Dánští poslanci zrušili jeden státní svátek, cílem je posílit obranný rozpočet

Kodaň – Dánští poslanci dnes schválili zrušení jednoho státního svátku ve snaze ušetřit a posílit obranný rozpočet. Informuje o tom agentura AP, podle které toto rozhodnutí tvrdě kritizuje opozice, odbory a dánští biskupové.

Pro návrh středové vládní koalice hlasovalo 95 ze 179 členů Folketingu, dánského parlamentu. Velký modlitební den, který se v Dánsku slaví vždy v pátek před čtvrtou nedělí po Velikonocích, se tak stane běžným pracovním dnem. Odhaduje se, že stát tím každý rok ušetří tři miliardy dánských korun (asi 9,5 miliardy Kč). Vládní koalice chce peníze využít k tomu, aby mohla ze státního rozpočtu na obranu vyčleňovat dvě procenta HDP, což mají splňovat všichni členové NATO. Dánsko své obranné výdaje navyšuje v reakci na ruský vpád na Ukrajinu.

SOUVISEJÍCÍDánsko zavádí nová omezení týkající se rozvodu. Výsledky jsou ohromující, tvrdí psycholog

Opoziční poslanci zákon označili za „šílený“ a „úplně špatný“, nedokázali se ovšem dohodnout na tom, aby se v této věci konalo referendum. O jeho vypsání musí požádat 60 poslanců.

V Dánsku mají v současnosti až 11 svátků se dnem pracovního volna, tento počet je nižší v letech, kdy Vánoce a Nový rok připadají na víkendy. Velký modlitební den se slaví od roku 1686. Vyškrtnutí tohoto svátku z dnů pracovního volna se nelíbí veřejnosti, kde 73 procent lidí patří k dánské luteránské církvi, ale jen tři procenta pravidelně chodí do kostela. Odbory proti zrušení státku uspořádaly internetovou petici, kterou v zemi se skoro šesti miliony obyvatel podepsalo asi půl milionu lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář