Čína poslala do vězení pastora za odpor vůči státní moci

Pastor domácího sboru v čínské provincii Che-nán byl zatčen za „podněcování k odporu vůči státní moci“ poté, co se odmítl připojit k vládní komunistické organizaci.

Radio Free Asia (RFA) uvádí, že pastor Zhao Huaiguo, zakladatel sboru Bethel, byl zatčen 2. dubna v čínské provincii Che-nán, poté, co byl 14. března zadržen za odpor vůči státní moci. Jeho nynější místo pobytu není známo.

Jeho manželka uvedla, že pracovníci státní bezpečnosti jí sdělili, že důvodem jeho zatčení bylo jeho opětovné zveřejnění zpráv o pandemii koronaviru. Úřady ho obvinily z používání softwaru na změnu ip adresy počítače kvůli sdílení politického obsahu, včetně toho, co se stalo ve Wu-chanu.

Zhangová řekla RFA, že předtím, než byl její manžel zatčen, byl několikrát požádán, aby se připojil ke sdružení, které dohlíží na protestantské křesťany v Číně, což odmítl.

Den po jeho zatčení přišlo šest policistů do sboru Bethel, kde zabavili 480 knih, včetně studijních pomůcek, letáků a kopií biblických materiálů s důvodem, že materiály byly nezákonné a vyrobené bez povolení.

Pastor Zhao založil v roce 2007 sbor Bethel, ale v loňském roce byla jeho činnost zakázána. Vláda uvedla, že Zhao nelegálně kázal a distribuoval křesťanské brožury.

Od března do prosince loňského roku policie veřejné bezpečnosti opakovaně obtěžovala církev, vzala její kazatele k výslechu a přinutila je, aby podepsali dohodu, že nebudou kázat nebo nebudou vykonávat žádnou další náboženskou činnost.

„Zhao byl obviněn z obracení lidí na víru a distribuce evangelizačních materiálů, které byly považovány za nezákonné. Po loňském lunárním roce donutilo náboženské oddělení komunistické strany sbor rozpustit, což věřící odmítli. Oficiální zákaz dorazil loni v dubnu,“ uvedli místní křesťané již dříve organizaci China Aid.

Open Doors USA World Watch List řadí Čínu k nejhorším zemím na světě, pokud jde o pronásledování křesťanů. Organizace podotýká, že všechny denominace jsou vnímány jako hrozba, pokud se stanou příliš velkými, příliš politicky angažovanými nebo pozvou zahraniční hosty.

V uplynulém roce čínské úřady uzavřely řadu známých sborů s několika tisíci členy, včetně 5 000 členného sboru Early Rain.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 6. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář