Číňané oslavují začátek lunárního nového roku, letos je ve znamení zajíce

Peking – Lidé po celé Číně i v dalších částech světa dnes oslavili začátek nového roku setkáními v rodinném kruhu a návštěvami chrámů. Lunární Nový rok je v Číně nejvýznamnějším svátkem a poté, co vláda v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulové tolerance covidu-19, jsou oslavy největší od začátku pandemie před třemi lety, píše agentura AP.

Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s českými Vánocemi. Oslavy trvají 15 dní. Každý čínský rok je pojmenován podle jednoho z 12 znamení čínského zvěrokruhu v opakujícím se cyklu. Po roce tygra letos nastupuje rok zajíce. Ten je vnímán jako symbol míru a naděje, což by mohlo signalizovat klidnější rok, napsal list The Washington Post.

SOUVISEJÍCÍČínští pastoři vás naučí to, co vás nenaučí ani Jan Kalvín

Po zmírnění většiny restrikcí souvisejících s covidem-19 se letos lidé mohli konečně bez obav z karantény, výluk či omezení pohybu vydat na návštěvu svých rodných měst a setkat se se svými rodinami. Po celé Číně se také vrátily v předchozích letech zrušené veřejné oslavy. Jenom v Pekingu se konaly tisíce kulturních akcí.

Asi kilometr dlouhá fronta se utvořila před známým lamaistickým chrámem Jung-che-kung v Pekingu, kam se lidé přišli pomodlit za své blízké. Podle agentury AP se však zástupy zdály být menší než v dobách před pandemií. Jedna z obyvatelek Pekingu uvedla, že si přeje, aby rok zajíce přinesl „pro všechny zdraví“.

„Myslím si, že tato vlna pandemie odezněla,“ řekla sedmapadesátiletá žena. „Já jsem se virem nenakazila, ale můj manžel a všichni v mé rodině ano. Přesto si myslím, že je důležité se (před nákazou) chránit,“ uvedla.

Masové přesuny a cestování můžou podle předního epidemiologa čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Wu Cun-joua v některých oblastech způsobit další šíření covidu-19. Už dříve však Wu uvedl, že v příštích dvou až třech měsících není rozsáhlý nárůst onemocnění pravděpodobný, protože během nedávné vlny se nakazilo asi 80 procent z 1,4 miliardy obyvatel Číny.

V Hongkongu se v sobotu krátce před půlnocí sjely zástupy lidí k největšímu místnímu taoistickému chrámu, aby jako první v novém roce zapálili vonné tyčinky. I tento oblíbený rituál úřady v posledních dvou letech kvůli pandemii zrušily.

Zatímco většina východní Asie vítala nový rok ve znamení zajíce, Vietnamci letos mají rok kočky. Proč se tradice v této jihoasijské zemi liší od okolních států, není jasné, píše The Washington Post. Kočky jsou nicméně ve Vietnamu mnohem oblíbenější a častější než zajíci, a často se vyskytují v místním folklóru či říkankách. Zobrazovány jsou jako společníci zemědělců, kterým pomáhají zahánět krysy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář