Církve v České republice žádají duchovní v Rusku, aby apelovali na ukončení bojů

Praha – Představitelé náboženských komunit působících v České republice vyzvali duchovní v Rusku, aby využili svého vlivu a zasadili se o okamžité zastavení války na Ukrajině. Zástupci českých křesťanských církví, židovské a muslimské obce se dnes sešli k modlitbě a apelu za zastavení války v kapli Trauttmannsdorfského paláce na Hradčanech, jednom ze sídel ministerstva zahraničí. Na setkání vystoupil také nejvyšší představitel ukrajinských řeckokatolíků Vasyl Slivocký.

Výzvu zaslali nejvyššímu představiteli ruské pravoslavné církve, hlavnímu rabínovi Ruska i představitelům muslimů, buddhistů, hinduistů a dalším představitelům komunit víry v Rusku.

SOUVISEJÍCÍKonstantinopolský patriarcha vyzval k ukončení války na Ukrajině


„Jsme povoláni k tomu, abychom se zastávali těch, kdo jsou pronásledováni, vyháněni ze svých domovů, ohrožováni na životě a zabíjeni. Skutečná víra je zdrojem síly k pomoci bližnímu, k praktickému milosrdenství vůči lidem v nouzi, k úsilí o mír a dobré sousedské vztahy mezi lidmi. Jsme otřeseni tragickými důsledky agresivní invaze ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedli v dopise.

Setkání se zúčastnil katolický kněz Tomáš Halík, vrchní zemský rabín Karol Sidon, patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta nebo představitel českých muslimů Vladimír Sáňka. Všichni apelovali na zastavení bojů a ruské agrese, biskup Václav Malý ale také připomněl, aby lidé s pomocí a modlitbou nezapomínali na demokraticky smýšlející ruské občany.

„Prosíme Vás, abyste pozvali Vaše věřící, aby se společně s námi společně modlili a usilovali o mír. Vyzvěte je, aby dali jasně vědět prezidentu (Vladimiru) Putinovi a dalším politickým představitelům, že si válku nepřejí,“ uvedli představitelé církví ve společném dopise.

Podobné znění dopisu zaslali také představitelům komunit víry v Bělorusku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – prezident Putin

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář