Cestovala na druhý konec světa, aby domorodcům pomohla najít víru v Krista

Ačkoli osmaosmdesátiletá Marilyn Laszlo zemřela v americkém státě Indiana, zpráva o její smrti nejvíce rezonovala na druhém konci světa.

Misionářka a překladatelka Bible se stala známou svou odvážnou vírou a obrovským vypravěčským talentem. Laszlo strávila 24 let ve vesnici Hauna na Papui -Nové Guineji, kde pro místní lidi vytvořila psaný text a přeložila Bibli do jejich rodné řeči. 

Když 9. září zemřela na Alzheimerovu chorobu, místní obyvatelé na její počest vyhlásili pětidenní smuteční rituál nazvaný „domácí pláč“. Celé tělo si potřeli bahnem, aby se podle tradičního rituálu připravili na dobu truchlení a vzpomínali na ženu, která navždy změnila jejich komunitu.

SOUVISEJÍCÍZemřel zakladatel organizace, která vyslala desítky tisíc mladých misionářů

Práce, která začala před více než 50 lety – a zahrnovala výstavbu kostela, školy a kliniky – pokračuje dodnes. Svou přítomností přeměnila vesnici na břehu řeky na centrum regionu.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Marilynin odkaz se stále dotýká životů lidí ve vesnici Hauna a po celém světě,“ řekl Christianity Today generální ředitel organizace Wicliffe Bible Translators John Chesnut.

Organizace Wicliffe vyslala Laszlo do vesnice Hauna v roce 1967. Později sloužila jako její mluvčí, než v roce 2003 založila svoji vlastní misijní organizaci.

Na počet její vytrvalosti v náročných misijních podmínkách byl natočen dokument, kde je převyprávěn jej příběh, který sloužil pro inspiraci k zapojení se do misijního úsilí. 

„Kolik lidí je dnes na misijním poli kvůli Marilyninu příběhu? Kdo ví,“ řekl pro CT prezident Laszlo Mission League Topher Philgreen, který odhaduje, že inspirovala tisíce lidí, aby se stali misionáři. „Musíme pokračovat v tom, co začala. Na místech, jako je Papua Nová Guinea, je potřeba stále velmi velká.“

Když byla Laszlo mladá, tak se jí lidé často ptali na rizika života v džungli a její odpověď zněla: „Naučila jsem se, že nejbezpečnějším místem na celém světě je být ve středu Boží vůle.“

Pro ni se takovým místem stala vesnice Hauna, kde viděla Boha „setkat se s těmito lidmi v jejich vlastní kultuře a v jejich vlastním jazyce“. Laszlo se modlila, aby se Bůh „dotkl srdcí“ věřících v její rodné zemi, aby přišli a sloužili nezasaženým vesnicím kolem ní. Po celý svůj propagovala misijní práci. Kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu odešla v roce 2012 do důchodu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 20. září 2021 Foto: screenshot YouTube – Marilyn Laszlo

https://www.christianitytoday.com/news/2021/september/marilyn-laszlo-died-bible-translator-wycliffe-hauna-png.html?utm_source=CT+Weekly+Newsletter&utm_medium=Newsletter&utm_term=198210&utm_content=6913&utm_campaign=email

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

  1. Pavla Klingerová

    Halelujah křesťanů v terénu je jako šafránu, pokaždé mě moc potěší o nich číst. Dodnes jsem o této statečné sestře misionářce nevěděla. Misie je jádro církve jádro křesťanství. Bůh měl jediného syna a učinil ho misionářem. Přišel, hledal,zachránil. Díky Jeho misii má dnes Bůh mnoho synů i dcer a posílá je, aby ŠLI, hledali a zachraňovali.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář