Dan Drápal / Předvolební agitace

Nebudu to skrývat – tento článek je předvolební agitace. Moc si od ní neslibuji, ale nenapsat nic mi připadá horší, než napsat, že zase budu volit lidovce, tj. letos koalici „Spolu“, a zdůvodnit, proč. 

Přitom je mi jasné, že kdyby lidovci letos kandidovali samostatně, patrně by se do Poslanecké sněmovny nedostali, kdežto v rámci koalice „Spolu“ několik poslaneckých míst obsadí. Vím o celé řadě lidí, kteří se od lidovců odvrátili. Včetně mých nejbližších. Některým vadí koalice s ODS. Nevěří, že se tato strana skutečně očistila, že prošla dostatečnou katarzí, a nadto se bojí, že by v ODS mohl zvítězit proud, který by byl ochotný jít do povolební koalice s Babišem. Jiným zase vadí koalice s TOP 09. Nepřenesou přes srdce, že tato strana bude tlačit progresivistickou agendu a nechtějí s ní mít nic společného. Konečně je zde ještě poměrně silná skupina potenciálních voličů KDU-ČSL, kterým ovšem vadí, že lidovci jsou prounijní, a to jim brání, aby pro tuto stranu hlasovali. 

SOUVISEJÍCÍPavel Svoboda / Je křesťanství slučitelné s politikou SPD?

Přitom titíž lidé, kteří mi říkají, proč nebudou volit lidovce, vzápětí kladou otázku: „Koho tedy volit?“ Většinou jsou bezradní, kromě těch mladších, kteří sice v minulých volbách volili lidovce, ale letos to hodí PirStanu. 

 Mě ale stále připadá rozumné volit lidovce. Když se podíváme na výsledky komunálních nebo senátních voleb, zjišťujeme, že se v nich lidovcům celkem daří. To znamená, že v řadě obcí a měst je lidé volí, a to opakovaně, protože se zřejmě osvědčili. A co se týče šéfů strany, pak, mám za to, můžeme být spokojeni. Jak Pavel Bělobrádek, tak Marek Výborný, tak Marián Jurečka jsou dobrými příklady, jak skloubit rodinu s politikou (a jak se správně rozhodnout z nejvyšší politiky odejít, když ji s rodinou z nějakých důvodů skloubit nejde). Prostě všichni tito šéfové mi připadali a připadají důvěryhodní.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ano, účast v koalici Spolu znamená kompromisy. Ovšem nejen pro lidovce – stejně tak i pro ODS a pro TOP 09. Jenže v české politice to jednoduše bez kompromisů nejde. V našem pojetí zastupitelské demokracie se silným vůdcům nedaří. Vše je třeba dlouze vyjednávat, a někdy na to není pěkný pohled, protože to vypadá jako hokynaření „něco za něco“. Jenže to, co mnozí považují za slabost demokracie, je ve skutečnosti její silou. 

  Překousnu i podporu Evropské unie. Mám proti ní řadu námitek, nicméně přes všechny její nedostatky si myslím, že je neskonale lepší mít alespoň EU, než kdyby žádná integrace nebyla. Hodně věcí se mi na EU nelíbí, ale považuji za lepší snažit se na něčem se s ostatními státy dohadovat, než si neustále stěžovat na „diktát Bruselu“. „Diktát Bruselu“ je chiméra. Kdo s tímto pojmem šermuje, si zpravidla nedal práci, aby se seznámil s tím, jak se v rámci EU rozhoduje. Ono je snazší na Unii nadávat, než se snažit vyjednávat. Jenže my si tolik libujeme v postoji zneužívané oběti…

  Demokratická politika je svým způsobem otravná. Většinou nikomu neumožňuje, aby slavil nepřetržitou řadu vítězství. (Takovou nepřetržitou řadu vítězství může slavit Vladimír Putin nebo Alexandr Lukašenko. Ale za cenu, kterou bychom patrně platit nechtěli, ať budeme v letošních volbách volit kohokoli.)

 Pamatujete se ještě na počítačový termín WYSIWYG? Byla to zkratka „What You See Is What You Get“. Česky: „Co vidíš (na monitoru), to se ti vytiskne na papír.“ Lidovci jsou WYSIWYG. Moc toho neprosadí, ale ledacos přece ano. Moc vás nepřekvapí, ale na rozdíl od jiných vás nepřekvapí negativně. 

  

Moc se jim nedaří v atmosféře, kde tolik záleží na marketingu. V tom je Babiš nedostižný. Pomluví Piráty, že tu chtějí zřídit Pirátostán a snížit důchody. Obojí je lež, leč zejména starší lidé na to slyší. A je to jasně pojmenovaná kauza: „Chce nám nasadit do bytu migranty.“ „Chce nám snížit důchody.“ To není „zkratka“. To je lež. A tam, kde se prezidentské i parlamentní volby vyhrávají lží (třeba o prodeji lithia), tam politika nebezpečně degeneruje. Lidovci takové věci nedělají. Marketing ovšem moc neumí. Ale právě proto jim to hodím. Jsou totiž věci, které by se ani neměli učit. A já doufám, že se je učit nebudou. A že se přesto najde pár střízlivých a přemýšlivých lidí, kteří nám to hodí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 15. září 2021 Foto: CC Search – koalice SPOLU

Tags: ,,,,,

16 Komentáře

  1. Koalice SPOLU se spojila aby spolu PŘEŽILI volby. Ulehčil jim to pan předseda ústavního soudu (aktivista a kandidát na presidenta) Rychetský tím, že jím stačí 10 procent namísto 15.
    Tyto tři strany mají naprosto odlišné programy a spojili se účelově a jediný jejich „program“ je anti – Babiš.

    Celé volby tedy nebudou vůbec o programu ale něco ve stylu SPARTA -konzervativní (Babiš a spol) vs SLAVIE – liberalisté (demoblok). Babiše budou volit i takoví lidi co ho nemusí ale leží jim v žaludku právě liberální agresivní politika – green deal,gendery a podobné nesmysle :).

    Většinou když se dělá agitace tak se vypíchne zajímavé věci z programu….tady se nevypíchlo nic což ukazuje, že tam asi nic není co by bylo ve shodě všech stran.

    Odpověď
  2. Ahoj Dane,
    kdyby lidovci byli za sebe tak jim to hodím.
    Vážím si T.Zdechovdkého i dalších.
    jenže v koalici jsou ocásek a i když je vykroužkujeme dostanou jen zbytky.
    Proto letos SPOLU volit nebudu.

    Odpověď
  3. Myslím, že evangelikálové by se měli přestat snažit o vlastní politickou stranu. Jediná reálně úspěšná křesťanská strana jsou lidovci. Bylo by pro evangelikály lépe, se připojit a být zde aktivní. Pro mnohé to ale asi není přijatelné, myslím, že je to škoda. Spojování vyžaduje kompromisy, pokoru a empatii vůči druhému.

    Odpověď
  4. Myslím, že KDU a TOP vcelku dobře nahradí SPD. Pokud je SPD zásadně proti migraci a progresivistickým výstřelkům, dělá pro křesťany v této zemi více, než ty křesťanské. Pan Nerušil se patrně dostane do sněmovny, ten se mi jeví nadějně.

    Odpověď
  5. jen kolemjdoucí

    Jenže ten, kdo miluje pravdu, je nutně anti-Babiš z principu. Člověk, který lže, podvádí, prokazatelně krade, ubližuje svým dětem, je prostě člověk, který patří před soud a ne do parlamentu.

    Osobně se ještě rozhoduji mezi SPOLU a PIRSTAN. K oběma uskupením mám obrovské výhrady, ale také v obou uskupeních vidím celou řadu poctivých a dobře pracujících politiků (ve všech pěti stranách) a jejich dosavadní reálnou politiku vnímám celkově pozitivně (i přes zmíněné výhrady a přes spoustu kroků, se kterými nesouhlasím). Hlavně tam ale vidím ochotu hledat kompromis, hledat shodu na tématech, hledat způsob, jak věci zlepšit pro co nejvíce lidí. Je to obrovský rozdíl oproti ANO, která je stranou jednoho muže, stranou, která kryje podvody svého majitele a která stojí a padá jen a jen na Babišovi. Rozdíl oproti ČSSD, která snad byla někdy stranou, se kterou jsem sice nesouhlasil, ale byla stranou, která pracovala demokraticky a stála si za svým. To už ovšem dávno neplatí a je to škoda. Konzervativní sociálnědemokratická levice bude v politice chybět. A je to rozdíl i oproti všem rádoby nacionalistickým stranám, které ale reálně jsou buď podnikatelským subjektem člověka, který ideologii, kterou hlásá, vůbec nevěří (a v minulosti měnil názory rychleji než svá drahá auta), nebo obdivně vzhlížejí na východ, odkud k nám nikdy nic dobrého nepřišlo.

    Takže ač s výhradami, není zde nic použitelného než ony dvě koalice, kterým sice strašně vyčítáte program anti-Babiš (a vesele lžete, že je to jejich program jediný), ale ve chvíli, kdy mají v programu dělat politiku opravdu poctivě, bez korupce, otevřeně, tak jaksi jinak než v opozici vůči Babišovi být nemohou, protože ten dělá ve všem přesný opak.

    A samozřejmě, že až bude SPOLU a PIRSTAN vládnout, tak se objeví celá řada větších či menších průšvihů, vyplavou na povrch lidé, pro které je politika jen výtahem k moci a penězům. To se prostě stane vždy právě proto, že ti nepoctiví jsou mocí přitahováni jak můra lampou, ale jsem si také jistý, že takoví lidé budou ze svých funkcí odvoláváni, budou vyšetřováni a spolustraníci to nebudou většinově krýt a vyšetřování bránit. Je to jako s církvemi – to nejsou lidé, kteří jsou čistí jak lilie, ale jsou to lidé, kteří pravdu hledají a více či méně úspěšně nalézají. A tohle čekám i od politiky. Nepotřebuju ji dokonalou a čistou, ale takovou, kde když se něco špatného děje, tak se to vyšetří a potrestá.

    Odpověď
  6. Myslel jsem si, že tento web je apolitický. Nebo si jeho redaktoři mohou dělat zdarma předvolební kampaň svým politickým stranám, za které se angažují? Nic proti tomu, ale bylo by dobré to někde v tiráži zmínit. Není to poprvé.

    Odpověď
  7. Petr niederhafner

    Dobrý den, po panu Pithartovi je Dan Drapal další člověk, ktereho si vážím chystajici se volitit lidovce. Jsem na tom stejně.
    Trochu mi nesedí ODS, ale co se dá dělat. Budu krouzkovat. Zdravím

    Odpověď
  8. Tento web je ekumenický, prounijní. Vedení je pro někoho a to je normální. Dobré na webu je, že umožňuje jiné názory, což v dnešní době není samozřejmé. Toleruji cenzuru nějakých nechutností.

    Odpověď
  9. „Jediná reálně úspěšná křesťanská strana jsou lidovci“ S tímto výrokem nelze souhlasit. Je to jen strana, která to má v názvu.

    Odpověď
    • Volí ji většinově katolíci, místní vesnické pobočky splývají s katolickými farnostmi. Lidovce volí katolická jižní Morava. Program vyplývá z katolických představ o správném uspořádáním světa. Už mnoho desítek let. Třeba nepokládáte katolíky za křesťany… Ovšem, aby politická strana mohla mít reálný celostátní vliv, musí mít aspoň 500 tis. hlasů. To bez cca 400 tis trošičku aktivnějších katolíků protestanté nesplňují, evangelikálové samotní už vůbec ne.

      Odpověď
  10. Politika a volby mají zásadní dopad na náš každodenní život. Děkuji za povzbudivá a upřímná slova Dana Drápala. Mnozí lidé mají podobný postoj, ale veřejně jej nepíší, o to více je takový příspěvek cenný. Zejména pak pro ty, kteří před volbami hledají relevantní informace a názory lidí, kterých si váží a jsou konzistentní. Letos za koalici SPOLU (KDU-ČSL) sama poprvé kandiduji. Budoucí vláda se bude potýkat, i s ohledem na dosavadní celospolečenský, ekonomický, sociální, pandemický, ekologický… vývoj, s mnoha obtížemi a nelehkými úkoly. Mám však silnou naději a víru, že vyhraje demokracie. Neumím si ani představit, jaké důsledky pro život nás občanů by nastaly, pokud by uspělo ANO s podporou extrémistických stran či komunistů. Chtěla bych především povzbudit lidi, aby k volbám šli a nevzdávali víru v to, že se pokřivené věci v politice mohou narovnávat. Že se v ní uplatní více lidí, kteří ji považují za službu druhým a zastávají základní morální a křesťanské hodnoty.

    Odpověď
  11. Asi znáte vtip, že vesnici zasáhne povodeň, voda stále stoupá a hasiči s člunem zachraňují ty, kdo se nestihli včas evakuovat. Připlují také k jednomu staříkovi, ale ten jejich pomoc odmítne a stále se modlí. Voda stoupá výš a výš, stařík už sedí na komíně, znovu připlují hasiči a stařík je znovu odmítne. Nakonec se utopí. U nebeské brány si stěžuje: Bože, já jsem na tebe tak spoléhal, ale tys mě nechal ve štychu. Bůh mu odpoví: Nenechal, dvakrát jsem ti poslal hasiče 🙂

    V biblických dobách lidé neměli žádný vliv na svoji vládu a nezbývalo jim, než se modlit. Dnes je situace diametrálně odlišná. Podle Ústavy vládne lid, tedy my, voliči. To však znamená, že máme odpovědnost za budoucnost naší země a že už nestačí se jen modlit, ale že se musíme také přičinit.

    Farizeové a zákoníci projevovali okázalou zbožnost. Ježíš demaskoval jejich pokrytectví, že jejich cílem není nic jiného než populistické získávání „politických bodů“. V souvislosti s uprchlickou krizí se dnes ke „křesťanské kultuře“ (nikoliv k víře) najednou přihlásily odporné politické postavy s oblibou používat na veřejnosti vulgární jazyk. Obávám se, že těmto novodobým farizeům někteří věřící lidé sedli na lep.

    V roce 1933 získal Hitler v posledních demokratických volbách 44% hlasů. V té době bylo v Německu 95% křesťanů. Lze tedy říci, že bez hlasů křesťanů by tento pomatenec svou moc nikdy nezískal. Hitler byl mistrný populista – ač víru nenáviděl, naoko se k ní hlásil. Populismus je dnes, stejně jako v Ježíšově době, obrovské zlo. Volme tedy politiky, kteří nemění názory jako ponožky, jen aby se zalíbili. Volme takové, kteří budou v případě potřeby schopni činit nepopulární kroky. Podle Romana Prymuly nemuselo v naší zemi umřít strašnou smrtí celých 30 000 lidí infikovaných covidem, kdyby Babiš nezrušil v září minulého roku roušky a kdyby před Vánoci neprovedl rozvolnění. Ve stejně velkých státech, jako jsme my, Dánsku, Švédsku a Rakousku umřelo s covidem jen cca 15 000 lidí.

    Je zřejmé, že ve volbách se budou na jedné straně stát koalice Spolu a PirStan, které se veřejně zavázaly, že nikdy nepůjdou do koalice s ANO. Proti nim pak bude dosavadní vládní koalice ANO, komunistů a Okamurovců. Milí křesťané, moc vás prosím, udělejte, co je ve vašich silách, aby se komunisté nemohli znovu podílet na vládě. Mluvte s lidmi a vysvětlujte, že protestní strany šité horkou jehlou nenaplnily očekávání.

    Odpověď
  12. Předseda lidovců odvolal pod nátlakem stanovisko proti sńatkům stejného pohlaví. Volba obou koalic demobloku je pro křesťany nepřijatelná…

    Odpověď
    • Děkuji. Velmi aktuální příklad toho, jak v praxi vypadá sebechvála místního funkcionáře strany KDU-ČSL pana Drápala.

      Že prý na ně sedí zkratka „What You See Is What You Get“. Česky: „Co vidíš (na monitoru), to se ti vytiskne na papír.“

      Něco někomu slíbím, ale nepříznivé okolnosti tj. praxe mne donutí k k tomu, že to odvolám. Ti, kdo je zvolí, uvidí po volbách, jestli tentokrát už doopravdy.

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář