Dan Drápal: Předběžná bilance současné pandemie

Jsem stále spokojenější, že jsem Čech a že žiji v Česku. Když tak pozoruji vývoj epidemie v různých zemích a u nás, potvrzuje se mi, co jsem si myslel už delší dobu: Máme skvělé zdravotnictví a dobré lékaře i sestry.

A moc se mi líbí, kolik lidí začalo šít roušky nebo vyrábět respirátory či ochranné štíty na 3D tiskárnách. Všichni ti, kdo se do něčeho takového pustili, mohli zaujmout i jiný postoj: Brblat na vládu, jak dělá všechno špatně.

Dokonce mě maličko, ale jen maličko, ovanula vzpomínka na první týden srpnové okupace v roce 1968. V tom prvním týdnu se projevila obrovská česká vynalézavost a solidarita. A je mi jasné, že nikdo z nás – od těch starých, k nimž už sám také patřím, až po prvňáčky, na tento čas do konce života nezapomene.

Určité rozepře mezi vládou a opozicí se sice projevují, nicméně v těch zcela zásadních věcech panuje shoda.

Více lidí chodí do přírody.

Ukazuje se, že domácí škola (home schooling) je pro mnohé (byť ne pro všechny) schůdná alternativa.

Troufnu si předpovědět, že za osm až deset měsíců se zvýší porodnost. Ale asi ne nadlouho.

Klesne počet dopravních nehod a znečištění ovzduší.

A teď pár negativ. Tvůrci a vděční příjemci konspiračních teorií mají žně. Někteří Číňané tvrdí, že virus do Wuchanu zavlekli Američané. Někteří Rusové tvrdí, že Číňané tvrdí, že virus do Wuchanu zavlekli Američané. Někteří Američané tvrdí, že Číňané ten virus vyrobili a pak se jim kvůli nepozornosti vymkl z rukou. Jiní Američané tvrdí, že o uskutečnění pandemie rozhodli Mark Zuckerberg, Bill Gates a další představitelé „hlubokého státu“, především majitelé velkých farmaceutických firem. Ještě jiní Američané, ale i někteří Evropané, soudí, že za to může George Soros.

Čemu mám věřit?

Předně nevěřím ničemu, co říkají oficiální místa v Číně a polooficiální místa v Rusku. Neměli bychom zapomínat, že Čína, která se teď tváří jako zachránce světa, nebezpečí původně „po černobylsku“ zatloukala, a první dva lékaři, kteří na to upozornili, za to zaplatili životem.

Ruské fake news volí zcela jinou strategii než čínské. Zatímco čínské fake news se snaží svět přesvědčit, že jedině Čína je schopna pandemii vyřešit, nebo ji alespoň řeší tím nejlepším způsobem, Ruské fake news se nesnaží přesvědčit o tom, kde je pravda, ale snaží se věc co nejvíce zamlžit, tím, že vypouští různé „alternativní“ teorie. Má na to ostatně rozsáhlý aparát, dostatek prostředků a zřejmě žádné skrupule. Cílem je přesvědčit lidi, že se nedá věřit ničemu.

S americkými fake news si nevím rady. Jsou mnohem sofistikovanější než ty ruské či čínské. A často uvádějí fakta, která jednak nedokážu ověřit, jednak té problematice prostě nerozumím.

Jsem smířen s tím, že se v tom nevyznám. Rozhodně ale nebudu nikam přeposílat ani ruské, ani čínské, ani americké fake news, a dokonce ani to ne, co možná fake news není, ale já se za to nemohu zaručit.

A vyzývám vás k témuž. Domnívám se, že křesťanstvo nástup sociálních sítí prostě nezvládlo. Nedávno mi jeden bratr psal, že vnímá, že je zapotřebí, aby protestanti vyznali své hříchy, které v průběhu dějin spáchali na katolících. Rozumím jeho starosti, ale za mnohem naléhavější z hlediska vyznávání hříchů vidím potřebu vyznat, že jsme přeposílali a šířili různé zvěsti, které jsme si neověřili, a tím jsme rozmnožovali – a bohužel stále rozmnožujeme – lež ve světě. Pamatujme i na to, že nebudeme vydávat počet pouze ze lživých slov, ale i z prázdných slov.

Teď k tomu přispěl ještě další nebezpečný postoj. Nejeden křesťan mi napsal, že to, co se děje, souvisí s koncem světa, s posledním soudem. Konec světa jednou skutečně nastane, a vykladači Zjevení té generace, která se toho dožije, budou moci říci: „Vidíte, my jsme vám to říkali.“ Jenže ten konec světa očekávaly téměř všechny předchozí generace. Z dějinného hlediska je COVID-19 brnkačka ve srovnání se španělskou chřipkou, která řádila před sto lety. Natož s první světovou válkou nebo středověkým morem! Soudím, že na konec bychom měli být připraveni všichni a pořád, tedy že bychom se měli neustále vracet do stavu pokání a milosti, ale když někdo volá „už je tady konec“ moc často a moc dlouho, nakonec ho nikdo neposlouchá a takové volání se ukazuje jako kontraproduktivní.

Co tedy máme dělat? Chovat se normálně, slušně, věcně, obětavě. Jan Křtitel kázal velmi radikální kázání: „Sekera je už ke kořeni přiložena…“ „Věječka je v jeho ruce, aby pročistil svůj mlat…“ Když se ho pak vyděšení lidé ptali, co mají dělat, dává jim velmi obyčejné, až fádní rady. Dokonce ani těm hříšným celníkům neřekne, aby přestali s tou svou živností. Poradí jim, aby nevybírali víc, než mají. A vojákům neřekne, ať dezertují. Řekne jim pouze, aby nikoho neutiskovali a měli dost na svém žoldu. Kdybych to měl shrnout, pak asi takto: „Království Boží je blízko, je na dosah ruky. A vy se chovejte slušně.“

Totéž platí pro nás. A věřte mi, není to málo romantické. Zkusme to!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor je teolog a publicista  Datum? 15. dubna 2020 Foto: WIkimedia Commons – ilustrační

 

 

Tags: ,,,

12 Komentáře

 1. Konečný Fr.

  Španělská chřipka se nejprve objevila v armádě v USA v roce 1918, přesto dostala název španělská. Tak jako existují chemické zbraně, pracuje se i na zbraních biologických. Lze se domnívat, že to byl americký útok na Čínu, má to logiku, ale je to pouze hypotéza a tou zůstane dokud nebudou důkazy. Je to jako v detektivce – jsou zde hlavní podezřelí a nakonec je vrahem zahradník. Koronavirus toho příliš nemění. Stále nemám důvěru v opozici v USA (deep state) a v EU. Více důvěry mám ve V4, Orbána , Rusko a Trumpa. Humbuk s fake news má za cíl přesvědčit voliče, že pouze naše propaganda má pravdu, my jsme ti svatí a protivníci jsou lotři. Kdyby tak neexistoval internet a všichni by dostávali zadarmo Bruselskou pravdu, to by si opozice ani neškrtla. Sen diktátorů jsou vymyté mozky lidí. Je dobré číst černé, bílé a šedivé a udělat si svůj názor.

  Odpověď
 2. Karel Konečný

  Vláda je ovládaná strachem, a strach to je ta psychická nákaza , která zasáhla mnoho lidí v zemi. Bohužel, ve vládě jsou kluci a ne muži, stále jen svým jednáním vyvolávají v lidech větší a větší strach. Vláda nerespektuje odborníky, a informace o cizích zemích nejsou rozhodně informacemi odbornými, jak také uvedl rektor Univerzity Karlovi.
  Doktorka Soňa Peková prokázala, že u DNA Covid-19 jsou sekvence, které nejsou u přirozených koronavirů. Roušky působí především dobře na psychiku lidí, jinak je nechrání.
  Kostely a sbory zůstanou ještě dlouho zavřené, a později tam lidé ze strachu z nákazy stejně nebudou chodit. Vypadá to na odchod od nauky křesťanství, které stejně nikdo z nich nevěřil, jak se prokázalo v hraničních situacích.

  Odpověď
   • Karel Konečný

    Já samozřejmě nejsem na takové úrovni abych mohl o té studii nějak diskutovat, ani zde není platforma k takové diskuzi. Věřím však, že doktorka Soňa Peková, ty dvě nepřirozené sekvence, u DNA Covid-19 , skutečně našla. To zřejmě nejde zpochybnit.

    Odpověď
   • Karel Konečný

    Děkuji za ten odkaz. Já nejsem vzdělán v mikrobiologii, a tak z toho jen snad správně usuzuji, že ty dvě DNA sekvence, které doktorka Soňa Peková označila za neodpovídající přirozeným sekvencím u jiných koronavirů, jsou přirozené. Ve zprávě se píše o proteinu, a nevím zda to vše nepletu. Na mé názory má vliv to co o režimu v Číně vím. Je to známá krvavá událost na náměstí nebeského klidu, a pracovní tábory pro oponenty režimu. K tomu dávám do souvislosti i známá slova našeho prezidenta, o likvidaci novinářů, a jak stabilizovat společnost podle čínského vzoru. Takže si myslím, že je pravděpodobné, že v mikrobiologické laboratoři ve Wuchanu mohl probíhat výzkum tímto směrem.

    Odpověď
   • Konečný Fr.

    Když si vědci hrají v laboratoři s viry, tak mi to nepřijde jako přirozené. Pokud byl virus např. z netopýrů tak proč došlo k pandemii až teď a ne třeba před 15-ti lety. Ty netopýry tam přece nekonzumují od minulého podzimu.

    Odpověď
 3. Já bych tomu všemu dal čas, protože ten mnohdy, ale ne vždy, pravdu ukáže. To se týká i proroctví o nástupu konce světa či jiných apokalyptických vizí:-) Pokud pandemie mine a vše bude jako dřív, potom by měli proroci činit pokání ze svých mylných proroctví. Ono v tomto případě není pro křesťany tak důležité, jestli je SARS-CoV-2 vypuštěn z laboratoře, ale to, jestli naslouchají Bohu a žijí každodenní život s Ním. Na druhou stranu, kdyby byl virus biologickou zbraní či jen únikem z laboratoře, tak by bylo lepší, kdyby se to nezjistilo. Jinak to zavání válkou…

  Odpověď
 4. Poděkuji za reakce obou pánů Konečných 🙂 a odpovím obecně. Ani ona studie v Nature nedává jednoznačnou odpověď jak virus vznikl. Především upozorňuje, že pokud by jej někdo tvořil jako biologickou zbraň, použil by lepší, laboratorně známé postupy. S koronaviry pracují laboratoře na celém světě, stejně jako s chřipkovými viry, právě z důvodu předcházení dalším epidemiím u lidí i hospodářských zvířat.
  MUDr. Peková se vyjádřila lidově, že ve viru někdo přeházel velín. Nevím, co tím myslela, nic od r. 2018 nepublikovala. V článku Nature jde o hroty ( spike ) tj. protein, jímž se vir přichycuje na napadené buňky přes receptor ( bránu ) ACE 2. Ony 2 podezřelé mutace v RNA sekvenci umožňují a ) účinnější přichycení hrotu b ) tvorbu O-glykoproteinu ( jako hlenu ), který umožňuje lepší vstup vlastního viru do buňky, kde se replikuje.
  P.S. Sám nejsem odborník, trochu biochemie jsem měl na VŠZ a teď se o ní trochu zajímám v rámci evolučně-kreačních debat. Mirek Pinkas.

  Odpověď
  • Karel Konečný

   Ano, dobře vím, že nemá smysl abych se v této odborné záležitosti z mikrobiologie dále vyjadřoval, protože tomu nerozumím. Zajímá mě však dopad na duševní zdraví lidí, protože také neprofesionálním a nevhodným vystupováním představitelů státu, byl v mnoha lidech vyvolán obrovský strach z nákazy. Je to mysl chorá, zasažená strachem, která vyvolává v lidech velký stres, který má velký vliv na léčbu jakéhokoliv onemocnění, jak také uvedl doktor Pirk. Domnívám se, že stres způsobený strachem, vedl k určitému počtu úmrtí lidí s nákazou. Lehce zjistíte z chování lidí, jak ta dnešní situace na ně působí.

   Odpověď
 5. Cituji z článku: „… další nebezpečný postoj. Nejeden křesťan mi napsal, že to, co se děje, souvisí s koncem světa, s posledním soudem.“
  Vzpomněl jsem si hned na nedávný článek zde na KD, o panu Halíkovi, jak v kázání „varoval před náboženskými šiřiteli strachu, kteří za různými katastrofami vidí Boha hněvu“. Je to obojí jakoby z jednoho hnízda.

  Zatím je sice pravda, že, co se týče úmrtnosti na vir, je to jen „brnkačka“. Ale nejde jen o samotný virus. Jsou i další souvislosti, znamení, které s některými proroctvími ze Zjevení jako celek souviset určitě mohou:
  1/ riziko války, jak píše výše pan MIchal E., kdy se mocnosti začínají navzájem obviňovat z výroby viru v laboratoři. Propaganda na toto téma už jede nejen z Východu na plné pecky: Idnes píše: “ Trump ve středu (včera) oznámil, že se jeho vláda snaží zjistit, zda koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu“. Možná Američané najdou původní obaly s čínským popiskem?
  2/ omezení výroby a tedy i výdělků lidí
  3/ ještě větší zadlužení všech v situaci, kdy vlády, podniky i lidé jsou nejvíce zadlužení v historii

  A také hrozící hlad:
  4/ katastrofální a rostoucí historické sucho a to nejen u nás (schnou nám nejen smrky, ale už i břízy a borovice, tedy i stromy s dlouhými kořeny) a nejen v Evropě. Ztráta lesů, ztráta vody.
  5/ loni a letos probíhá, rovněž historická, pohroma kobylek v Africe i v Asii a vlhko umožňuje líhnutí dalších generací: https://www.wired.com/story/the-terrifying-science-behind-the-locust-plagues-of-africa/. Aktualita zde: http://www.fao.org/ag/locusts/en/info/info/ Je to více než vážné, kobylky nenechávají nic k jídlu pro lidi, ani pro zvířata, ani pro jiný hmyz.
  6/ v mnoha zemích, zejména v Indii, ale i v Evropě jsou kvůli viru už výrazně omezeny zemědělské práce. Rovněž historická pohroma, kterou nikdo z nás nepamatuje. Kdo neseje, nebude sklízet, anebo už zaseté nebude sklizeno.
  7/ atd. atd.

  Východisko pana Drápala z této situace, které se neobrací přímo k Bohu, ale jen k lidem a navíc je to jen výzva ke slušnému vzájemnému chování, mi přijde stejně slabé a neúplné, jako celá ta jeho diagnóza ‚předběžné bilance‘. Modleme se, prosím, proto za Boží milost a za Jeho slitování se nad námi všemi.

  Odpověď
  • Konečný Fr.

   Určitá válka již probíhá na řeckých hranicích mezi zeměmi, které jsou členy NATO. EU vyrábí problémy, které následně nedokáže řešit anebo ani řešit nechce. Nemusíme pálit vlajky EU, hlavně nevolit eurohujery.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář