Dan Drápal: Katastrofa nebo příležitost

Prozradím něco z knížky, kterou píšu o knize Zjevení: Bude v ní delší odstavec, v němž tvrdím, že slovo, které se zpravidla překládá „brzy“, bychom měli spíše překládat „náhle“. Teď to zakoušíme v praxi: Nedá se říci, že pandemie koronaviru přišla brzy, ale rozhodně přišla náhle. Ještě před týdnem jsem se vypravil do Prahy na maturitní ples Dopplerova gymnázia, na kterém studuje můj nejstarší vnuk. O den dříve jsem se ptal dcery, zda ples nebude zrušen. Prý nikoli. 17 minut po odjezdu vlaku z Jeseníku jsem dostal SMS, že ples je zrušen. Ovšem to jsme ještě netušili, že jen o pět dní později bude vydán plošný zákaz vycházení. 

Takovou situaci můžeme jako křesťané pojmou buď jako katastrofu, nebo jako příležitost. V neděli už v KS Jeseník společné bohoslužby nebyly, protože lidí by se sešlo víc než třicet. Ve Zlatých Horách bohužel tento problém ještě nemáme (těším se, až nastane), takže jsme se sešli a já už tušil, že je to na nějakou dobu naposledy. Neuvidíme se fyzicky, ale zůstaneme v kontaktu – hodlám každý den poslat e-mailem krátký povzbudivý dopis určený členům skupinky. 

Vzpomínám na první tři týdny roku 1979. Na Silvestra v poledne bylo v Praze 12 nad nulou, v 8 hodin ráno 25 pod nulou. Byly vyhlášeny uhelné prázdniny, v televizi běžel jen jeden program (místo tehdy obvyklých dvou) a to jen dvě hodiny denně. To, co je teď KS Praha, byla tehdy malá skupinka. Denně jsme se scházeli ve sboru, pomodlili jsme se a vyrazili jsme na evangelizační návštěvy. Byl to úžasný čas, pro naše společenství formující. Lidé byli doma a nudili se. Ideální příležitost k rozhovorům. Nevím, jak to Duch svatý udělá tentokrát, ale věřím, že mnohé bude inspirovat ke krokům, jež povedou k šíření evangelia. Přestože se nemůžeme navštěvovat.

Mohli bychom to ale chytnout i za špatný konec. V roce 1979 neexistoval internet a fake news v podobě, jak je známe dnes. A jak se dalo očekávat, fake news se už vyrojilo bezpočet. Nebudu se jimi podrobně zabývat, mám k nim jenom pár poznámek. 

Snad nejtrapnější je konspirační teorie, že současnou epidemii vyvolaly vlády, aby ušetřily na penzích. (Jak známo, na kovid-19 umírají především starší lidé, mladým a dětem vir příliš neublíží.) Kdyby to tak bylo, dalo by se těžko vysvětlit, proč se nakazili i mnozí členové různých vlád, nemluvě o poslancích a senátorech.

Mnohem problematičtější je teorie, že tento vir byl uměle vytvořen jako bakteriologická (vlastně virologická) zbraň a unikl z vojenských laboratoří. Já bych si na to nevsadil, ale uznávám, že vyvrátit tuto teorii je vlastně nemožné. Připouštím dokonce, že to může být pravda. Přesto radím – tedy pokud nepracujete pro tajné služby – abyste tuto a podobné teorie nechali bez povšimnutí. Co bychom mohli a měli dělat jinak, i kdyby to bylo pravda? Vyhlásit Číně válku? Všichni víme, že je to absurdní. Ať už je původ viru jakýkoli, naše vláda rozhoduje o krocích, které je nutno udělat tak jako tak. Jinými slovy, radím, abychom nejrůznější konspirační teorie nechali plavat a zabývali se tím, co ovlivnit můžeme. 

Mohou to být maličkosti. Sestřička Kristýna, co bydlí s rodinou o dvě patra výš, mě včera požádala, abych jí vytiskl grafický návod, jak vyrobit roušku. Já grafiku neumím a ona zase nemá tiskárnu. Teď je návod v přízemí na stolku s reklamními letáky. Když jsem pak večer brouzdal po internetu, zjistil jsem, že podobných návodů a iniciativ je tam spousta. 

Pokud to myslíme se svou vírou vážně, nemusíme se bát nejhoršího, protože máme život věčný. Ať žijeme, ať umíráme, patříme Pánu.

Před čím bych ale chtěl varovat, je hon na čarodějnice. Zatím nic takového nehrozí, ale napětí může narůstat. Nedávno jsem četl velmi zajímavou knihu Coddling of the American Mind (Rozmazlování amerického myšlení; lepší překlad by asi byl Rozmazlování amerických studentů), jejíž autoři (Greg Lukianoff a Jonathan Haindt) si všímají, že podobně jako ve středověku i současné hony na čarodějnice vznikají velmi náhle. Druhým znakem je, že se obracejí proti určité skupině lidí jako celku, ne proti jednotlivcům (tou skupinou mohou být Židé, čarodějnice, krajní pravice, bruselské elity, homosexuálové apod.). Třetím znakem je, že je zpravidla odstartuje nějaká trivialita nebo důvod zcela vymyšlený (v našem případě třeba že jde o likvidaci důchodců). Konečně čtvrtým znakem je, že mnozí lidé, kteří vědí, že jde o hloupost či nesmysl, nemají odvahu se zastat falešně nařčených, protože se (právem) obávají, že „hněv lidu“ se obrátí proti nim. (Tak to zakusil T. G. Masaryk, když zpochybnil rukopisy Královéhradvorský a Zelenohorský, nebo když se zastal Žida Hilsnera za tzv. hilsneriády.) My křesťané bychom neměli mlčet, víme-li, že se někomu děje křivda, a neměli bychom být slepí vůči faktu, že právě konspirační teorie se mohou snadno zvrhnout v hon na čarodějnice.

Shrnuto: Toužím po tom, aby bylo zjevné, že jsme lidmi naděje. Nepodléhejme strachu a nešiřme fámy, modleme se za ochranu a o moudrost pro lidi „v moci postavené“ a mějme rozeznání, co můžeme udělat rozumného a dobrého. A Bůh pokoje a veškerého povzbuzení bude s námi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

 

Autor je teolog a publicsta  Datum: 18. března 2020  Foto:

Tags: ,,,

9 Komentáře

 1. Až však Syn člověka přijde, zdalipak na zemi najde víru?… Ne každý, kdo mi říká Pane, Pane, vstoupí do království nebes, nýbrž ten, kdo koná vůli mého Otce, jenž je v nebesích.
  A copak není vůle nebeského Otce aby nás vymanil z ďáblovy pasti. Nebyl snad Boží Syn zjeven, aby ďáblovy činy zrušil ?

  Odpověď
 2. No, zatím se zdá, že svět se pere statečně se současnou situací a dokonce jsem měl dojem, že když jsem ráno nakupoval potraviny, naprosto většinový počet lidí se zakrytými ústy a nosy ve mně vzbuzoval pocit, jako kdybychom si v krátké době plně uvědomili, že jeden ke druhému patříme. To je opravdu zvláštní. Ale jedna věc mě zaráží a ta je podle mě ta nejpodstatnější: Zatím jsem nikde v žádných sdělovacích prostředcích nezaslechl slovo Bůh nebo Stvořitel. Je to náhoda nebo není nebo je to otázka času nebo i toto je ještě málo … ?

  Odpověď
   • Citace : „Takovou situaci můžeme jako křesťané pojmou (t) buď jako katastrofu, nebo jako příležitost“.

    No a je to tedy příležitost zabývat se Svatým písmem… a třeba pochopením co je tou ďáblovou pastí.

    Citace “ Pokud to myslíme se svou vírou vážně, nemusíme se bát nejhoršího, protože máme život věčný. Ať žijeme, ať umíráme, patříme Pánu“

    K této citaci byl související verš druhý…čím jsem chtěl naznačit, že i ďábel se může tvářit že je jeho víra pravá a vážná….no a tak podobně se chová i satanova past.

    Odpověď
 3. Jedna teorie byla, že vir připravili Američané v Kanadě v laboratoři a pustili ho v Číně. Logiku to má a na světě žíjí zlí lidé schopní lecčeho. Jiná teorie říká, že laboratoř v Číně ve Wuchanu je v sousedství tržiště a došlo k úniku. Také prý Číňané prý prodávají na trhu zvířata, která prošla pokusy v laboratoři. Fakt je, že třeba Američané bojové biologické zbraně vyvíjejí a asi nejen oni. Ještě jsem neslyšel verzi, že by v tom měl prsty Putin. Hony na čarodějnice? U nás zcela jistě americká a EU protiruská propaganda. To je dosti trapné a člověk při smyslech to nemůže baštit.

  Odpověď
 4. V reakci na nadpis bych řekl, že oboje. I kdyby počty mrtvých celosvětově nepřekročily současný řád tisíců, ekonomika nemůže dlouhodobě ve stavu mimořádných opatření fungovat bez poklesu, možná i bankrotu. Ocituji teď ze 3 žalmů :“ Bůh z rozmaru lidské syny nezarmoutí, když rozkládá jejich úmysly jako vánek a říká – zpět, synové Adamovi.“ Díky Kristu, že jsme s ním i syny Božími a jestliže s ním zemřeme, budeme s ním i žít.
  Životní i pracovní tempo se každoročně zvyšuje, stejně tak požadavky a protichůdné tlaky. Místo skutečných bolestí se řeší ty vymyšlené ( to k odkazu na knihu v článku ). A skutečné prázdno v duši se zaplácne dovolenými v zahraničí, hudebními a sportovními show, ne-li ještě něčím horším. A najednou zůstáváme s prázdnýma rukama, strachem o holý život. Začnou nevěřící volat : Bože, kde jsi ? Začnou tak volat ti, co si myslí, že už Boha znají ?
  P. S. Je možné, že vir neúmyslně unikl ze špičkové laboratoře ve Wu-chanu, neboť Čína v současnosti experimentuje s biologickým materiálem nejvíce ze všech zemí. Naznačeno je to i zde https://kreacionismus.cz/virolozka-s-pekova-o-vzniku-epidemie-covid-19/
  Rozhovor tedy není původní pro web kreacionismus, ale využiji tento odkaz. Církev by se totiž vedle knihy Zjevení měla stejně zevrubně zabývat i knihou Genesis.

  Odpověď
  • Petra R. Kaprálová (PRK)

   Původ toho viru je otevřená otázka, ale podle mě je správné se modlit se mj. i za to, aby to vyšlo najevo. Co z toho vyjde, to nevíme. Další věc, která s tím souvisí, to je chybějící křesťanské vyučování v ohledu genetických modifikací. Každý spoléhá jen na svoji moudrost, abych citovala apoštola. Před časem jsem to hledala na internetu a nakonec jsem přistála u novodobých rabínských výkladů přikázání Tóry ohledně nemixování druhů. Takže, to je výzva.

   Odpověď
 5. Tak spekulovat můžeme o čemkoliv ale bez důkazu je to pořád spekulace/domněnka. Tomu, že vir unikl nedopatřením nevěřím vůbec. Spíše věřím variantám jako že byl vypuštěn záměrně pro snížení populace, zbavení se starší a nepohodlné/ méně ovlivnitelné generace aby se pak pro oživení ekonomiky mohlo zas vítat a více se podmanit „zachranitelům“.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář