Skutečný šabat znamená sobotní spočinutí od každodenní rutiny. „Tech šabat“, neboli technologický či digitální šabat, znamená den digitálního odpočinku, tedy den bez použití technologií s obrazovkami: smartphony, osobní počítače, tablety a televize. Všechny obrazovky mají být vypnuty po dobu čtyřiadvaceti hodin, tedy po dobu celého šabatu, od pátečního západu slunce do sobotního západu.
Termín „Tech Shabbat se zrodil v roce 2010, kdy se americká autorka a producentka Tiffany Shlain spolu se svým manželem Kennethem Goldbergem poprvé zúčastnili „Národního dne odpojení“, pořádaného think-tankem Reboot. O své zkušenosti s „odpojením“ napsala posléze Tiffany knihu s názvem 24-6. „Vzdejte se jeden den v týdnu obrazovek, abyste získali více času na to, co vás baví, na hluboké myšlenky a na lidi a věci, na kterých vám nejvíce záleží“, píše nadšeně v knize, která se stala bestsellerem a získala několik literárních cen.
Příležitostí vyzkoušet digitální či technologický šabat se může stát blížící se Národní den odpojení, který je každoroční výzvou k 24hodinovému digitálnímu „odpojení“. Den odpojení probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 7. března do soboty 8. března 2025.
David Katznelson, výkonný ředitel a generální ředitel společnosti Reboot, která stála u zrodu Dne odpojení, říká: „Technologie je jedním z nejužitečnějších a současně potenciálně znepokojivých moderních pokroků – usnadňuje komunikaci celé globální komunitě, ale také u jednotlivců podporuje návykové chování, které často nahrazuje přirozenou lidskou interakci.“
Na „tech-šabatovém“ webu http://www.sabbathmanifesto.org nabízejí organizátoři 10 základních principů, které jsou však zcela otevřené vaší jedinečné interpretaci. Mezi vítané tech-šabatové aktivity patří čtení, procházky, návštěva nových míst, outdoorové aktivity a (v neposlední řadě) používání papíru a pera k zachycení ledasčeho, co se nám vynoří v mysli, náhle odpoutané od věčně zářících obrazovek.
SOUVISEJÍCÍ – David Floryk / Máte strach, že něco propásnete?
Připojte se a odpojte se! Vyhněte se komunikačním technologiím, nahraďte je přirozeným kontaktem s lidmi. Udržujte si spojení se svými blízkými. Jděte ven, nejlépe do přírody. Podpořte své zdraví. Pijte společně víno, jezte chléb. Vyhněte se komerci, zvolte něco nekomerčního či dobrovolnického. Zapalujte svíce, pozorujte plameny, inspirujte se světlem. Vyhledávejte ticho, zvuků je celý týden všude plno. Nebuďte nikomu nic dlužni, dávejte každému, co mu náleží. Inspirujte se! Najděte ke každému bodu vlastní obsah a rozviňte je po svém.
Teprve tehdy, když se naučíme alespoň na chvíli žít bez neustálého dohledu svých „komunikátorů“, lépe oceníme roli, kterou tyto technologie hrají v našich životech, a budeme schopni lépe nastavit své způsoby a návyky. Buďte tvořiví, využijte Den odpojení jako výzvu, jak udělat věci pro jednou jinak. Sami budete překvapeni, co všechno z toho může být!
„Přikázání dodržovat šabat bylo sice vytesáno do kamene, ale způsob, jakým ho lidé mají dodržují, nikde vytesaný není. Od biblických dob až po současnost si ho každá generace přizpůsobila době, a i to nejtradičnější dodržování šabatu dnes je zcela jiné než před třemi tisíci lety. Každá tradice byla kdysi novinkou. Využijme tuto moderní obměnu starobylé myšlenky k vytvoření nové tradice…“ (Tiffany Shlain)
Autor je publicista Datum: 13. února 2025 Foto: archiv autora
3 Komentáře
Realtoltek
Pan Jezis bud pochvalen 🥳. Digitalní šabat držet nebudu protože ho používám k odpočinku 😁 a interakci s lidmi a ai. Vsem preji krasne odpojeni.
Karel Krejčí
Je to pošetilý výkřik do tmy, ve srovnání se skutečnou realitou toho všeho, kam svět spěje.
Karel Krejčí
Nedá mi to, abych ještě nevyjádřil své potlačované pocity.
Z výrazu tváří této generace rozhodně nelze vyčíst, zda si vůbec uvědomují, v jakém nebezpečí se ocitají, co tato digitální doba přináší a jakou má schopnost odvést právě tuto a další generace, od Pravdy a ze správné cesty. Onen šabat je pouze takové malé, nazdobené ty, ty ,ty ….
Apoštol Pavel má pravdu – běžme vítězný závod!