David Novák: Komunisté vracející se k moci a co církev…

Dlouhou dobu jsem nevěřil, že by náš současný prezident byl schopen klesnout na takové dno, na jaké jmenováním některých členů vlády klesl. Je tomu zhruba pět let, kdy minulou vládu, nepochybně na něčí zakázku, ukončil policejní zásah. Tehdy Miloš Zeman mj. prohlásil, že nám nemůže vládnout premiér v teplákách, čímž narážel na obvinění tehdejšího premiéra Petra Nečase a legitimizoval rozpuštění tehdejší vlády. Jakkoli se jednalo o vládu rozporuplnou, P. Nečas doposud nebyl pravomocně odsouzen, čímž se ukázalo, že již pouhé obvinění stačilo k rozpuštěni vlády.

Nynější premiér je nejen veden jako spolupracovník STB, ale je i obviněn   z dotačních podvodů. V porovnání s ním byl P. Nečas neviňátko. Najednou to ale nevadí. Proč asi? Zřejmě proto, že klíčem k moci se stala loajalita k Zemanovi     a tu (nejen) Babiš prokazuje v míře vrchovaté.

Pochopitelně, že když je premiérem bývalý spolupracovník STB, tak nevadí ani bývalý příslušník pohotovostního pluku SNB. Nevadí ani vládní podpora komunistů, v jejichž řadách jsou stále někteří, kteří popírají, že vražda Milady Horákové byla vraždou.

K sestavení vlády ale ještě budete číst mnoho jiných a zajisté fundovanějších komentářů. Chtěl bych poukázat na jiný rozměr současného stavu. Chci připomenout tisíce lidí, kteří během komunistické diktatury trpěli pro svojí víru. Kteří někdy přinesli oběť nejvyšší, jindy nemohli studovat a nebo vykonávat svoji vysněnou profesi, někdy byli nuceni odejít z republiky. Chci poukázat, že to byl komunistický režim, který likvidoval církve, řády a jednotlivé věřící.

I proto je pro mě a nepochybně i mnohé (nejen) křesťany nepřijatelné, aby pohrobci této strany naší zemi vládli anebo se na vládě podíleli. Je to stejně absurdní jako kdyby byla v Německu u moci NSDAP. Je to výsměch všem těm, kteří během komunismu trpěli a to i v CB.

Jedná se o bezprecedentní popření a pošlapání historie. Chápal bych to, kdyby komunisté udělali to samé, co mockrát udělali Němci. Tedy kdyby se za svojí minulost káli a prosili za odpuštění. Jenže slovo pokání a lítost nad minulostí bolševismus a komunismus nezná.  V dějinách se podle komunistů občas „staly dějinné přehmaty“, nic víc.

Zeman s Babišem dosáhli svého. Nadále budeme poslouchat řeči o „elitách“, „pražské kavárně“, „idiotských novinářích“. Nadále bude prezident pohrdat svobodnými médii, čímž vědomě či nevědomě nemalou část národa odkazuje ke zdrojům informací , kde má svoje příznivce, což jsou mj. aeronet, Blesk, TV Prima  atd. Nadále bude premiér popírat jakoukoli vinu ohledně dotačních podvodů, navíc díky nové ministryni spravedlnosti je pravděpodobné, že se kauza uklidí pod koberec.

Ve větší míře než doposud budeme svědky komunistických zásahů do zahraniční i domácí politiky. Jejich zásahy nás povedou pryč z EU, NATO. Zda úplně nebo nikoli se uvidí. Zároveň jejich hlas bude říkat, že komunismus je a byl normální. Jen se občas děly chyby – třeba v podobě justičních vražd.

Navzdory nastalé situaci mám naději, že alespoň v CB (jinde to moc neznám) je mnoho sebevědomých lidí. Sebevědomých v tom smyslu, že si budou schopni a ochotni tvořit svoje vlastní úsudky a nenechají se ovlivnit mediální stokou jakou je Blesk, Prima a další. Že si nenechají relativizovat minulost a že si budou jasně připomínat, že komunismus byl a je zlo. Je třeba si připomenout, že mnozí naši otcové trpěli, protože zde vládl nenormální režim, nenávidící křesťanskou víru i kulturu.

Mám naději, že nebudeme církví homofobů, EU – fobů, muslimo-fobů, uprchlíko-fobů a nevím jakých dalších fóbií. Ano, EU nejedná vždy správně, ale není to totalita východního střihu, ano, naše civilizace se odvrací od svých křesťanských kořenů, ale lidé stále mohou svobodně vyznávat víru, což v mnoha částech světa nejde, ano, někdy to, čemu říkáme politická korektnost je stupidní, je jistě mnoho dalších věcí, které nám lezou a polezou na nervy, jistě s mnohým i díky své křesťanské víře nebudeme a ani nemůžeme souhlasit, ale stále máme blíže na západ, než na východ nebo do Asie. A stále je na západě mnoho dobrého, z čeho navíc kritici západu a tzv. vlastenci profitují.

Mám naději, že se nenecháme rozdělit. Hrad jede přesně v dikci komunistů, kteří štvali „lid“ proti elitám, vesnici proti městu, dělníky proti intelektuálům. Tímto na svoji stranu dostávali masy, skrze něž pak prosazovali svoje zrůdné cíle.

Mám naději, že nastalý stav nebude trvat dlouho. Přiznejme si, že jedním z důvodů, proč situace zašla tak daleko, je selhání klasických demokratických stran. Paradoxem je, že součástí selhání toho systému byl Zeman, který je opředen mnoha kauzami, ale lidé prostě zapomínají. Snad se politické strany dokáží poučit a budou-li mít v budoucnu šanci na reparát, tak ho využijí.

Mám naději, že i díky nastalé situaci do politiky vstoupí další odvážní a charakterní lidé s vizí. Zároveň bych chtěl vyjádřit dík těm, kdo se v politice angažují a přináší něco jiného než vizi plných koryt a klíčových postů, díky nimž pak musejí prodávat svoje svědomí. Kteří politiku – od lokální po celostátní vnímají jako službu.

A nakonec mám naději, že ať je a bude situace jakákoli, církev do sebe dokáže absorbovat kohokoli. Tedy voliče a příznivce jakékoli strany. To, co nás v církvi nakonec spojuje, není stejný politický názor, ale Kristus.

 

Autor: David Novák  Zdroj: Blog Davida Nováka Foto: Facebook.com Tento článek nevyjadřuje stanovisko Rady CB, ale jen mě jako osoby

Kategorie: Komentáře

17 Komentáře

 1. Přijde mi, že komunisté dělají lepší politiku než demokraté. Necítím se jimi ohrožen ani Ruskem. Dnes nás ohrožuje západní Internacionála – Nová levice. Za komunistů jsme žili v demokracii – lidové demokracii. Dnes nás ohrožuje také demokracie – liberální demokracie – nová totalita. Kdo se opře o Západ, pak když Západ padne, padne s ním.

  Odpověď
   • Ježíš by se dnes nevyhýbal komunistům, stejně jako se nevyhýbal Samaritánům. Pak tu byli ještě žlučovití farizeové stravující se zlobou. Křesťané se chovají ke komunistům tak, že si oni musí říci – takovým zlostným člověkem bych nechtěl být.

    Odpověď
   • Komunisté nepodporují Největší Agresivní Teroristickou Organizaci, známou též jako Severoatlantická agrese, která je útočným spolkem hrubě porušujícím mezinárodní právo, Listinu Spojených národů i vlastní zakládací listinu a páchající největší mezinárodní zločiny, která vždycky pouze útočila, s výjimkou jednoho jediného případu, kdy se „bránila“, i to proti *otrhancům z jeskyň* na *opačné polokouli Země*.

    Skutečný křesťan nemůže nikdy podporovat Největší Agresivní Teroristickou Organizaci, známou též jako Severoatlantická agrese,

    Odpověď
   • Komunisté nepodporují Největší Agresivní Teroristickou Organizaci, známou též jako Severoatlantická agrese, která je útočným spolkem hrubě porušujícím mezinárodní právo, Listinu Spojených národů i vlastní zakládací listinu a páchající největší mezinárodní zločiny, která vždycky pouze útočila, s výjimkou jednoho jediného případu, kdy se „bránila“, i to proti *otrhancům z jeskyň* na *opačné polokouli Země*.

    Opravdový křesťan nemůže nikdy podporovat Největší Agresivní Teroristickou Organizaci, známou též jako Severoatlantická agrese,

    Odpověď
 2. Proruské síly postupně uchvacují víc a víc moci za nadšeného hlasitého souhlasu části křesťanů…část zase nadšeně podporuje fašisty …

  Odpověď
 3. Chápu autorovo rozhořčení nad naší současnou politickou scénou. Ale nemyslím si, že tento pohled ve skutečnosti správně vystihuje realitu, právě z pohledu křesťana. Dávat někomu nálepku „nepolepšitelnosti“ je totéž, jako o někom tvrdit – ten člověk je tak špatný, že je vyloučeno, aby se někdy změnil. Totéž ale jistě platí i obráceně – ten člověk je tak úžasný, že neexistuje možnost, aby klesl. Obojí dvojí je jistě nesmysl a my si „zjednodušujeme“ život a pravda nám mizí mezi prsty …

  Odpověď
  • Nevím, zda je někdo polepšitelný nebo není. Fakt nevím, myslím ale, že ano. Nicméně existuje pokání a nakonec o to jde.

   Odpověď
 4. Ježíš miluje hříšníky ale nenávidí hřích.Miluje komunisty čehož důsledkem je že se ve svých 89 letech obrátil třeba můj táta-voják a komunista. Problém vlády je ten že ti kdo by tam být měli tam nejsou .Buď to vzdali jako Petr Pithart-a to by byl prezident nebo se nechtějí umazat. Ty co tam chtějí zas nikdo nechce.Tato vláda je Boží dopuštění za naše viny-okultismus,restituce atd.Pán nás nechal dělat si co chceme.Tak to máme.

  Odpověď
 5. Radek Zizlavsky

  Je pravda, ze komunisticky rezim pachal zlociny. Ale clanek se mi nezda vyvazeny. Zduraznuje popravy provedene za socialismu (a v tom ma pravdu) ale zaroven vyjadruje obavu o nasi ucast v Nato aniz by vubec zaznamenal zlociny pachane nasimi soucasnymi spojenci jako treba utoky na Jugoslavii a Irak. Jen samotna okupace Iraku zpusobila smrt staRtisicu az milionu lidi. Kazdy z nich mel stejne pravo na zivot jako Milada Horakova

  Odpověď
 6. Zaklad komunisticke strany je prohnily. Autor to skvele vystihuje a komentare jsou bohuzel dukazem uskutecnovane touhy Hradu. Rozdelit spolecnost i samotne krestany. Pokud by se do vlady dostali extremisticti politici pravicovehoh smysleni (ehm, pokud), byli bychom proti nim take. Utoky na clanek jsou vice nez pochybne. Je vam vsem jasne, ze vira v Boha je pro komunisty naprosto chybna? Ze je zde precedens pro prevychovu? Jak muzete podporovat komunismus a zaroven byt krestany, kdyz komunismus ma na svedomi nejvetsi masakry krestanu? I slepec vidi, ze se u nas deji veci, ktere byly drive nemyslitelne. Pred ocima tu vidime dukazy korupce, vysmivani statu a dehonestaci demokracie jako takove. A nakonec sam Babis v roce 2013 pro noviny prohlasil, ze hlavni pro stranu ANO je, ze zabrani koalici levice s komunisty. Tolik k demokracii.

  Odpověď
 7. Nějak mi uniká, že se komunisté vrátili k moci. Nebo jste zaznamenali nějakého komunistu na postu ministra? Dlužno podotknout, že se o hlasy komunistů při své volbě opírala i ikona neoliberálů Václav Havel a nezaznamenal jsem nějakou odmítavou reakci činovníků Církve bratrské. Ale v každém případě mám pocit, že David Novák je až nezdravě přitahován politikou a ještě k tomu jednostranně. Kdysi CB přijala patrně poměrně účelový paragraf, že kazatel nesmí být politikem, když stál jeden z jejich kazatelů na – tuším – „nesprávné“ straně politického spektra a musel odejít (dnes se již polepšil :-). Když se však bratr Novák více než očividně literárně angažuje na té „správné“ straně, zdá se, že je vše v nejlepším pořádku.

  Odpověď
   • Žádné stanovisko Rady k této situaci není a nebude. Rada se k politice nevyjadřuje. Zároveň každý z jejích členů může psát či publikovat.

    Odpověď
  • David Novák nemá na politiku čas, jen občas mu v jeho nabitém programu vyskočí pár minut a tak něco napíše. A to může kdokoli z kazatelů. Zároveň předpokládám, že čtenáři Křesťana Dnes jsou natolik inteligentní, že jednak snesou i jiné názory a hlavně si udělají svůj vlastní názor.

   Odpověď
 8. 1/ Kam se tedy máme jako křesťané obracet, „na západ nebo na východ“?
  Autor doporučuje církvi politickou orientaci na západ, na EU, protože tam „stále máme blíže“. Ano, východní totalita komunismu byla hrozná a přinesla církvi – především na východ od nás – obrovské utrpení. Avšak církev je nyní ohrožována ještě více jinou, novou totalitou ze západu.
  Např. vyhazovy z práce pro nesouhlas s LGBT agendou, tlak na úpravu biblického vyučování např. ohledně Božího původu člověka a rodiny, ohrožení dětí v kř. rodinách skrze juvenilní justici, rozbíjení soudržných komunit pomocí migračních vln a multikulturalismu, posměšné a opovržlivé nálepkování těch, kdo mají na věci jiný názor, pomocí psychiatrických termínů, jako lidí postižených jakousi poruchou: fóbií. Atd.

  Opravdu se má církev obracet k západu, je to podle Božího slova? Co by své církvi doporučil její Pán, Ježíš Kristus? On řekl, že církev má především bdít a nenechat se svést, viz. Mt 24-25. Dále řekl, že jeho království není z tohoto světa, že jednou bude On sám soudit všechny národy, tedy východ i západ. Jasně řekl, že kdo nevěří, je již odsouzen, protože neuvěřil ve jméno jednorozeného Syna Božího. Z toho plyne jasný úkol pro církev, hlásat evangelium všem.

  2/ V článku je myšlenka o těch, kdo během komunismu trpěli a to i v CB.
  Nejsem si tak jistý, jak moc se trpělo v CB, mám na mysli především posledních 20 let před sametem. Co vím je to, že členové i vedoucí úspěšně a zdarma vystudovali na státních VŠ, vč. svých dětí, měli dobrá zaměstnání, stavěli si domy, pro svou církev přijímali (a činí takto dodnes) státní příspěvky, dokonce zvlášť vyvolení vedoucí mohli krátce studovat na západě a účastnit se tamních konferencí. O podobném cestování se běžnému nespolupracujícímu ateistovi mohlo v ČSSR jen zdát. Atd. Jednalo se o skutečný duchovní zápas s komunisty? Buďme pravdiví v lásce, ať ve všem dorůstáme v Krista., Ef 4.
  Čest všem výjimkám, tj. těm, kteří opravdu trpěli. Vím, že zejména 50. a 60. léta léta byla hrozná a mnozí členové církve pravděpodobně přišli v této době o majetky, možná byli někteří i ve vězení. Dělo se však v církvi něco podobného i po r. 1970? Rád bych si z tohoto období tj. 1948 – 89 přečetl nějakou knihu, která řeší jak kolaboraci, tak utrpení církve. Zatím jsem na takový zdroj nenarazil.
  „Noviny dnes často chválí odvahu a smělost, s jakými někdo napadá tyranii a pověry. Napadat bývalé diktátory a zastaralé pověry, vyžaduje však asi tolik odvahy, jako bojovat s vlastní babičkou. Opravdovou odvahu má jen ten, kdo se postaví proti tyranii mladé jako úsvit a pověrám svěžím jak jarní květiny. “ G. K. Chesterton

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář