavě doplňuje, že současná Ukrajina se může opřít o dlouhý příběh utváření ukrajinského národa. „Složitost tohoto příběhu a úzká provázanost s dějinami Rusů, Poláků, Židů nebo Bělorusů nic nemění na tom, že občané současné Ukrajiny mají právo svobodně si určit směřování své země. Žádný stát nemůže s odkazem na historické souvislosti násilně vnucovat Ukrajině svou vůli,“ píší historikové u ústavu. „V myšlenkách jsme s našimi ukrajinskými přáteli a kolegy, bez jejichž spolupráce bychom nemohli hlouběji poznávat společné dějiny komunistické diktatury,“ dodávají.

S úmyslem představit české veřejnosti ukrajinský příběh připravil ÚSTR výstavu Dlouhá cesta k samostatnosti k loňskému 30. výročí ukrajinské nezávislosti. Výstava půl roku putuje po Česku.

Divadla se přidávají s další podporou po symbolickém vyvěšování vlajek. Některá oznámila benefiční představení, ve čtvrtek je avizovalo Divadlo Bez zábradlí, dnes se přidalo třeba Divadlo Aqualung, které 4. března odehraje inscenaci hry bratří Čapků Ze života hmyzu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Jeho výtěžek bude věnován na pomoc Ukrajině.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. února 2022 Foto: screenshot YouTube – uprchlíci z Ukrajiny

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář