Čínské úřady skenují obličeje věřících a odebírají jim otisky prstů

Peking – Čínské úřady skenují obličeje věřících a odebírají od nich otisky prstů při vstupu do kostelů. Komunistický stát pokračuje v narůstajícím tlaku vůči náboženským menšinám v zemi.

Organizace Bitter Winter uvádí, že technologie na rozpoznávání obličeje byla instalována v kostele v Urumči, hlavním městě autonomní oblasti Sin-ťiang.

Dne 6. října byla v kostele ve městě Chuang-š‘ v Che-pej ve střední Číně zavedena dvě biometrická zařízení. Od jejich instalace musejí členové sboru čekat ve frontě, aby si nechali naskenovat své tváře a otisky prstů, než budou moci vstoupit do budovy.

Minulý měsíc bylo v jiném kostele ve městě Chuang-š‘ instalováno zařízení na rozpoznávání obličeje, aby bylo možné identifikovat, kdo se účastní bohoslužeb.

Jeden místní křesťan řekl Bitter Winter, že místní úřady požadují, aby byly na každém setkání odebírány otisky prstů. Nejmenovaný zdroj vyjádřil znepokojení nad těmito kroky vlády, protože monitoring osob má pak negativní důsledky pro členy celé rodiny.

Jeden člen církve v Chuang-š‘ uvedl, že jejich kostel byl pověřen, aby za září shromáždil otisky prstů všech členů. „Stejně jako se zaměstnanci registrují při příchodu práce,“ vysvětlili. „Přesně stejným způsobe se bude vědět, kdo se účastní služeb a kdo ne.“

Zvýšený dohled nad církví je podle Bitter Winter součást monitorovacího programu nazvaného Chytré oči, jehož cílem je do roku 2020 dosáhnout sledování osob ve všech regionech.

-mn-  Datum: 19. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář