Dan Drápal / Znovu o nedůvěře

O nedůvěře jsem psal v únoru, tedy poměrně nedávno. Nedá mi to a musím se k touto tématu vrátit.

            Určitá míra nedůvěry tady byla vždy, nejde tedy o nic nového. Zarážející ale je její rozsah. Hodně k tomu přispěl covid. Patřil jsem k těm, kteří podporovali vládní opatření. Měl jsem zato,  že nedůvěra není dána nějakým objektivním poznáním, ale že odmítání očkování proti covidu je pouze vyhřeznutím oné nedůvěry, která se v posledních letech stále šíří. Hovořil jsem s některými lékaři a ti měli na věc podobný názor jako já. 

 U nás zaznívající hlasy odmítající proticovidová opatření mi připadaly značně nevěrohodné; poslouchal jsem ale řadu diskusí a názorů odjinud, zejména ze Spojeného království a Spojených států. Nemohl jsem přehlédnout, že proti kritikům proticovidových opatření je veden dosti nevybíravý boj. Mnohdy se jednalo o lidi, kteří byli do té doby považováni za odborníky; najednou se z nich stali nepřátelé společnosti. Dnes si myslím, že řada opatření, zejména lockdowny, měla dosti negativní vliv. Spěchalo se, a byly aplikovány vakcíny, které nebyly dostatečně otestované, což se zdůvodňovalo mimořádností situace a z ní vyplývající potřeby rychle jednat.

 SOUVISEJÍCÍDan Drápal / Zamyšlení nad střelci

Problémy s covidem nezpůsobily obecnou nedůvěru – ta tu byla již dříve. Nicméně vydatně přispěly k jejímu prohloubení.

Nevím, zda jste si toho všimli také, ale po celém světě se šíří teorie placaté země. Poprvé jsem se s ní setkal asi před pěti lety. Tehdy jsem to považoval za totální bizár, kterému může věřit jen značně – řekněme neinformovaný – člověk (nechci použít žádný ošklivý výraz). Nyní se dovídám, že výskyt těchto názorů není omezen na Českou republiku. Bludu o placaté zemi se daří i v mnoha dalších zemích. I to, stejně jako sama nedůvěra, je duchovní věc.

Je tu ale ještě jedna, řekněme technologická – složka. Lidé nedůvěřující a nedůvěru šířící často mluví pejorativně o „mainstreamu“. Mainstreamová média nám prý lžou. Všímám si ale toho, že mainstream už není to co býval. Čtenářů hlavních deníků ubývá a lidé – zejména mladí – čerpají své informace z různých webů, od různých bloggerů a influencerů. Domnívám se, že tato skutečnost se nyní poprvé výrazným způsobem projevila ve volbách, konkrétně ve volbách do Evropského parlamentu. Influencer Filip Turek získal nejvíce preferenčních hlasů. Komentátoři to vesměs zdůvodňovali tím, že ho už dlouho sledovali desetitisíce či statisíce lidí na internetu. Ještě před pěti lety by bylo něco takového nemyslitelné. 

            SOUVISEJÍCÍ – Dan Drápal / Přijde již brzy konec? Jak se připravit?

Weby nejrůznějšího charakteru mají v součtu mnohem více sledujících než tzv. mainstream. Tedy ne že by neexistoval proud (stream) „oficiálních“ médií – mám na mysli zejména veřejnoprávní média (rozhlas a televizi) – ale už se nedá říci, že by tento „stream“ byl „main“, tedy hlavní. Totéž dle mého názoru platí o většině zemí z našeho kulturního okruhu. Ve srovnání se situací dejme tomu v šedesátých letech došlo k neuvěřitelné proměně. Vzpomínám si, jak jsem jako student hltal tehdejší Literární noviny. Stejně je hltali téměř všichni intelektuálové. Všichni jsme četli totéž a byli jsme formováni týmiž myšlenkami. A všichni jsme věděli, že proti Literárním novinám stojí skalními komunisty ovládaná Tvorba. 

Dnes je to všechno velmi roztříštěné. Na internetu si můžete najít celou škálu názorů. Za všechno mohou jezuiti, svobodní zednáři, Soros, Pentagon, Bilderbergská skupina, deep state, a samozřejmě, jak jinak, Izrael – všechno to najdete nějak zdůvodněné. Jde z toho strach, že?

Tento stav je velmi nepřátelský vůči zvěstování evangelia. Lidé nasáklí nedůvěrou vás budou podezírat ne z toho, že jim chcete přinést dobrou zprávu, ale z toho, že je chcete získat pro nějakou sektu. Případně že z vás budou chtít vytáhnout nějaké peníze. A bohužel, sekty skutečně existují, a některé skutečně tahají z lidí peníze. Mnozí lidé ale nedokážou mít nedůvěru ke své nedůvěře a nezamyslí se nad tím, zda se právě u vás setkali s něčím podobným. Pokud u vás nic takového neshledají, možná z toho neusoudí, že je opravdu nechcete podvést, ale řeknou si, že jste ve svých snahách obzvlášť fikaní. 

 Přitom jsou dvě instituce, které jsou velmi důležité, nemáme-li obecné nedůvěře podlehnout. Jsou to rodina a církev. To, že někdo uvěří v Ježíše, neznamená, že se z této nedůvěry vymaní. Je mnoho lidí, kteří uvěří v Ježíše, ale nenajdou církev, protože církvi nevěří. Zrovna včera jsem s jedním takovým mluvil. 

 V naší početné rodině máme nejroztodivnější názory. Ani zde raději nebudu uvádět, pro koho kdo z nás hlasoval. Kdybychom tyto stranické šarvátky vnesli do našich rodinných vztahů, dávno by se naše rodina rozpadla. Přitom snad každý z nás prošel nějakým zajímavým vývojem. Myslím, že jsme toto rozhodnutí nenechat se rozdělit politickými názory nikdy na našich setkáních netématizovali. Ale, pokud to čtu dobře, všem nám záleží na našich vztazích více než na našich politických názorech. 

            Jistě, i naše rodina se ocitá často v obrovských tlacích od toho Zlého. A souvisí to i s našimi sbory. Všiml jsem si, že pokud se Nepříteli podaří někoho vytáhnout z rodiny, snáze ho vytáhne i z církve. A naopak: Pokud ho vytáhne z církve, snáze ho vytáhne i z rodiny. 

Co radím? Mějme nedůvěru ke své nedůvěře. Jsou věci, kde si nějaký názor musíme utvořit a nějak se rozhodnout. Ale je i celá řada věcí, na které nemusíte mít vyhraněný názor. Buďme si vědomi své omezenosti – a nemám na mysli nedostatek inteligence, spíše nedostatek času – a mluvme především o věcech, kterým alespoň trochu rozumíme. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je teolog a publicista Datum: 19. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

37 Komentáře

 1. Bible nás vede k důvěře v Boha a ne k důvěře v člověka a lidské ideologie. Karel Čapek byl humanista a věřil v člověka a jeho důvěra byla otřesena nástupem Hitlera. Co by asi dnes říkal Čapek naší vládě podporující válečné šílenství?
  Celá akce s covidem mi připomíná dobu, kdy důchodci chodili na akce, kde jim šmejdi vnutili hrnce za přemrštěné ceny. Ten kdo byl podveden, je hloupý, když se nechá podvádět znova. Podvodníci si nezaslouží jakoukoliv důvěru. Pokud opustíte svoji nedůvěru, můžete být podvedeni znovu.
  Dnešní vláda si důvěru občanů nezaslouží, protože se opírá o agresivní imperium.

  Odpověď
 2. Je super ze existuji ruzne zdroje informaci a nazoru. Je to podobne i u pozemskych cirkvi…tech je taky vice. Na placatou zemi muze snad verit bambula stejneho typu co veri soucasne vlade.

  Odpověď
 3. Pokud to vsak nekomu vadi muze odjet treba do Severni Koree tam budou mit jednu pravdu a jeden nazor a mozna i jednu …statni…verejnou nezavislou cirkev.

  Odpověď
 4. Mate duveru v tento soucasny svet ? Ja ne, mame byt bdeli a ostraziti. Mam plnou duveru k Svatemu duchu – Jezisi. Jak muze nekdo verit svetu kdyz nejmocnejsi muz tohoto sveta ..president USA.. je evidentne v neporadku a zcela neduveryhodny.

  Odpověď
 5. https://www.krestandnes.cz/?s=covid-19
  Zase ten kovid, ten se tu ventiloval docela dost. Též autor si přiložil polínko, ale nebyl sám. Nu a teď blog o tý „nedůvěře“….

  Souhlas?
  1) Virus
  Virus má přírodní původ, není uměle upravený nebo modifikovaný. Ve Wuhanu se žádné viry neupravovaly. NIH (Collins, tan tu taky byl na krstandnes), Fauci, Daszek, nikdo z nich nepodporoval a nefinancoval takové úpravy virů
  2) Rozšíření
  Virus se rozšířil do světa neúmyslně z přírody nebo z trhu s přírodními potravinami
  3) Vakcína
  Výrobce „vakcínu“ rozsáhle testoval
  Výrobce při testování nezjistil žádné škodlivé účinky svého výrobku
  Ve vakcíně není žádný cizorodý genetický nebo jiný materiál
  Výrobce vakcín nikoho neuplácel a rovněž schválení nebylo dosaženo úplatky nebo výhrůžkami nebo vydíráním
  Výrobce Pfizer při schvalování FDA poskytnul pravdivá data
  Vakcína mRNA nemůže v žádném případě ovlivnit buněčnou DNA, mtDNA nebo genetické procesy v buňce
  Vakcína mRNA v těle dlouho nezůstává, rozloží se v těle pár dnů po aplikaci
  Spikeprotein vytvořený vakcínou v těle dlouho nezůstává
  Spikeprotein vytvořený působením mRNA z vakcíny nepoškozuje organismus a nemůže se rozšířit po těle mimo místa aplikace
  Vakcína nevyvolává a nemůže vyvolat ADE
  Vakcína není experimentální léčivo vyžadující informovaný souhlas příjemce
  Vakcína je zcela bezpečná bez budoucích škodlivých následků
  Vakcína je zcela bezpečná pro těhotné a tedy 80% potratovost v 1. a 2. trimestru po aplikaci vakcíny s vakcínou nesouvisí
  Vakcína dlouhodobě nepoškozuje imunitu
  Prodělání onemocnění nemůže navodit stejnou ochranu jako očkování

  2) Očkovanci
  Kdo si dá vakcínu tak je dlouhodobě chráněn, stačí jen 2 dávky a tím získá trvalou nebo alespoň dlouhodobou ochranu. V žádném případě nedojde k tomu, že by očkovanci museli trvale chodit na další dávky (jako tomu je u předplatného na noviny, telefon, internet, televizi …)
  Kdo si dá vakcínu tak je dlouhodobě chráněn, stačí jen 3. „posilovací“ dávka
  Kdo si dá vakcínu tak je dlouhodobě chráněn, stačí jen 4. „posilovací“ dávka
  Kdo si dá vakcínu tak je dlouhodobě chráněn, stačí jen 5. „posilovací“ dávka
  Pokud se očkovanec setká s kovidem, tak ho nechytí
  Pokud očkovanec chytí kovid tak ho nemůže ho roznášet
  Pokud očkovanec chytí kovid a roznáší ho, tak má jen lehký průběh a neskončí na JIP
  Pokud očkovanec chytí kovid a skončí na JIP, tak neumře
  Pokud očkovanec chytí kovid a umře tak je mrtvý a s kovidem to nemá nic společného
  Očkovanci totiž nemohou dostat nákazu a roznášet tuto a zemřít na tuto, (pouze zcela výjimečně)
  Tzv. očkování nemá žádné škodlivé následky na očkovance, pouze zcela výjimečně (méně než 1/100.000)
  Očkovanci nebudou mít škodlivé dlouhodobé následky vakcíny
  U očkovanců vakcína nepůsobí potraty ani pokles plodnosti.
  U očkovanců potraty v 80% těhotenství 1. a 2. trimestru s očkováním nesouvisí, stejně jako pokles porodnosti od zahájení očkování

  3) Léčba
  Kromě tzv. očkování neexistuje lék na kovid, neexistuje efektivní léčba kovidu (s výjimkou drahého léku v Motole)

  4) Falešná naděje
  Žádný významný (tj. alespoň 20%) léčený účinek nebo ochranný účinek nemají:
  Zelenko protokol (HQC + Zn + antibiotika)
  HQC samotný
  Ivermektin
  Inosine pranobex (isoprinosin apod)
  Budenosid
  Fluvoxamin
  Lithium
  Zinek
  Kvercitin
  Kurkumin
  Kolchycin
  Famotidine
  Celecoxib.
  Dexamethasone
  Vitamin D ve vysokých dávkách
  Vitamin A
  Melatonin
  Metformin
  A jiné další ….
  .https://c19early.org/

  Ale ale ale, to jsou přece názory těch nejpovolanějších, státních úřadů a institucí, ministerstva, SUKLu, vjedců, ministrů a profesorů Prmuly (ten to musí vědět nejlíp coby znalec tradiční čínské medicíny), Blatnýho, Vojtěcha, Arenbergera, Válka, Kubka (ten je z ČLK), Flégra, Hořejšího, … dalších, profesora Cempera (no ten profesorem sice není ale to nevadí, rozumí tomu, je to přece „aktivista“ placený státem), též čs. Elfů (to jsou nějací skřítci či co?)… no a též názory médijí (a ty by přece nelhaly!) …
  Tak ne aby si nedůvěřoval MILÝ ČTENÁŘI, to by si byl jak ty s tou placetou zemí, chichi, ty jsou ale …. nebo na tebe přijde „vostrej buldozer“ Foltýn*)…

  Nejen kovid ale migrační pakt, Trump v tý Americe, útok zdivočelé lůzy na Kapitol, globální oteplení-ochlazení*), grýndýl….je toho hodně.

  *) .https://zpravy.aktualne.cz/domaci/foltyn-rozhovor/r~3bf3834c233811ef801c0cc47ab5f122/
  **) .https://www.krestandnes.cz/dan-drapal-zeme-spalena-ci-kvetouci/

  Odpověď
 6. to Konečný Fr.

  ad „Dnešní vláda si důvěru občanů nezaslouží, protože se opírá o agresivní imperium.“
  —————————
  Plány imperialistů zhatí naši vepři boubelatí.

  Odpověď
 7. Vážený pane Drápale,

  píšete, že jste politiku na vašich rodinných setkáních netématizovali. Nevím, co jste tím přesně myslel, ale zdá se, že při těch setkáních je politika prostě tabu, aby nedošlo k roztržkám. Nevím, zda je to tak správně. Vždyť Ježíš rodinné roztržky předpověděl, když řekl: „Nemyslete si, že jsem přišel uvést na zem pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč. Neboť jsem přišel postavit člověka „proti jeho otci, dceru proti její matce a snachu proti její tchyni a nepřáteli člověka budou členové jeho domácnosti“. Možná řeknete, že taková roztržka je přijatelná jen kvůli věroučným otázkám, ale ne kvůli politice. Politika však může zasahovat do věroučných záležitostí. Například, když politik hlásá rasismus. Ten zcela určitě odporuje křesťanské nauce.

  Domnívám se, že rodina by měla být školou dialogu, protože dialog je cesta k nalezení pravdy.

  Pavel Vybíhal

  Odpověď
 8. Spíše naopak, komu nebo čemu je vůbec možné důvěřovat tak, abychom mohli být v relativním klidu a jistotě, že dění kolem nás probíhá a vyvíjí se podle naší optiky, našich přání a představ? Vztaženo přímo k současné době, držejí se vůbec politici naplnění těch slibů, které dali a na jejichž základě byli zvoleni? Mají odvahu se k nim vracet a přiznávat jejich ne-naplnění? Ne, protože něco jiného jsou sliby a něco jiného je realita, tedy, pokud projevíme alespoň minimální snahu být upřímní. Neznáme se a požadujeme stejně jako od sebe i od ostatních, nesplnitelné!
  Proč si dáváme sliby, když se nepozastavujeme nad skutečností, kde zůstaly výsledky oněch slibů, ale především, jaké důsledky vyplývají pro jejich autory?
  Pokud nebude Kristus mou a Vaší hlavou, co chceme? O co se snažíme? Jaké zde hrajeme jeden před druhým divadlo?
  Dokonce i samotný autor komentáře se diví, že zde vládne „něco“, co nás rozděluje, počínaje již od jeho-našich nejbližších.
  Ano a přesto je všechno tak, jak má být.
  Chybí totiž politikům Kristus?

  Odpověď
 9. Pro pana Pavla V.:
  Ne, politika na našich setkáních není tabu. Tabu je jen při společném setkání o Vánocích. Jinak se v naší rodině o politice a o církvi mluví v nejrůznějších sestavách. Domnívám se, že dosahujeme právě toho, co chcete, totiž učíme dialogu. Vyžaduje to pochopitelně respekt k druhému, nepoužívání expresivních slov, vyhýbání se sarkasmu a ironii.

  Odpověď
 10. A ano, jsem přesvědčen o tom, že křesťan by neměl sloužit žádné politické straně. Nyní již jsem zcela přesvědčen, že ho to jen může přinést na zcestí a může se stát nevědomě součástí zla.

  Odpověď
 11. A chtěl bych taky apelovat na všechny křesťany. Všichni kdo sledují poslední události musí tušit k čemu vše směřuje, z těchto událostí lze vyčíst že se blíží doba příchodu Ježíše. Mějte důvěru výhradně v Ježíše, nepřiklánějte se na žádnou ze stran nedokonalosti. Bude to právě Ježíš a jedině ON, kdo nás vyvede, kdo vyvede ty kdo jej skutečně přijali. ON svým dá vědět a bude při nich stát. Tak jako stál při židech v době Exodusu, tak bude stát u jeho stáda.
  A nenechte se ošálit, ON skutečně přijde tak jak odešel, každé OKO ho uvidí tak jak je psáno. Jak přijde nebude pochyb o tom, že je to ON, protože ON jediný umí to co nikdo jiný neumí. On neplká, on činí, on dělá zázraky, dělá nemožné, možným. ON je Svatý Duch, který přišel v tělo, mezi nás.

  Odpověď
 12. to Realtoltek

  Ano, žádný křesťan by neměl přísahat věrnost nějaké politické straně až za hrob. To neznamená, že by se členem strany nesměl stát. Pokud ta strana začne prosazovat něco proti Boží vůli, může z ní vystoupit.

  Řada lidí chápe politické soupeření jako sport. Sportovní fanoušek je plně oddán svému klubu, ale kdybyste se zeptali, proč fandí zrovna Spartě a ne Slavii, nedokázal by odpovědět. Podobně mohou být lidé slepě oddáni nějaké straně či politikovi. Když pak ten politik začne dělat hrubé fauly, nedokážou se od něho odpoutat. Museli by si přiznat chybu, že vsadili na špatného koně. Přiznat vlastní blbost, to strašně bolí a jen málo lidí je schopno tuto bolest vydržet.

  „„Pakliže člověk zvítězí nad vlastní blbostí, je vítězem nebo poraženým? V každém případě je to dobré.“ — Jan Werich

  Odpověď
 13. Pokud budete obhajovat akci covid a pak nabízet bližním radostnou zprávu, tak asi tu radostnou zprávu odmítnou.
  To co je třeba odmítnout je současná politika kolektivního Západu. Západ potřebuje nové politiky, kteří odmítnou nesmyslné zabíjení lidí a budou bránit lidi před nenažranýmy farmaceutickými společnostmi a psychopaty typu Soroše.

  Odpověď
 14. Mainstream opravdu není „main“ co do počtu sledujících, ale tím, že jeho názory jsou podporovány místně příslušnou světskou mocí a za jejich šíření vám nic nehrozí. Což o jiných názorech neplatí.

  Odpověď
 15. Jsme slepí a hluší. Nemáme schopnost rozeznat, co je opravdu naše myšlenka a co je převzatá myšlenka, jež je součástí nějakého děje, který opět zapadá do nějakého většího atd. Máme velice malý rozhled a schopnosti, abychom pochopili, proč se co kolem nás děje. Pokud vůbec chceme pochopit naše beznadějné postavení, musíme studovat evangelium ne náboženským způsobem, ale po pravdě, vedeni Duchem Svatým. To je opravdu propastný rozdíl, to jsou opravdu dvě neslučitelná království. Kde je svět a kde je Kristus? Co si od tohoto světa slibujeme, když jsme ve skutečnosti slepí a hluší?

  Odpověď
 16. Paradoxem je, že právě autor komentáře, co by skalní obhájce jednoho života a dost,, plýtvá daným časem nad něčím, co je již dávno předem odsouzeno k zániku ….

  Odpověď
 17. to Jiří Kouba

  Máte pravdu, že za „jiné názory“ hrozí vězení. Tyto „jiné názory“ jsou definovány v trestním zákoníku takto: § 403 odst. 1 TrZ: Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob. Za to je pachatel ohrožen trestní sazbou od jednoho roku do pěti let.

  Vadí vám tento paragraf?

  Odpověď
 18. to Olga Nedbalová

  Paní Olgo, mohla byste vysvětlit co to konkrétně znamená, že Ježíš je cesta, pravda a život, a jak to souvisí s článkem autora?

  Odpověď
 19. Nu milý čtenáři, té důvěře nepomůže, když někdo recykluje ve svých úvahách různá mediální a politická tvrzení, které čtenář může považovat za nepravdivá (čti: lživá), manipulativní, podvodná a zlu sloužící.

  Odpověď
 20. Odpověď
 21. No pokud tedy nějaký křesťan v nějaké straně je a pozná, že v této straně jsou politici, kteří lžou tak by měl takovou stranu opustit. To je správný názor a právě proto narozdíl od jiných křesťanů v žádné straně už nejsem :).

  Odpověď
 22. No všeobecně ta mantra o důvěře pochází od lidí co pracují pro vládu a snaží se aby jejich podpora a důvěra neklesla na nulu. Ono teď už je to 2 procenta takže lze očekávat zarputilý boj od různých svazáků v roli cenzora, hlídačů pravdy atd…Nejhorší na tom je, že se prohlašují za „nezávislé“….výsledek pak je zcela opačný a důvěra ještě klesá a je to zcela zákonité.

  Navíc tomu i pomohla doba, dnes už je vše zálohováno digitálně, takže si jde pěkně pustit jak politici lžou. No a jestli někdo opakovaně lže, tak mu nelze důvěřovat a to je výsledek nedůvěry současné vlády.

  Odpověď
 23. Takže otázka je jednoduchá ? Lžou politici jakékoliv vlády ? Jestli ano tak jen blázen jim může důvěřovat. Právě proto máme důvěřovat Ježíši, ten nelže a jde mu o nás.

  Odpověď
 24. to Realtoltek

  Vaše stále stejná písnička: Všichni politici bez rozdílu jsou ničemové. Stalin, Mao, Hitler byli stejní jako Churchill, Roosevelt … Kdo není svatý, je satanův agent. Otočme se tedy zády ke všem politikům a usnadněme tak volbu zločinců lidmi, kteří volí zločince v očekávání, že jim to přinese prospěch.

  Když nic nepodnikneme proti zvolení nějakého nového Hitlera, nemůžeme po jeho zločinech říci: Já jsem to tak nechtěl. Můžeme jen říci: Kdybych nebyl úmyslně slepý a hluchý, mohl jsem snadno odhadnout, co přijde.

  Odpověď
 25. Olga Nedbalová

  Pro pana Pavla – můj příspěvek je ke komentáři Realtoltek z 20. června 2024 17:35. Když jsem ho psala, byl tento příspěvek poslední, nicméně pak se naskládalo více příspěvku pod sebou. Příště budu tedy raději dávat přesné datování, k čemu je příspěvek vztažen. Tímto se Vám omlouvám za způsobenou nejasnost příspěvku.

  Odpověď
 26. Ano má důvěra v současné politiky je na bodu mrazu. Nedávno jsem psal, jak zásah na fakultě byl zcela zpackaný… hned se do mě pustili provládní zastánci. No a pravda se ukázala, ministr nám bezostyšně lhal do očí a snažil se to celé zamaskovat. Naštěstí dnes už jsou ze všeho záznamy a odporné lži papalášů vyšli najevo. Bohužel samotná AI nahrává těmto manipulátorům, protože AI bude umět měnit i digitální záznamy a tedy bude možné každou lež zamaskovat a svět se stane plně nesvobodným v moci grázlů…ale to už tady my, co věříme v Ježíše nebudeme a tento svět zůstane těm kteří ho milují a z proradných politiků dělají světce.

  Odpověď
 27. Jinak pane Pavle… já se držím Svatého písma a proto vím, že osud tohoto světa byl dávno zpečetěn. A celé je to o přijetí nebo nepřijetí Ježíše až do doby naplnění počtu. Pak přijde Ježíš a my se staneme občany nebes a tato stará země zůstane těm kteří si ji svobodně vybrali. Proto je důležité šířit evangelium aby z pekla bylo zachráněno co nejvíce lidí.

  Odpověď
 28. Mimochodem Ježíš nepřišel jen tak z dlouhé chvíle. Přišel nás zachránit a asi věděl proč. Asi věděl jací budou politikové a jakým směrem bude svět směřovat a jak skončí.

  Odpověď
 29. 1. Ježíš přišel zachránit lidi
  Podle Nového zákona přišel Ježíš na svět, aby zachránil lidi. Toto je nejvíce zdůrazněno ve verši Jan 3:16-17:

  „Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby každý, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. Vždyť Bůh neposlal svého Syna na svět, aby svět odsoudil, ale aby svět byl skrze něj spasen.“

  Tento verš naznačuje, že Ježíš přišel na svět s cílem spasit lidi, přivést je k věčnému životu a smířit je s Bohem.

  2. Ježíš přišel zachránit co nejvíce lidí ze světa (proto bylo nutné vylití jeho Svatého ducha)
  Ježíšovo poslání zahrnuje záchranu co největšího počtu lidí ze světa, ne jen jednotlivců. Toto je zřejmé z několika pasáží v Novém zákoně:

  Univerzální nabídka spásy
  Ježíš často mluvil o spáse jako o nabídce pro všechny lidi. V Matoušovi 28:19-20 Ježíš říká svým učedníkům:

  „Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky; křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je, aby zachovávali všecko, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku.“

  Tento „Velký příkaz“ ukazuje, že spása není omezená na konkrétní skupinu lidí, ale je určena pro všechny národy a všechny lidi světa.

  Záchrana mnoha
  V 1. Timoteovi 2:3-4 se píše:

  „Toto je dobré a vítané před Bohem, naším Spasitelem, který chce, aby všichni lidé byli spaseni a poznali pravdu.“

  Tento verš jasně říká, že Boží přání je, aby všichni lidé byli spaseni. To potvrzuje, že Ježíšovo poslání je zaměřeno na spásu co největšího počtu lidí.

  Oběť pro všechny
  V 1. Janově 2:2 se píše:

  „On je smírnou obětí za naše hříchy, a nejen za naše, ale i za hříchy celého světa.“

  Tento verš zdůrazňuje, že Ježíšova oběť na kříži byla určena pro hříchy celého světa, což zahrnuje všechny lidi.

  3. Ježíš slíbil nový svět
  Křesťanská eschatologie (učení o konci časů) obsahuje příslib nového nebe a nové země. V knize Zjevení 21:1-4 se píše:

  „A viděl jsem nové nebe a novou zemi, neboť první nebe a první země pominuly a moře již nebylo. A viděl jsem svaté město, nový Jeruzalém, sestupující z nebe od Boha, připravený jako nevěsta ozdobená pro svého muže. A slyšel jsem veliký hlas z nebe, jak říká: ‚Hle, Boží stan je mezi lidmi! Bůh bude přebývat mezi nimi a oni budou jeho lidem; a sám Bůh bude s nimi a bude jejich Bohem.‘“

  Tento text popisuje vizi budoucího světa, kde bude obnoven vztah mezi Bohem a lidmi v plnosti.

  Odpověď
 30. Podle křesťanského učení je osud „starého světa“ a jeho obyvatel předmětem eschatologických (koncových) událostí, které zahrnují soud, obnovu a nové stvoření. Podívejme se na tento proces podrobněji na základě biblických textů.

  1. Konec starého světa
  V knize Zjevení je popsán konec současného světa a příchod nového nebe a nové země. Zjevení 21:1-4 říká:

  „A viděl jsem nové nebe a novou zemi, neboť první nebe a první země pominuly a moře již nebylo. A viděl jsem svaté město, nový Jeruzalém, sestupující z nebe od Boha, připravený jako nevěsta ozdobená pro svého muže. A slyšel jsem veliký hlas z nebe, jak říká: ‚Hle, Boží stan je mezi lidmi! Bůh bude přebývat mezi nimi a oni budou jeho lidem; a sám Bůh bude s nimi a bude jejich Bohem.‘“

  Tento text naznačuje, že současný svět pomine a bude nahrazen novým stvořením.

  2. Soud a oddělení
  Křesťanská teologie také mluví o Posledním soudu, kdy budou lidé souzeni podle svých činů. Matouš 25:31-46 popisuje tento soud jako oddělení ovcí od koz:

  „Až přijde Syn člověka ve své slávě a všichni andělé s ním, usedne na svůj slavný trůn. Všechny národy budou shromážděny před ním a oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od koz. Ovce postaví po své pravici a kozy po levici.“

  Ti, kteří jsou po pravici (ovce), budou odměněni věčným životem, zatímco ti po levici (kozy) budou posláni do věčného ohně připraveného pro ďábla a jeho anděly.

  3. Osud nevěřících a „peklo“
  Podle biblického učení ti, kteří odmítli Boha a Ježíšovu spásu, budou odděleni od Boží přítomnosti. Toto místo oddělení je často označováno jako „peklo“. V 2. Tesalonickým 1:8-9 je napsáno:

  „V plamenném ohni vykoná pomstu na těch, kteří neznají Boha a kteří neposlouchají evangelium našeho Pána Ježíše. Ti ponesou trest věčného zániku, daleko od tváře Páně a od slávy jeho moci.“

  4. Nový svět a Boží přítomnost
  Pro věřící a ty, kteří přijali Ježíšovu spásu, je příslib nového nebe a nové země, kde bude Boží přítomnost trvalá a úplná. Zjevení 21:3-4 říká:

  „A slyšel jsem veliký hlas z nebe, jak říká: ‚Hle, Boží stan je mezi lidmi! Bůh bude přebývat mezi nimi a oni budou jeho lidem; a sám Bůh bude s nimi a bude jejich Bohem. A setře jim každou slzu z očí; a smrti již nebude, ani žalu ani nářku ani bolesti už nebude, neboť co bylo, pominulo.‘“

  Shrnutí
  Starý svět podle křesťanského učení pomine a bude nahrazen novým nebesem a novou zemí. Současný svět bez Boží přítomnosti nebude trvat věčně, ale bude přetvořen nebo zničen v rámci Božího plánu. Ti, kteří odmítli Boha, budou odděleni od jeho přítomnosti v místě zvaném peklo, což je stav věčného oddělení od Boha. Pro věřící je příslib nového stvoření, kde budou navždy v Boží přítomnosti.

  Odpověď
 31. Podobnost s událostí s věží v Siloe: Událost, kdy věž spadla na osmnáct lidí v Siloe, je připomínkou nečekaného a náhlého konce života, který může postihnout každého, bez ohledu na to, jak žijí. Tato událost může být připodobněna k nečekanému závěru tohoto světa, když nastane Boží soud. Podle biblického učení je tento svět dočasný a je možné, že jednoho dne bude završen a uspořádán Božím soudem.

  Výzva k obrácení: Stejně jako Ježíš využil události s věží k výzvě k obrácení (metanoia), tedy ke změně myšlení a směřování k Bohu, i biblické učení o posledním soudu vyzývá lidi, aby se obrátili k Ježíši Kristu a přijali ho jako svého Spasitele, aby unikli Božímu soudu a dosáhli věčného života.

  Naplnění proroctví a Boží spravedlnost: Poslední soud podle biblického učení ukáže Boží spravedlnost a každý člověk bude souzen podle svých skutků. Neobrácení se a odmítnutí Božího záměru pro spásu může mít vážné důsledky. Podobně jako v případě věže v Siloe, kde lidé zahynuli, i neobrácení se může vést ke konečnému završení života, kdy lidé nebudou připraveni na věčnost.

  Takže událost s věží v Siloe může sloužit jako předobraz nečekaného konce tohoto světa a výzva k obrácení se a přípravě na věčnost podle Ježíšova učení. Je to také připomínka Boží spravedlnosti a nutnosti přijetí Božího plánu spásy skrze Ježíše Krista.

  Odpověď
 32. to Realtoltek

  Máte pravdu, v bodě Omega náš svět zanikne a vznikne nový, mnohem lepší, v němž nebude žádného utrpení. To implikuje představu, že tento svět je bezcenný – proč se o něco snažit, když je to určeno k zániku? To je učení gnostiků, kteří si myslí, že životním cílem je získat speciální znalosti o „vyšších nebeských sférách“, protože zasvěcení do těchto „pravd“ je podmínkou pro cestu do nebeského království. Gnosticismus infikoval církev při jejím vzniku a dalo hodně práce se ho zbavit. Cestou do Božího království nejsou znalosti (slova), ale činy milosrdenství, jak je to popsáno v Matoušově evangeliu 25,31-46:

  „Až přijde Syn člověka ve své slávě a s ním všichni andělé, posadí se na trůnu své slávy. Všechny národy budou shromážděny před ním a on je oddělí jedny od druhých, jako pastýř odděluje ovce od kozlů. Ovce postaví po své pravici, ale kozly po levici. Král tehdy řekne těm po své pravici: ‚Pojďte, vy požehnaní mého Otce, přijměte za dědictví Království, které je pro vás připraveno od stvoření světa. Neboť jsem hladověl a dali jste mi najíst, měl jsem žízeň a dali jste mi napít, byl jsem cizincem a přijali jste mě, byl jsem nahý a oblékli jste mě, byl jsem nemocný a navštívili jste mě, byl jsem ve vězení a přišli jste za mnou.‘ Tehdy mu ti spravedliví odpoví: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového a dali ti najíst anebo žíznivého a dali ti napít? Kdy jsme tě viděli jako cizince a přijali tě anebo nahého a oblékli tě? Kdy jsme tě viděli nemocného anebo v žaláři a přišli jsme k tobě?‘ Král jim odpoví: ‚Amen, říkám vám, že cokoli jste udělali pro nejmenšího z těchto mých bratrů, to jste udělali pro mě.‘ Těm po své levici tehdy řekne: ‚Jděte ode mě, vy proklatí, do věčného ohně, který je připraven pro ďábla a jeho anděly! Neboť jsem hladověl, a nedali jste mi najíst, měl jsem žízeň, a nedali jste mi napít. Byl jsem cizincem, a nepřijali jste mě, byl jsem nahý, a neoblékli jste mě, nemocný a ve vězení, a nenavštívili jste mě.‘ Tehdy mu odpoví: ‚Pane, kdy jsme tě viděli hladového nebo žíznivého nebo jako cizince nebo nahého nebo nemocného nebo ve vězení, a neposloužili ti?‘ Poví jim: ‚Amen, říkám vám, že cokoli jste neudělali pro nejmenšího z nich, to jste neudělali pro mě.‘ Takoví tedy půjdou do věčných muk, ale spravedliví do věčného života.“

  Všimněte si, že Ježíš nezohledňuje žádnou zbožnost (zasvěcení do teologických pravd).

  V Písmu se dočteme, že Bůh tento svět miluje a že Boží království existuje také již v tomto světě. To je v přímém rozporu s gnosticismem, který světem pohrdá a tělo je pro něj hrobem duše.

  Odpověď
 33. Dobrá, nedůvěřuji své nedůvěře a předpokládám, že příspěvek, co jsem sem v týdnu psal, jste mi nesmázli. Pravděpodobnější bude, že jsem ho zapomněl odeslat 🙂
  Autorovi bych určitě nevyčítal, že zpočátku sázel na lockdowny. Podle en.wikipedia/pandemie covidu dle států můžeme srovnat počet covidových úmrtí k 31.5.2020 po tuhém lockdownu u nás ( 318 ) a ve chváleném Švédsku ( přes 4600 ). V tom Švédsku to byli často opuštění senioři. Pak už bylo jediné možné řešení – nechat pandemii doznít s co nejmenším utrpením.
  Před čím jsem varoval, byly příliš suverenní soudy od lidí, kteří měli biologii naposledy na základní škole. To už křesťané pohybující se v diskusi kreacionismus vs. evolucionismus měli trochu vhled, že v sekulární vědě nelze věřit všemu. “ Jestliže si někdo myslí, že něco plně poznal, ještě nic nepoznal, jak by měl.“ 1 Kor 8,2
  Tomu předchází 1 Kor 8,1 “ poznání nadýmá, láska buduje „. Lze v lásce nesouhlasit s těmi, co hledají pravdu. Pak je tu bohužel jiná skupina lidí, s níž vůbec nemá cenu diskutovat. “ Se zlými lidmi a podvodníky to půjde stále k horšímu, neboť klamou jiné i sebe “ 2 Tm 3,13. A jsou i v církvi, bohužel. Zkoumejme sami sebe, dokud je čas.

  Odpověď
 34. „Fiala je vlastizrádce a mělo by s ním být tak nakládáno, právníci již připravují žaloby. Biden nahnal Čínu k Rusku, Trump válku ukončí. Foltýn řekl strašnou lež za peníze.“ – Vlastimil Tlustý

  Odpověď
 35. Nejde o ty lokckdowny ale o propagaci tzv. „vakcíny“, a to v době kdy byly dávno známé vcelku účinné (a také levné) léky na čínský kovid. Proti těm lékům vedly úřady a médija boj a jak se zdá úspěšný – dle množství napálených lidiček, kteří, než aby si sami jednoduše našli informace, tak DŮVĚŘOVALI mediálním „expertům“ „vjedcům“, „odborníkům“, „znalcům“…. takových znalců bylo hodně i zde na krestandnes.
  https://expose-news.com/2024/07/02/pfizer-purchased-companies-that-produce/

  Nejde jen o kovid ale je to celá záplava podvodů a lží které má zhypnotizovaný konzument zpráv věřit… namátkou spálená planeta a grýndýl, zlý Trump a hodný děda Biden, „vyhrané“ volby v America a útok zdivočelé lůzy na Kapitol, invaze syrských sirotků a inženýrů a doktorů do eurostánu (teď pomocí migračního paktu), též útlak národa ušlechtilých Sudetů utlačovaných zlými čecháčky ve své starobylé vlasti Sudetsko….

  Nu a teď tomu věř milá ovečko, však víš že taková nedůvěra….

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář