David Floryk / Máte strach, že něco propásnete?

FOMO (Fear of missing out), tedy strach, že něco zmeškáme nebo o něco přijdeme, je druh úzkosti způsobený pocitem, že člověku utíká zajímavá příležitost, kterou ostatní využívají. Nejde o fenomén zcela nový, člověku jako společenskému tvoru je taková obava do jisté míry vlastní. Zvědavost je lidská. Díky ní získáváme vědomosti a posouváme se dál. 

Chci všechno!

Moderní sociální sítě však „strach z propásnutí“ velmi zvýraznily, neboť k zakoušení tohoto strachu poskytují mnoho příležitostí. Umožňují sice sdílení s ostatními, ale nabízejí také nekonečný proud aktivit, kterých se člověk neúčastní. To může vést až k závislosti na sítích a nutkavému sledování notifikací, jen abych o něco důležitého nepřišel. Podle analýzy až 56% uživatelů sítí přiznává, že mají pocit, že promeškávají něco zajímavějšího a důležitějšího, než co právě sami sledují! 

SOUVISEJÍCÍDavid Floryk / Je Santa skutečný?

Sociální média podporují nárůst této fóbie na mnoho způsobů. Jednak zkreslují povědomí o tom, co je „normální“, co je reálné a dostupné. Stačí vidět fotky přátel, jak si užívají bez nás… Strach z promeškání pak vede k pocitu, že ostatní se baví lépe a žijí lepší život než vy, což otvírá dveře pocitům permanentní závisti a nespokojenosti a ovlivňuje sebeúctu. Nezapomínejme však, že mnoho fotek na sítích je zinscenovaných, naaranžovaných a upravovaných – nejde o přirozený zážitek, ale o naaranžované divadlo! 

A chci to hned!

Když lékař potřebuje obdržet výsledky vyšetření bez prodlení, označí žádanku STATIM, což je termín označující naléhavost, odvozený z latinského slova „okamžitě“. Kultura nastolená mobilní komunikací klamavě hlásá, že každý hovor, každá textovka, každý e-mail je STATIM – je třeba je vidět, číst a „zkonzumovat“ okamžitě, bez ohledu na okolí, hned! 

Ale měřítko pro onu naléhavost není etické, ani filozofické, ani teologické. Naopak je osobní, subjektivní a egocentrické. Chci to teď, a tak to budu mít teď – bez ohledu na cokoliv a kohokoliv.

Možná že dnes je už většina lidí ochotna občas vypnout televizi, vypínat telefon se však teprve budeme muset naučit. A asi to nebude snadné, vždyť jak důležitá může být další zpráva!

* * *

„Nedokážete-li se odpojit od internetu ani na jediný den, tak už vás to vcuclo!“ Příležitostí prověřit si, jak na tom jste, může být Den odpojení. Jde o globální osvětovou kampaň, která se každoročně koná první víkend v březnu. Zapojte se a odpojte se! Již více než deset let lidé, rodiny, školy, náboženské komunity i firmy využívají tento den jako příležitost k nastavení rovnováhy mezi zdravým životem a komunikačními technologiemi. Letos připadá Den odpojení na 1. a 2. března.

Autor je publicista Datum: 18. února 2024 Foto: Akce

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

3 Komentáře

  1. To je rozumné.

    Mimo to je možné trvale zakázat určitým lidem přístup na svůj účet Facebooku, Twitteru… Donald Trump v prezidentské funkci zrušil tiskové konference a obracel se k veřejnosti jen přes Twitter. Tím se vyhnul tomu, aby mu novináři kladli nepříjemné otázky a naopak mluvil jen o tom, co pro něj bylo výhodné. Stejně tak komunisté v naší zemi vytvořili atmosféru strachu a nedovolili, aby se veřejně mluvilo o věcech, které jim byly nepříjemné. Viktor Orbán tiskovky pořádá, ale nepouští na ně opoziční novináře.

    My, křesťané bychom se měli domluvit a lidi používající totalitní praktiky veřejně bojkotovat.

    Odpověď
  2. Ad pavel v

    Zase jenom Trump, komunisté, Orbán… Jako na flašinetu, stále dokola stejná písnička. Necítíte se již těmi svými politickými agitkami poněkud obehraný?

    Odpověď
  3. Karel Krejčí

    Pan Pavel v se necítí obehraný, právě naopak. Představám o vítězství dobra nad zlem hází klacky pod nohy všichni ostatní, jen ne on sám. Nepochybně počínaje Putinem, komunisty, Orbánem a všemi ostatními, kteří jsou v rozporu s jeho představami.
    Každý, kdo takto nahlíží, svádí ten nejtěžší a neúspěšný boj sám v sobě …….

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář