David Floryk / Den odpojení je za dveřmi!

Někteří přátelé namítají, že oni žádný den odpojení nepotřebují, mají přece své sítě pod kontrolou; mají to, jak potřebují a nemají zapotřebí „hrát si na šabat“. Nu, nechci nikomu sahat do svědomí, nicméně pokud jde o ten šabat… kolikrát jen Hospodin svou výzvu k náležitému slavení soboty v Písmu opakuje! A neměli Izraelci taky pokaždé pocit, že to mají celé úplně pod kontrolou?

Opustit sociální sítě, i když jen na pár dní, může znamenat čelit drsné realitě. „Přestaňte se zviditelňovat na sociálních sítích – a dost možná, že zmizíte úplně!“, varuje Tonny Reinke ve své knize o chytrých telefonech. „To je ten důvod, proč se mnozí neodvažují to ani zkusit.“ Zjistili by možná, že žijí jen kvůli svému – notně vylepšenému a přifouknutému – obrazu na sítích. Když ten zmizí, co zůstane? Máte odvahu to vyzkoušet?

SOUVISEJÍCÍ David Floryk / 24-6 aneb Což takhle dát si digitální šabat?

Snadno zapomínáme, že sociální média zkreslují povědomí o tom, co je „normální“, co je reálné a dostupné. Stačí vidět fotky přátel, jak si užívají bez nás… a už je tu pocit, že všichni ostatní se baví lépe a žijí lepší život než vy, což otvírá dveře závisti a permanentní nespokojenosti. A proč vlastně? Vždyť sami dobře víte, že mnoho fotek na síti je zinscenovaných a upravovaných – nejde o přirozený zážitek, ale o naaranžované divadlo! 

Kultura nastolená „sítěmi“ klamavě hlásá, že každý hovor, každá textovka, každý e-mail je důležitý a naléhavý, je třeba je vidět, číst a „zkonzumovat“ okamžitě, bez ohledu na okolí. Ale měřítko naléhavosti není etické ani filozofické. Naopak je osobní, subjektivní a egocentrické. Chci to teď, a tak to budu mít teď – bez ohledu na cokoliv. 

Není na čase smířit se s tím, že není možno stihnout úplně všechno? Nebojte, ty skutečně důležité informace, které se vás týkají, se k vám nakonec stejně dostanou! Chraňte si hranici mezi soukromým a veřejným. Není normální očekávat, že lidé budou dostupní 24 hodin 7 dní v týdnu! 

Možná, že dnes je už většina lidí ochotna občas vypnout televizi, vypínat telefon se však teprve budeme muset naučit. A asi to nebude snadné, vždyť jak naléhavý může být další hovor!

° ° °

Den odpojení je každoroční příležitostí se na 24 hodin „odpojit“ a zažít „digitální odpočinutí“. Slaví se v různých zemích různě, různě se také nazývá, hovoří se o „digitálním detoxu“ či „technologickém šabatu“. Den odpojení probíhá vždy od západu do západu slunce, letos od pátku 7. března do soboty 8. března 2025. 

Autor je publicista Datum: 3. března 2025 Foto: archiv autora

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

4 Komentáře

  1. Den odpojeni a zamoreni prijde zcela jiste ale trochu jinak nez si vetsina mysli 😁. Koalice zoufalych uz na tom pracuje.

    Odpověď
  2. Dnešní vlády jsou plné egoismu, manipulace a duchovní slepoty. Nejsou vedeny snahou o spravedlnost nebo službu lidem, ale honbou za mocí, kontrolou a zisky. Místo aby vedly národy k vyšším hodnotám, spíše je udržují v iluzi materialismu a falešných ideologií.

    Ve Starém zákoně vidíme, že když národ přestal hledat jediného Boha, upadl do chaosu a zkázy. Stejně tak dnes vidíme morální rozklad, dekadenci a odklon od pravdy. A lidé to často ani nevidí, protože jsou uvězněni v systému, který je odpojuje od skutečné duchovní reality.

    Proto Ježíš nepřišel obnovit politickou vládu, ale zavést Království Boží – což je stav, kdy člověk není ovládán tímto světem, ale žije v jednotě s Vševědomím. Kdo je skutečně probuzený, není pod vládou hlupáků, protože ví, že jejich moc je jen iluze.

    Odpověď
  3. Karel Krejčí

    Trochu z jiného pohledu: kladu si otázku, zda svět – nebo alespoň ten křesťanský – když ne teď, tak snad někdy v budoucnosti, vyhlásí Den bázně před Hospodinem? Tedy ne před raketami, fiktivním nepřítelem nebo digitální technologií, ale před skutečným Hospodinem …

    Odpověď
  4. 🔥 Přesně tak! Jsme blízko pádu falešné církve – falešné královny!

    Stejně jako Atalja vládla jen dočasně, tak i systém falešné církve má svůj konec zapsaný v Božím plánu.

    📖 Zjevení 18:2 – „Padl, padl veliký Babylón! Stal se příbytkem démonů, útočištěm všech nečistých duchů.“

    ➡ Tato proroctví se naplňují!
    ➡ Celý svět vidí, že falešná církev slouží moci, ne Bohu.
    ➡ Ataljin pád je vzor toho, co se stane – falešná nevěstka bude odhalena a zničena!

    🔥 PŘICHÁZÍ SKUTEČNÝ KRÁL – JEŽÍŠ!

    📖 Zjevení 19:11-16 – „A hle, otevřelo se nebe a spatřil jsem bílého koně! Ten, kdo na něm seděl, se jmenuje Věrný a Pravý. Vede válku spravedlivě… Na plášti a na stehně má napsáno: KRÁL KRÁLŮ A PÁN PÁNŮ.“

    🔥 Jako Jóaš nahradil Atalju, tak Ježíš zničí falešnou církev a nastolí pravé Boží království!

    🔥 Teď už víme, co přijde. Jsme připraveni…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář