Dan Drápal: Kdo vlastně jsem

Prosím laskavého čtenáře, aby mi odpustil, že tento článek bude obsahovat poněkud nesourodé myšlenky.

Každý den mi péčí mých přátel (a někdy i nepřátel) v elektronické poště přistávají články či prezentace, případně audio- i videonahrávky obsahu někdy zajímavého, někdy zcela neuvěřitelného, mnohdy neověřitelného. Nejednou mi přistane v počítači článek obsahující naprosto neuvěřitelné lži. Když se nad tím ale zamyslím, tak se zřejmě jedná – alespoň pro někoho – o lži uvěřitelné, protože jinak by je autor nešířil. Zřejmě zasahuje i určitou klientelu, která věří tomu, že země je placatá, nebo že v srpnu roku 1968 nám Sovětský svaz poskytl skutečně bratrskou pomoc. (Nedávno mi článek na toto téma přišel dokonce od jednoho angažovaného křesťana.)

A tak máme alternativní výklady světa a dokonce i alternativní média. Jejich producenti si musí být vědomi, že šíří lži. A lež má své výhody. Pokud vám nevadí lež, a pokud jste se dokonce rozhodli vědomě na lži participovat, nemusíte se pídit po tom, co je pravda. (A hledání pravdy je v době internetu kupodivu náročnější a složitější, nežli bylo dříve.) Nemusíte se tedy po pravdě pídit, a nemusíte si ani pamatovat vše, co jste řekli a napsali.

Pokud jste se rozhodli mluvit či psát pravdu, máte to v něčem těžší a v něčem jednodušší. Těžší je hledání nebo ověřování pravdy. Jednodušší to máte v tom, že jakmile jste o něčem přesvědčeni, že je to pravda, a snažili jste se si ověřit, zda se nemýlíte, pak jednoduše říkáte a píšete pravdu a nemusíte si pamatovat, co jste kdy komu řekli, protože říkáte všem stále totéž. Jinými slovy nemusíte si pamatovat, co jste komu nalhali. Když si to totiž nepamatujete, budete snáze odhaleni jako lháři.

Nicméně… není to tak jednoduché. Mám několik „oblíbených“ kritiků, kteří okamžitě strhají prakticky vše, co napíšu. Navzájem si ale nejsou moc podobní. Kupodivu nejvíc mě trápí jeden, který v komentáři napíše: „Dan Drápal tvrdil, že…“, a uvede něco, o čem jsem přesvědčen, že jsem to nikdy netvrdil. Dlouho jsem se marně trápil otázkou, kde to vzal. Zda jsem přece jenom někdy nepoužil formulaci, která by mohla vyvolat dojem, že jsem skutečně šířil myšlenku, kterou mi tento kritik podsouvá.

Přitom považuji takový postup za – pro mě – velmi nebezpečný. Jiní čtenáři si mohou pomyslet: Aha, tak ten Dan Drápal skutečně tvrdil to a to. Obrana je nesnadná – snadno dokážete, že někdo něco řekl, zvláště pokud to dodnes visí na internetu. Ale dokažte, že jste něco nikdy neřekli! V takovém postupu skutečně vidím útok na svou integritu a vlastně i na svou identitu. Útok nebezpečnější, než když někdo napíše, že jsem rasista, fašista, homofob, misogyn nebo něco podobného. Věci, které znějí pravděpodobně, jsou ještě nebezpečnější než podobné nálepky.

Na mé identitě mi záleží. Jsem Dan Drápal a nesu kůži na trh. Proto nepoužívám pseudonymy a nepíšu anonymně. A nerad polemizuji s lidmi, kteří se skrývají za nějakou vymyšlenou identitu.

Používání falešných identit je dnes v módě. Dovedu si teoreticky představit, že jednou budou zastánci určitých názorů pronásledováni natolik, že používání skrytých identit bude mít své oprávnění. Zatím ale v té situaci nejsme a dokud mi nesmažou účet na FB nebo nezruší mou webovou stránku, nenasadím si nějakou internetovou burku.

Používání falešných identit možná souvisí s něčím – a tady už asi celou řadu lidí naštvu – co můžeme v dnešní společnosti pozorovat téměř na každém kroku: Mnozí lidé nevědí, kdo vlastně jsou. (Odtud název tohoto článku.) Používají více identit, přeskakují z jedné do druhé, zkoušejí, která jim nejlépe „padne“. Pak se nelze divit, že FB nyní uznává 71 různých pohlaví (nebo genderů?). Vím, že jsem muž, a nepřeji si, aby mí vnukové (všichni jsou jednoznačně muži) zakoušeli ve škole či dokonce ve školce otázku „a přemýšlel jsi o tom, jestli nejsi náhodou žena?“ Pokud sami rodiče nevědí, kdo jsou, v jakém zmatení asi budou vyrůstat jejich děti?

Pokud člověk nepřijme sám sebe od Boha jako dar, pokud nepřijme svou identitu od svého Stvořitele, bude si vymýšlet vlastní. Nedávno jsem četl příběh sportovce/sportovkyně, který dosáhl jako muž velkých úspěchů v orientačním běhu. Pak si ale sám sebe rozmyslel a prohlásil se za ženu, a ejhle… opět v jednom americkém státě zvítězil(a). Takže je šampionem/šampionkou jak v kategorii mužů, tak v kategorii žen.

Domnívám se, že podobné šílení nebude trvat déle než dvě generace. Mezitím se ale můžeme dočkat nejroztodivnějších absurdit. Představte si příběh muže, který zjistil, že je žena. Podstoupil příslušnou hormonální léčbu, případně se nechal přeoperovat. Pak zjistil(a), že je vlastně černoška. Sice na to nevypadal(a), a tímto „nárokem“ zaskočil(a) i své příznivce a fanoušky, ale proč ne – můžeme-li si zvolit pohlaví, proč bychom si nemohli zvolit barvu pleti? Příslušné kosmetické změny jsou méně nákladné než operativní změna pohlaví. A po čase tato bytost zjistila, že je jí stále osmnáct let… To už bylo hodně i na řadu příznivců jeho/jejích proměn.

Že vám to připadá absurdní? Ještě před dvaceti lety připadalo každému absurdní, aby biologičtí muži nastupovali v různých sportovních odvětvích a poráželi v nich ženy. A to ještě nejsme na konci této slepé uličky.

Sekulární proroci se často nestrefí přesně. To ale neznamená, že by byli úplně mimo mísu. George Orwell, autor románu 1984, by se možná divil, jak přesně se trefil – pokud by mohl nějakou dobu žít v současné Číně. A Aldous Huxley, autor knihy Brave New World (česky Konec civilizace), by jistě přiznal, že ledacos netrefil, nicméně přesto byl jeho hlas v jistém smyslu prorocký.

Ano, jsem připraven na spršku odsudků, že jsem zpátečník, tmář, homofob atd. atd. Na tyto odsudky se musí připravit každý, kdo je ochoten nahlas říci, že tato civilizace se opravdu nevyvíjí správným směrem.

A že král je nahý. Tedy… pardon, že muži jsou muži a ženy jsou ženy.

Autor je teolog a publicista  Datum: 6. října 2019  Foto: Facebook – Dan Drápal

Tags: ,,

25 Komentáře

 1. Vše co píšete se nějak týká vzdělání, tedy získání poznatků z historie, přírodních věd, filosofie i psychologie, a schopnosti s těmito poznatky logicky pracovat tedy myslet. Když vidíte nízké a primitivní jednání lídrů společnosti v nichž se mnoho lidí vidí, tak poznáváte, že je tu určitá zaostalost části společnosti. Řeč mnoha lidí ukazuje na úroveň vzdělání, morálky, a jaký mají žebříček životních hodnot. Nemá smysl absurdní řeči, a psaní nějak komentovat, nebo se tím nějak zabývat. Otázky pravdy a lži patří do etiky, kterou například učí Marianna Talbot.

  Odpověď
 2. Zdá se, že je autor překvapen a vyveden z míry, důsledky své vlastní aktivity. Nedávno jeden pisatel ohodnotil ideové zaměření autorových komentářů jako zmítání se ode zdi ke zdi. Samozřejmě nelze to brát doslova, ale trocha pravdy na tom je i přes zjevnou snahu zaujímat stanovisko nezávislého pozorovatele. Někdy se autor dostane do situace, jako by si nedokázal „ohlídat“ tu nezávislost a nevyhraněnost a sám si zavdává příčinu k určité rozporuplnosti, která následně vyvolává negativní reakce pozorných čtenářů. Podle mého názoru se ale stejně ať chce nebo nechce, stejně neubrání konfliktu, který přináší samotná existence EU. Na jedné straně vychvaluje a vyzvedává přednosti, které EU umožňuje (jak se většinou zmiňuje o volném cestování, možnosti studií, pracovních příležitosti) a na druhé straně „odvážně“ kritizuje cestu (scestí), kterou evropské státy „svobodně“ prosazují a jakou absurditu a nesmyslnost přinášejí a jak se tomu všemu postupně přizpůsobuje i legislativa. Pokud zde bude autor nadále hledat východisko nebo řešení v nějaké zlaté střední cestě, tak ta prostě neexistuje. Buď jedno nebo druhé. A proč? Protože toto je padlý svět.

  Odpověď
 3. Souhlasím, že muži jsou muži a ženy jsou ženy. Nelíbí se mi „volný výběr pohlaví „. Ale občas musím přemýšlet: Co když se někdo narodí s obojím pohlavím? Přeci se to stává, podobně jako se občas narodí někdo, kdo má na rukou či nohou šest prstů místo pěti, nebo má dvě hlavy, čtyři ruce, existují siamská dvojčata apod.). Zkrátka anomálie.
  Nebo se též může stát, že člověk se narodí se ženskými pohlavními orgány a v dospělosti mu začnou růst vousy. Svatá Uršula (česky Voršila) prý také byla ženou s plnovousem. Nepolekaly by se jí ženy na WC?

  Odpověď
  • Samozřejmě, anomálie existují. A lidé, kteří se tak narodí, by z nás neměli cítit nadřazenost, pohrdání nebo cokoli takového. Neměli bychom se ale tvářit, že anomálie je vlastně výhoda, a neměli bychom kvůli tomu opouštět základní kategorizaci muž-žena.

   Odpověď
 4. „Používání falešných identit možná souvisí s něčím – a tady už asi celou řadu lidí naštvu – co můžeme v dnešní společnosti pozorovat téměř na každém kroku: Mnozí lidé nevědí, kdo vlastně jsou. Používají více identit, přeskakují z jedné do druhé, zkoušejí, která jim nejlépe „padne“. Pak se nelze divit, že FB nyní uznává 71 různých pohlaví (nebo genderů?)“
  .. samozřejmě že naštvete.
  Zneužít každý svůj článek a oslím můstkem se dostat ke svému oblíbenému jen muž anebo žena.
  A když někdo upozorní na jasný případ .. intersexualismus, kde nemůžete říct ani jedno asi druhé (ano .. dřív se dělalo, že se „něco“ hned po narození ufiklo a bylo po ptákách) .. tak řeknete, že je to výjimka a že “ neměli bychom kvůli tomu opouštět základní kategorizaci muž-žena.“
  Ale tak jednoduché to není.
  Máte pravdu v tom, že člověk má přijmout „sám sebe od Boha jako dar“. I s tím, že někoho Bůh stvořil jako cissexuála, jiného jako homosexuála, a někoho s genderovým nesouladem. A vzhledem k tomu, že společnost je vedena heterosexuálně, tak mladí s jinou než většinovou orientací si teprve v průběhu vývoje uvědomí, že jsou jiní .. a hledají svou skutečnou identitu. A ta identita není to Vaše vulgární „Představte si příběh muže, který zjistil, že je žena.“ ale FtM – ‚muž v ženském těle‘, nebo MtF – ‚žena v mužském těle‘.
  Jsou lidé, kteří mají empatii a snaží se jim pomoci. A jsou křupani (bez omluvy) kteří se je snaží urazit formulací viz výše. A farář by měl být empatický, ale bigotní farář empatický není (tady Vás asi naštvu, ale řekl jste si o to).
  Btw. to “ Ještě před dvaceti lety připadalo každému absurdní, aby biologičtí muži nastupovali v různých sportovních odvětvích a poráželi v nich ženy“ je víceméně fake. Ano. . objevují se zprávy, že v nějakých lokálních soutěžích .. třeba na univerzitách ano .. ale v regulérních třeba mezinárodních soutěžích se posuzuje hladina pohlavních hormonů.
  Takže taková polopravdidčka-pololžička. Ale asi najde dychtivé posluchače či čtenáře.

  Odpověď
  • Potrefená husa se ozvala, že pane (paní) Hladký. To o čem píše Dan Drápal se snažíte bagatelizovat, ale problém, že muži se vydávají za ženy skutečně existuje:
   https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/transsexualni-sportovkyne-podvadi-nechtela-bych-proti-nim-hrat-rika-navratilova-vyvolala-kritiku.A190217_205517_ln-sport-ostatni_rkj
   https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sporty/semenyaova-ma-nadeji-svetova-atletika-odklada-sporne-pravidlo-na-brezen.A181016_155105_ln-sport-ostatni_rkj?recommendationId=00000000-0000-5000-8000-000000000000
   Dalo by se najít více příkladů, ty si můžete dohledat sám.
   Zmiňujete se o lokálních soutěžích, ale vězte, že Mezinárodní olympijský výbor není organizace lokálního významu a musí řešit tuto problematiku. A je pod obrovským tlakem různých obskurních organizací zastupujících zlomeček procenta lidstva.
   „Genderový nesoulad“ nebo jak to budeme nazývat je anomálie nikoli varianta normality. Přizpůsobit se musí anomálie, nikoli normál. Takový člověk se prostě MUSÍ přizpůsobit společnosti. Co kdyby se někdo rozhodl, že je diskriminovaný, protože musí jezdit vpravo? Jízda vpravo a vlevo jsou přece rovnocenné. Neexistuje důvod, kromě zkostnatělých zákonů a předsudků společnosti, proč by někdo nemohl jezdit vlevo. A jestli je někdo tmář a vadila by mu jízda někoho jiného vlevo, tak ať vůbec autem nejezdí a je to!
   A ještě jeden důvod proti vymýšlení si „genderového nesouladu“ (a ten opravdu stojí za to):
   https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/znasilneni-pohlavi-policie-britanie.A191022_181031_zahranicni_jhr
   Násilník se prohlásí za ženu a má vystaráno.
   To je ten Nový lepší svět o kterém blouzní „pokrokáři“?

   Odpověď
   • “ Mezinárodní olympijský výbor není organizace lokálního významu a musí řešit tuto problematiku.“
    .. a taky řeší.
    „„Genderový nesoulad“ nebo jak to budeme nazývat“
    .. ne „jak to budeme nazývat“ … to je oficiální definice WHO .. račte se vzdělat.
    A „přizpůsobit společnosti“ znamená co?
    že se gayové musejí zamilovat do žen, lesby do mužů, trans*lidě že musejí předstírat, že jsou něco jiného než jim říká mozek?
    Nepřipadá Vám to jako středověké „Cuius regio, eius religio“ .. kdy panovník rozhodoval u tom, zda poddaní mají mít sedm svátostí a modlit se k Marii, anebo jen dvě a přijímat s chlebem i víno? Anebo z doby komančské, kdy Strana a Vláda rozhodovala o všem, co máte chtít a jak máte myslet.
    Asi jste si nevšiml, že žijeme v 21. století .. a že (zatím) u nás nevládne diktatura většiny.

    Odpověď
    • Mladíku, pokud „dobou komančskou“ rozumíte vládu komunistů v naší zemi, nejednalo se o diktaturu většiny, ale o diktaturu menšiny – račte se vzdělat, když jste tu dobu nezažil.
     Zásada „Cuius regio, eius religio“ není středověká, ale novověká – račte se vzdělat.
     „Přizpůsobit se společnosti“ znamená žít, tak abych žil v souladu s ostatními. Tak, aby společnost dokázala fungovat a aby se nejednalo o boj o přežití každého s každým. Každý musí společnosti něco dávat a musí něco dostávat – to je fungující společnost. Pokud někdo chce jenom dostávat, jedná se o asociální jednání. Takoví jedinci se netěší všeobecné oblibě a mají pocit, že společnost je vůči nim zaujatá a nepřátelská. V krajním případě se může jednat i o duševní poruchu. Z důvodu existence jedinců, kteří chtějí na společnosti pouze parazitovat stále ještě existují věznice, psychiatrické léčebny a další zařízení, která mají za cíl společnost chránit.
     Radíte, aby se BFMLPSVZ lidé (asi jsem jsem nenapsal správnou zkratku, ale vy mě určitě opravíte) řídili tím, co jim říká mozek a nepodřizovali se společnosti. To právě úplně nejde. Co když někomu mozek říká: „Choď po ulici nahý!“ nebo „Jdi se v bazénu sprchovat se školačkami!“ Co poradíte těmto lidem? Mají předstírat, že chtějí chodit oblečení? (Zamyslete se, prosím, nad tímto bodem.)
     Ještě bych vás poprosil o vyjádření k tomuto článku o pokroku a toleranci v Británii:
     https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/znasilneni-pohlavi-policie-britanie.A191022_181031_zahranicni_jhr
     Že již nějakou dobu žijeme ve 21. století jsem si povšiml. Také jsem si povšiml, že diktatuře menšiny (menšin) jsme stále blíže. Pokud by se naplnily sny a cíle těchto menšin, bylo by 21. století jedno z nejtemnějších v lidských dějinách.

     Odpověď
  • Asi bych měla poznámku jenom k tomu „Bůh někoho stvořil jako *sexuála“ (*=trans,homo,…). Jedna věc je totiž lidská definice této celé řady pohlaví, ale věc druhá je definice stvoření podle Bible. Tyto pohlaví podle Bible nelze klasifikovat jako Boží stvoření. Výrok, který jsem dala do uvozovek, je z křesťanského hlediska nesmysl.

   Odpověď
 5. Anomálie u narozených dětí se vyskytuj, ne ojediněle. Lékaři dávno s tím mají zkušenosti, a je to tedy věc odborná, kterou nějak řeší, a je zbytečné o tom psát jako laici. Dobře se také ví, že změnit pohlaví operativně nejde, prostě to nefunguje.

  Odpověď
 6. „Strhají vše, cokoliv napíšu“ – tomu se říká zpětná vazba. To má vést pisatele k tomu, aby se zamyslel, zda se nemýlí. Dnes bych od představitelů církví např. rád slyšel, že nepůjdou na Letnou dělat stafáž těm, kteří se s pomocí davů chtějí dostat k moci. Vůdci mají jít vzorem těm, kteří se neorientují v současném dění a jsou ohroženi propagandou třeba ČT. Někdy je hřích mluvit a někdy je hřích mlčet. Nebo si počkejme – známe to ze sametovky – přidáme se k tomu, který vyhraje. Média hodnotíme podle toho co napíší, ale také je třeba je hodnotit podle toho o čem nepíší.

  Odpověď
 7. Připadá mi, že jsem asi jediný pisatel komentů, který autora takto cituje a připomíná mu jeho staré názory. Asi je tedy ta zmínka o mně. Také píši pod svým jménem. Myslím, že rozhodně nestrhávám každý autorův článek. Mnohé čtu a v komentu chválím, nebo nekomentuji, event. přizvukuji souhlasně. Především články duchovní, třeba mne moc potešili ty krásné výklady Zjevení.
  Komentuji ostře nesouhlasně autorovy články protiimigrační, islamofobní (hlavně kde se jedná o znásilňování) a také dříve články proti EU. Protože mi připadají často dost nebezpečné, zavádějící a jednostranné a nechci, aby na křesťanském webu byly takové názory bez nesouhlasných komentářů. Nejsem rád, když se jako křesťanské prezentují tak vyhraněné názory, zvláště jako jediné. Autora si vážím a pokládám ho za člověka, který snadno získává velký vliv – proto ho také komentuji. Kdyby se jednalo o člověka, kterého nikdo nemůže brát vážně, ušetřil bych si čas. Mrzí mne, že spolus hezkými a hlubokými biblickými úvahami šíří i takové politické komentáře. Jsou pro mne občas již přes čáru. Myslím dokonce, že některé by byly asi již žalovatelné.
  Mrzí mne, že autora tak irituji. Mrzí mne to tím více, že jsem měl s autorem dříve osobní vztah a zůstala mi k němu vděčnost a úcta. Současně se snažím zůstávat jen u věcného komentování názorů, neprozrazuji v komentářích, co o autorovi vím z osobních vztahů. Co se týče citací autora, je to trochu složité – jeho staré články jsou na internetu jen omezeně. Opravdu jsem ale přečetl mnoho set článků autora i slyšel od něj stovky kázání a jsem přesvědčen, že mu nepodsouvám nic nepoctivě. Jednou jsem autora citoval rozhodně špatně – nařkl jsem ho, že byl kdysi proti státnímu uznání Bosny a chtěl tam vyslat raději okupační armádu a násilím tu oblast okupovat. Autor se ostře ohradil, že nikdy nic podobného netvrdil. Dohledal jsem původní článek starý asi 7 let, zabralo mi to asi 5 hodin času. A ve skutečnosti přesně toto navrhoval udělat ne u Bosny, ale u Kosova, samozřejmě jsem se mu velmi omluvil. Jsem ale přesvědčený, že z drtivé většiny se nemýlím a uznávám, že mohu občas být nepřesný, ale minimálně v hrubých obrysech mé připomínky sedí. Naposledy asi před měsícem ve článku Kdo je fašista jsem o autorovi napsal, že dříve očekával občanskou válku v Německu. Autor se ohradil, že toto nikdy nenapsal. Původní článek jsem nedohledal, našel jsem a citoval ovšem 2 jiné, kde přesně toto napsal.

  Odpověď
  • Žalovatelný komentář? To tedy koukám. V Bibli se mluví o žalobci a tím je satan. Udavačství opět přichází do módy. Za války to byl Emanuel Moravec a další a ten dnešní Moravec z ČT k němu nemá daleko. Až řeknu, že názorového oponenta semelu na kafemlejnku, tak za to budu leta vláčen po soudech, než jim dojde, jak jsem to myslel.

   Odpověď
 8. Já jistě nebudu ten, kdo by to chtěl iniciovat. Na druhou starnu fakt mne mrzí, že na křesťanském serveru jsou takové věci, které by v normálním periodiku jž asi možné nebyli a nikdo by to nepublikoval. Je to ostudné.
  dávám tím signál hledajícím, že spolu se spásou v Ježíši Kristu budou muset mezi křesťany přijmout také obavy ze znásilňujících muslimech, ohrožení česka terorem a podobně.

  Odpověď
  • Že v Malmo řádí arabské gangy to se ale smí říkat, doufám. Divné je, že tedy křesťané pořád útočí na Okamuru, který před tímto varuje už aspoň 5 let. Žádné fake news, ale holá realita. A chce se po nás, abychom byli solidární a dopadli stejně. I ten Babiš má v tomhle zatím zdravý rozum.

   Odpověď
  • To, že se v „normálních periodikách“ už o lecčem nepíše je příznakem autocenzury. Neberu to rozhodně jako plus. Rozhodující by měly být argumenty a nikoli, že se o něčem nepíše, tudíž problém neexistuje. Každý by měl mít možnost předložit argumenty PRO nebo PROTI. Bohužel v posledních letech se rozmohla argumentace způsobem: „Já mám pravdu, protože mám pravdu. Pokud vy se mnou nesouhlasíte jste zločinci (fašisti, *fobové, zpátečníci, hateři, …) a nemáte vůbec právo se vyjadřovat.“

   Odpověď
   • Určitá autocenzura je nezbytná pro normální fungování. Některé věci prostě člověk neřekne, ovšem je ochoten je napsat. Člověk nefunguje hlavně na argumenty, ale také na emoce. Pokud vyleji některé emoce, přitáhne to některé podobně nastavené lidi. Ovšem diskuze je skoro zbytečná. Naopak to legitimizuje takovou diskuzi a emoce a ukáže je jako patřičné, přijatelné a okolí divné, zlé, lživé, že je nechce dovolit vyjadřovat. Pokud nemáme určité mantinely, že o tomto se prostě nediskutuje, tak stejně moc nepřesvědčíte. Třeba přesvědčovat někoho, že holocaust fakt byl, že v Polné nevraždili židé, že do macesů se krev křesťanů nedává a pod. To jsem již na křesťanském serveru absolvoval a diskutoval. Po nějaké době jsem došel k tomu, že zbytečně. Takové věci patří do jiných než veřejných diskuzí. Podobně, když mi někdo úplně cizí na ulici sdělí, že jsem židovská svině a patřím do plynu. Také to občas absolvuji. A nemyslím, že se sluší a patří o tom s takovým člověkem diskutovat. Netvrdím, že jde o stejný kalibr. Ovšem jako princip to ukazuje nastavení. Autocenzura je nezbytná. Autor zodpovídá za následky toho, čím krmí čtenáře. Konkrétně jsem autorovi psal již před lety, že když vyjadřuje svou silnou obavu z muslimů, nakonec se najde někdo psychicky nemocný (a mezi křesťany jich je víc než v běžné populaci) kdo může z pocitu ohrožení jít vraždit. Tak mne nepřekvapuje, že Breivik četl avangelikální servery. Kdyby mluvil česky, asi by autor byl jeho oblíbenec a měl velký podíl na jeho činu. Jinde takové články moc nenajdete, zde navíc chráněné pocitem, že církev ví, co je morální a dobré.

    Odpověď
    • O islámu se má říkat pravda a nemůžu se ohlížet na to, jestli někdo půjde vraždit. Když někdo vykládá pravdy o Babišovi, tak to je něco jiného.

     Odpověď
    • To Petr Adamec: Vadí vám, když někdo vyjádří obavu z muslimů? Zamysleme se nad morálním profilem zakladatele islámu Mohameda. Byl to válečník, který – hodnocený dnešními měřítky – je válečný zločinec odpovědný za genocidu. Nenechal islám, aby se samovolně šířil. Jeho šíření prováděl ohněm a mečem. Vybral pohanské měsíční božstvo starých Mekkánců a se zpětnou platností ho jmenoval stvořitelem světa. Tím se vlastně pasoval do role Alláhova nadřízeného. Otočil své vlastní učení o 180 stupňů (satanské verše), když se mu zrovna nehodilo. Nemuslimové nemají rovnoprávné postavení s muslimy. Ženy nemají rovnoprávné postavení s muži. A pobyt v ráji? Lze shrnout takto: jen a pouze sex (72 manželek). Vše ostatní je zcela nicotné. Zřejmě to souvisí s tím, že měl víc manželek, než sám povolil (4) a nejmladší ženu si vzal v jejích šesti letech. Všechno toto jsou dohledatelná fakta. Otázka na závěr: Jak hodnotit lidi, kteří se rozhodli jít v Mohamedových stopách a považují ho za svůj vzor?
     PS: Anders Breivik není a v době své atentátnické činnosti nebyl křesťan.

     Odpověď
 9. V otázce identity nám možná pomůže text z Matouše 16:13-20. Identita věřících je „z jiného světa“. Jsem Božím stvořením, protože věřím v Boha-Stvořitele a jsem Božím dítětem, protože věřím v Ježíše Krista-Spasitele. Všechny ostatní možné identity jsou jen časového charakteru a více či méně zdeformované hříchem – jak mým vlastním, tak hříchem těch, kdo mi nějakou identitu přisuzují.

  Odpověď
 10. najít pravou lásku kouzelníka? láska kouzlo kolečko, jehož práce ukázala výsledky? Volat / WhatsApp DR SUNNY +2349030731985. uzdravte se z zlomeného srdce „Jsem tak nadšený, že můj manžel je zpět poté, co mě opustil pro jinou ženu“ kontaktujte drsunnydsolution1@gmail.com, aby vám pomohl získat váš milenec ex naléhavě po rozpadu / rozvodu „Po 12 letech manželství jsem já a můj manžel byl v jedné hádce nebo jiný, dokud mě nakonec neopustil a přestěhoval se do Kalifornie, abych byl s jinou ženou. Cítil jsem, že můj život skončil a moje děti si myslely, že už nikdy neuvidí svého otce. Snažil jsem se být silný jen pro děti, ale nemohl jsem ovládat bolesti, které trápí mé srdce, mé srdce bylo plné bolestí a bolestí, protože jsem byl do svého manžela opravdu zamilovaný. Každý den a noc na něj myslím a vždy si přeji, aby se ke mně mohl vrátit, byl opravdu strach a já jsem potřeboval pomoc, tak jsem hledal pomoc online a já jsem narazil na web, který navrhl, že DR SUNNY může pomoci dostat zpět zpět rychle. Takže jsem cítil, že bych ho měl vyzkoušet. Kontaktoval jsem ho a on mi řekl co dělat a udělal jsem to, pak mi udělal kouzlo Láska. O 11 hodin později, můj manžel mi opravdu volal a řekl mi, že mu a dětem tolik chybí, tak úžasné !! Tak se vrátil ten samý den se spoustou lásky a radosti a omluvil se za svou chybu a za bolest, kterou způsobil mně a dětem. Od toho dne bylo naše manželství silnější než dřív, vše díky DR SUNNY. je tak silný a rozhodl jsem se podělit se o svůj příběh na internetu, že DR SUNNY je skutečný kouzelník, který se budu vždy modlit, aby žil dlouho, aby pomohl svým dětem v době potíží, pokud jste tady a potřebujete zpět svého milence zpět nebo si své manželství rychle uložte. Už neplakejte, kontaktujte nyní DR SUNNY. Zde je jeho kontakt, napište mu na adresu: drsunnydsolution1@gmail.com nebo zavolejte / WhatsApp him: + 2349030731985, na vaši laskavost nikdy nezapomenete. Cécé Wanderly tvoří USA.

  Odpověď
 11. Realtoltek : Kdo vlastně jsem

  Jsem duch, který přebývá v člověku. Ten člověk dostal jméno od rodičů tak stejně jak dostala Eva jméno od Adama. Dostal jsem ale i jméno od jediného Boha na bílém kaménku. Panu Drápalovi ale jde o to, že někteří lidé používají falešné jméno. V mém případě používám pseudonym a je to částečně i ochrana v tomto nesvobodném, lživém a nespravedlivém světě. Je tedy rozdíl mezi falešným jménem a pseudonymem. Cílem dnešní doby a tohoto světa je dát každému cejch, svět dává jména svým otrokům a přesvědčuje je o své laskavosti a spravedlnosti.
  Závěr : Naší skutečnou identitou je naše podstata a tou byl boží Svatý duch, který však pozbyl svou Svatost ale díky Ježíši lze zase nabýti. Je psáno: ‚Buďte svatí, neboť já jsem svatý.‘

  Odpověď
 12. Vždyť naše občanství je v nebesích, odkud také dychtivě očekáváme Zachránce, Pána Ježíše Krista, 21který přetvoří tělo naší poníženosti ve stejnou podobu těla jeho slávy působením, kterým je mocen si také všecko podmanit.

  Odpověď
 13. Ing. Jiří Potoček

  Svět se řítí do absurdity – do úplné temnoty – z důvodu nenásledování Krista, jenž je Světlem světa. Lidé/většina/de- mokracie si to tak volí (již historicky dlouho)….. tak ty následky špatné volby jsou napořád patrnější; jak tento vývoj skončí…? – to se dočítáme ve svatém Božím Písmu. Opravdový křesťan vždy čelí tlaku světa/většiny – tak to bylo ve věkách minulých…. tak je to i dnes…. a bude tak až do Příchodu Páně. – – – „Budiž věrný až do smrti, a dám korunu života….!“ Amen.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář