Dál probíhají politické soudy, nová zatýkání, rušení organizací, propouštění ze zaměstnání

Jak jste si užili svátky? Jistě lépe než 969 uznaných politických vězňů v Bělorusku, lépe než jejich příbuzní na svobodě a lépe než desetitisíce Bělorusů, kteří byli nuceni uprchnout ze své vlasti.

Dál a dál probíhají politické soudy, nová zatýkání, rušení organizací, propouštění ze zaměstnání… V únoru by mělo proběhnout referendum o návrhu změn v ústavě. Po celé zemi probíhají masová propouštění lidí z práce, kteří nejsou loajální k režimu. Z nějakého důvodu je to spojováno s chystaným referendem. Návrh nové ústavy byl zveřejněn před několika dny. „Nejzajímavější“ a největší novinkou, je garance doživotní imunity pro bývalé prezidenty Běloruské republiky.

SOUVISEJÍCÍEvangelikální aliance obvinila Bělorusko, že zneužívá situaci uprchlíků na politické cíle

Byly vyneseny rozsudky dalším klíčovým osobám. Ihar Alinievič, anarchista, dostal 20 let, Siarhiej Cichanouski, manžel Sviatlany, byl odsouzen na 18 let vězení; to je víc, než dostávají vrazi! Ihar Losik, který vloni držel dlouhé hladovky, byl odsouzen na 15 let vězení. Mikalaj Statkievič dostal 14 let. Eduard Palčys, náš bratr ze sboru Jan Pradviesnik dostal 13 let. Jsou to neskutečné, všemu se vymykající výroky. 

Lidé na to reagují různě. Odsouzení jsou vesměs velmi stateční – Cichauski stál při vynášení rozsudku k soudci zády, aby vyjádřil pohrdání, Losik a Palčys se odmítli postavit, protože tu frašku nepovažují za soud; smějí se, křičí „Ať žije Bělorusko!“ a „Věříme, můžeme, zvítězíme!“ Jejich příbuzní jsou naštvaní, někteří odmítají komunikovat, vesměs ale jsou vcelku vyrovnaní a věří, že nikdo nebude sedět ani polovinu těch let. Například Darja Losik, manželka Ihara, nahrála veřejnou výzvu Lukašenkovi – žádost, aby se s ní sešel, aby mu mohla říct do očí, co všechno provedl její rodině a mohl jí vysvětlit, proč se tak chová. Pavel Sieviaryniec „oslavil“ 30. prosince 45. narozeny. Třetí po sobě ve vězení. Mnozí z politických vězňů našli způsob, jak poslat na svobodu novoroční poselství (např. Maryja Kaliesnikava, Viktar Babaryka, Siarhiej Cichanouski, Pavel Sieviaryniec). V každém z těch poselství se odráží osobnost dotyčného člověka, jedno ale mají společné: vyzývají Bělorusy, aby nepadali duchem, věřili ve vítězství, které je blízko, a nevzdávali se.

S novoročním poselstvím-modlitbou za Bělorusko vystoupili i protestantští pastoři a řkc kněží. Základem letošních vánočně-novoročních kázání jsou body: Ježíš se narodil „ve vyhnanství“, v nepříznivých poměrech, žádný Herodes nebyl schopen zabránit naplnění jeho poslání. Sbor Nový život se stále schází pod širým nebem (již 10 měsíců), na sněhu měli i slavnostní vánoční shromáždění s pohoštěním.

Se svými novoročními poselstvími vystoupili také Sviatlana Cichanouskaja a Alexandr Lukašenko. Lukašenko zhodnotil celé období své vlády a zkonstatoval velké úspěchy, pochválil i skvělé výsledky loňského roku. Paní Sviatlana začala v ruštině tím, že i ona je naštvaná, nečekala, že to bude trvat tak dlouho, bude to tak těžké, bude tolik obětí… Také je jí líto všech, kdo zemřeli, kdo museli opustit vlast, líto všech politických vězňů, jejichž jedinou radostí je procházka na vězeňském dvorku a dopis ze svobody… Také se bojí – co když budou další oběti na životech? Co když nám dojdou síly, co když naše děti budou muset zase začínat od začátku, co když naše snažení nepovede ke svobodě? A pak přešla do běloruštiny a její slova nabrala sílu: „Někdy se nám všem zdá, že ve tmě není jediný paprsek světla. Ale to není pravda. Celou tu dobu, i v nejtemnějších dnech, vidím světlo – protože vidím vás. Vás, kdo říkáte: toto je naše země a my nikam nepůjdeme. … Uplynulý rok ukázal, že dokonce i když nás zadupávají do země, naše víra roste a ničí režim svými kořeny.“ V závěru se k poselství připojili další exiloví politici a představitelé demokratických sil a každý řekl, jaké vidí Bělorusko v budoucnosti. 

Přeji vám šťastný nový rok. Kéž vám Pán žehná vším dobrým a chrání vás od všeho zlého. A nezapomínejte na to, že pokoj, v němž máme milost žít, není nic samozřejmého. Modlete se za Bělorusko a pište politickým vězňům! Kompletní průběžně aktualizovaný seznam a adresy najdete např. zde (v angličtině; můžete si nastavit i ruštinu).

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 6. ledna 2022 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář