Dan Drápal / Už zase sýčkuji

Vlastně bych se měl z výsledků voleb do Poslanecké sněmovny radovat, a ne sýčkovat. Hlasoval jsem pro Spolu a vyhráli jsme. Dříve opoziční strany budou mít v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů – kdy měli vítězové voleb tak jednoznačnou převahu? U nás se to vždycky šmrdolilo kolem té stojedničky a problém sestavení vlády se občas „řešil“ pomocí přeběhlíků – nic pěkného na pohled. 

  Na televizní debaty jsem se dívat nevydržel. Těch dvacet minut, kdy jsem to zkoušel, nešlo o debatu, ale o jednotlivé vstupy, v nichž bylo možno napadnout protivníka. Moderátoři vesměs nemoderovali, ale nadhodili nějakou otázku a pak někoho vyvolali. A za pět minut se už mluvilo o něčem úplně jiném. Nu, tak se v této pokrokové době dělá politika – na tom nic nezměním. 

SOUVISEJÍCÍ (Anketa) Jak hodnotíte výsledky voleb?

Zato v sobotu odpoledne jsem byl přilepený na televizní obrazovku. Bylo to drama s dobrým koncem. Další čtyři roky Babišovy vlády byly zažehnány. (Uf, to se mi ulevilo.) Nicméně teď dojde na lámání chleba – ustojí Piráti ztrátu mandátů ve prospěch vlastního koaličního partnera? Dohodne se pět politických stran na vládě? Mnozí věští, že nikoli. 

 Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

A v čem spočívá mé sýčkování? 

 Ne v tom, že bych vítězům předpovídal brzké roztržky a nedohodu – tedy něco podobného, co se stalo na Slovensku po pádu vlády Róberta Fica, po němž brzy následoval pád nového premiéra Igora Matoviče. Hlavní nebezpečí vidím jinde.

  Nová vláda bude muset udělat řadu velmi nepopulárních kroků. Velice nepříjemnou inflaci bude moci ovlivňovat pouze z části – ta je do velké míry důsledkem ekonomického vývoje na celém světě. Obávám se, že inflace snadno „sežere“ přínos zvýšení důchodů, které v závěru prosadila Babišova vláda. V celé řadě oblastí se kroky vlády, byť by byly sebepozitivnější, projeví až po letech. Vzhledem ke čtyřletému období bude muset vláda jednat poměrně rychle a nepopulární kroky prosadit ve dvou následujících letech, tedy 2022 a 2023. 

  

A hned zkraje roku 2023 budou prezidentské volby. Ano, všichni tušíme, že by mohly nastat i dříve, ale to nikdo z nás kromě několika proroků a „proroků“ s jistotou neví, takže spekulace necháme stranou.

 A co bude dělat dosavadní premiér Babiš? Ať už vláda udělá cokoli, zpočátku budou nepopulární kroky převažovat, a dosavadní premiér bude mít bezpočet příležitostí říkat: „Vzpomeňte si, jak se vám dařilo za mě. Já jsem vám to říkal, že zvítězí-li opozice, bude vám zle.“ A mnoha lidem se to bude takto jevit. Mnozí si nepřipustí, že peníze z prázdné kasy nelze rozdávat donekonečna. 

 SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Nezbytnost chození s Bohem

A kdože se to bude jevit jako možný kandidát na nového prezidenta? 

  No přece Andrej Babiš.

  

Jeho šance umocňuje časovaná puma, ukrytá v letošní volební statistice. 

  Myslíte, že současná rýsující se pětičlenná koaliční vláda má podporu většiny obyvatelstva? Pozor, brzděte! Já se samozřejmě raduji z toho, že komunisté konečně nebudou v Parlamentu, a není mi moc líto ani ČSSD. Mně osobně ve „volební kalkulačce“ vyšla Trikolóra, ale z dobrých důvodů jsem nikdy neuvažoval, že bych ji volil. Jenže: 

 Jsou tady doslova statisíce hlasů, které propadly. A tyto hlasy by vítěze voleb rozhodně nevolily. Co s těmito lidmi bude? 

Ze svého hlediska v Parlamentu žádné zastání mít nebudou. Ale když už ho budou přece jenom v Parlamentu někde hledat, kde to asi bude? Ano, u Babiše a Okamury. A Andrej Babiš je určitě dokáže oslovit. Upraví svou rétoriku způsobem, že v prezidentských volbách se pro některé lidi stane kandidátem přímo neodolatelným. Odtud tedy mé sýčkování. 

  Dobrá zpráva pro nás pro všechny je, že jsem se často mýlil. Kéž bych se mýlil i tentokrát!

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 12. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – Andrej Babiš

Tags: ,,,,,

14 Komentáře

  1. Pane Drápale,

    považuji vaše sýčkování za naprosto výstižné – není správné opájet se iluzemi. Nyní jde o to získat alespoň některé z těch, u nichž předpokládáte, že budou volit Babiše za prezidenta.

    ANO 2011

    Mezi voliči ANO je řada věřících lidí. Jsou to lidé bez schopnosti mít vlastní názor – lidé, kteří následují „většinu“. Pokud by se církve domluvily a vydaly jasné prohlášení, že volit lháře, estébáka a zloděje není v souladu s křesťanskou etikou, mohly by promluvit do svědomí těchto pomýlených lidí.

    SPD

    I tato strana má věřící voliče. Jde o to vysvětlit jim, že vypjatý nacionalismus a nenávist vůči cizincům nemá s křesťanstvím nic společného.

    Přísaha

    Není vůbec jisté, že voliči Přísahy budou stát na Babišově straně. Těsně před volbami Robert Šlachta signalizoval, že se ANO, SPD, ČSSD proti němu spikly. Bude záležet na Šlachtovi, co svým voličům poradí. Je to dnes člověk s nezanedbatelným vlivem, lze s ním jednat.

    ČSSD

    Tuto stranu Babiš zkanibalizoval. V jejích řadách je zajisté množství lidí, kteří mu to mají za zlé. Ti ho pravděpodobně volit nebudou.

    KSČM

    Voliči KSČM jsou lidé bez svědomí. Budou volit Babiše, i kdyby se zjistilo, že zavraždil oba rodiče. Tam je jakákoliv snaha zbytečná.

    Mnozí lidé jdou slepě s mainstreamem. V upynulém období byl tím mainstreamem Babiš. Dnes už jím není a ČTV bude moci mluvit o jeho zločinech otevřeně bez obav, že by tam Babiš udělal čistku. To bude mít také svůj dopad.

    Na nás, křesťanech je říkat pravdu. Ne vyzývat spolubratry, aby se za něho modlili, ale říci otevřeně, jako Ježíš na adresu farizejů, že vedení ANO a SPD je „plemeno zmijí“.

    Odpověď
    • Vážený pane pavle v,

      vždy jsem se držel dále od zapojování se do podobných diskuzí, ale nyní nemohu jinak, a tak si dovolím reagovat na Váš výrok:

      „Mezi voliči ANO je řada věřících lidí. Jsou to lidé bez schopnosti mít vlastní názor – lidé, kteří následují „většinu“. Pokud by se církve domluvily a vydaly jasné prohlášení, že volit lháře, estébáka a zloděje není v souladu s křesťanskou etikou, mohly by promluvit do svědomí těchto pomýlených lidí.“

      Volil jsem s cílem podpořit vznik budoucí (domnělé) koalice ANO, SPD a Přísaha. Jaké zvěrstvo, že? Ano, takto jsem uvažoval, a to hned z několika důvodů, které zde vypisovat nebudu. A přeci se nepokládám za stádové zvíře, nýbrž za jedince, jenž vlastním názorem skutečně disponuje. Svůj názor tedy mám a ve volbách jsem jej také vyjádřil svým hlasem stejně, jako to udělali jiní – ať už volili kohokoli – tedy i Vy.

      To poslední, co má z církve vycházet, jsou společná prohlášení o tom, koho volit. Toho ať se církve varují, jak to jen půjde! Není to přece jejich úkolem a mám za to, že začnou-li přeci jen takto promlouvat k lidem, jak píšete, s úkolem, který jim byl svěřen Nejvyšším, se jaksi minou. Zlá krev pak bude ovocem takového jednání. Nemluvě o podpoře statusu „domácích“ křesťanů.

      Jsou věci, které jsou jen mezi mnou a Bohem. Jste-li křesťan, budete to mít podobně. Řešme to tedy s Ním. On nechť promlouvá do našeho svědomí, on ať zkoumá naše ledví. A prosím, neberme lidem jejich svobodu. Proč neustále potřebujeme, aby měli ostatní lidé stejné názory jako my? Proč? Potřebujeme si tím potvrdit správnost našeho názoru? Zde platí jediné: Bůh nemá jednu či dvě šablony, podle které nás stvořil. Každý jsme jedinečný a součástí toho jsou i odlišné názory.

      Bavme se, diskutujme, polemizujme jako jednotlivci, případně jako politická uskupení, ale nespojujme církve pro politickou agitku.

      Odpověď
      • ad „To poslední, co má z církve vycházet, jsou společná prohlášení o tom, koho volit. Toho ať se církve varují, jak to jen půjde!“
        —————————————————————–
        Do jisté míry máte pravdu. Dějiny církve jsou plné případů, kdy se církev chápala moci nebo kolaborovala se světskou mocí a přineslo to jen škodu.

        Něco jiného je demaskovat lháře a ničemy porušující morální pravidla. Asi těžko by někdo vyčítal Janu Křtiteli, že pokáral Herodese za jeho zvrácený svazek s manželkou jeho bratra, Herodiadou. Já jsem řekl, že církev by měla upozornit na to, že volit bývalého komunistu, agent StB, který nepokrytě lže a má na svědomí řadu podvodů, je v ostrém rozporu s křesťanskou etikou.

        Máte pravdu, církev by nikomu neměla bránit rozhodnout se pro zlo.

        Odpověď
  2. „Odtud tedy mé sýčkování. “

    Lépe utíkat se k Hospodinu, než doufat v člověka.
    Lépe utíkat se k Hospodinu, než doufat v knížata.
    Ze Žalmu 118.

    Odpověď
    • Pane Arone,

      vaše citace ze žalmu 118 se vůbec nehodí k popisu právě proběhlých voleb do Sněmovny, ani příštích voleb prezidenta. Obojí volby byly a budou referendem, zda v čele státu mají stát podvodníci a lháři. Voliči nedoufali v člověka Petra Fialu nebo Ivana Bartoše. Bylo jim v podstatě jedno, kdo bude příštím premiérem – o to vůbec nešlo. Cílem bylo, aby pod vedením Andreje Babiše nedošlo k „orbanizaci země“, to jest k nástupu totality. Plnou totalitu již má Rusko. Viktor Orbán jde v Putinových stopách. V současné době plně ovládá veřejnoprávní a regionální média. Babiš si Orbána pozval na předvolební kampaň, aby demonstroval, že se chce řídit jeho příkladem.

      Jak Putin, tak Orbán se prezentují jako věřící lidé. Je smutné, že se církev od nich nedokáže distancovat. Jsou to ničemové a jejich špatná pověst zničí i pověst církve tak, jako Habsburkové zničili pověst církve v Česku. Jejich zásluhou jsme snad nejateističtější zemí Evropy.

      Odpověď
  3. Myslím, že těch nespokojených lidí po volbách nejsou statisíce, ale miliony. Za mne volby dopadly velmi dobře. Ovšem 35% lidí nevolilo…část z nich je asi proti politice a všichni jsou pro ně stejní a tak nevolí. 30% lidí volilo Ano – hlasující protestně vůči ostatním stranám a 20% lidí volilo strany, které propadly (často jen o chloupek – stačilo pár desetin a celý výsledek byl jiný). Celkově tedy se pravděpodobná budoucí vláda koalic opírá o menšinu voličů. Takže mám také velké obavy. Jsme stát, který je velmi průmyslový a budoucnost bude tedy velmi bolet.

    Odpověď
    • Pane Adamče,

      neviděl bych to tak černě. Je pravděpodobné, že Andrej Babiš půjde do vězení – důkazy v kauze Čapí hnízdo jsou neprůstřelné. ANO je stranou jednoho muže a bez Babiše bude vyřízená. ČSSD a Přísaha přestanou Babiše podporovat – nebudou nutně vůči pětikoalici v opozici. Věřím také, že po zkušenostech s Babišem skončí smířlivost vůči komunistům – ať organizovaným nebo těm minulým. Věřím, že tak, jak se Německo po letech vypořádalo s nacisty, stejně tak se Česko dodatečně vypořádá s komunisty.

      Odpověď
      • Snad máte pravdu…ovšem vůbec neberete v úvahu to procento velmi nespokojených lidí. I kdybyste měl pravdu s těmi stranami, ta nespokojenost milionů nezmizí. Naopak se prohloubí. protože nás nečekají příjemné časy. Pokud tyto strany přestanou lákat nespokojené, najdou se jiní, protože nespokojení mají veliký volební potenciál. Ve skutečnosti se asi zvyšuje již teď. Ani to vykroužkování pirátů není moc pozitivní, protože je levice velice oslabená a volit doleva chce vysoké procento obyvatel, rozhodně to neodpovídá zastoupení v parlamentu. Myslím, že současný stav (i ta Babišova vláda) je i následkem pravicového vládnutí, které se často neohlíželo na ty nejslabší a část z nich nechalo vesele spadnout do neřešitelných dluhových pastí, obchodů s chudobou a podobně. I zde na tomto webu bylo prakticky nemyslitelné, aby křesťan volil levicově… Ovšem slabých a chudých lidí bude vždycky dost a je nutné, aby někdo stál rozumně na jejich straně, ne na straně průmyslu.

        Odpověď
        • Máte snad ve všem pravdu. Až na jednu věc. Lidé, kteří jsou sociálně na dně (předlužení), obvykle k volbám nechodí. Dále je třeba vzít v úvahu, že člověk je vrtošivá bytost – málokdy jedná, jak by se dalo předpokládat. Zakládá si na své svobodě. Jen primitivové jednají přímočaře podle předpokladů. A tak bohatí často volí levici a chudí pravici. Nejdůležitější je, jak byl člověk „naprogramován“ svými rodiči. Pak už se celý život chová jako fotbalový fanoušek. Ten zarytě fandí svému klubu, aniž by tušil, proč to dělá. Jakou logiku má to, že levicově zaměřený člověk volí miliardáře? Proč chudé regiony bývalých Sudet volí miliardáře? Protože je to bývalý komunista a estébák. A je známo, že po odsunu Němců obsadili bývalé Sudety většinou lidé, kteří byli buď komunisté nebo jejich sympatizanti. Babiš je vlastně jejich člověk. Když Václav Havel vyhlásil v roce 1989 generální pardon, považovali to komunisté za jeho gól do vlastní branky – vůbec si toho nevážili. Čekali na příležitost. Ta přišla se Zemanem a Babišem. Lidé tedy nevolí jen podle peněženky – volí podle svého „náboženství“. Tím může být mimo jiné komunismus či nacionalismus. Na druhé straně jsou zde lidé, kteří ctí svobodu a demokracii. Mimo to je zde obrovská kolísající masa, která se o veřejné záležitosti příliš nezajímá a nechá se snadno opít rohlíkem. Na ty cílí prokremelská propaganda, jež je nesmírně sofistikovaná. A tak je výsledek budoucího prezidentského klání závislý především na schopnosti eliminovat vliv Kremlu na naši domácí veřejnou scénu. Prvním předpokladem je přiznat si, že toto záškodnictví je realitou.

          Odpověď
  4. Vidíme to stejně. Já jsem raději napsal statisíce než miliony, protože jsem to neměl přesně spočítané a ledaskdo by mi „spočítal“ „charismatické přehánění“, tak jsem se držel při zemi. Ale máš asi pravdu.

    Odpověď
  5. Zaujalo mne, že apoštolovi Křesťanských společenství Mgr. Drápalovi vyšla ve volební kalkulačce Trikolora, i když ji z dobrých důvodů nevolil.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář