David Novák / O potřebě naočkovat proti blbosti

Čas od času se mi zná, že hloupost dosáhla svého dna, ale dnes se mi zdá, že dno o něco opět kleslo a to díky některým odpůrcům očkování, kteří si na demonstraci proti vládním omezením souvisejícím s covidem, na kabáty připnuli Davidovu hvězdu, s písmeny připomínajícími hebrejskou abecedu a s nápisem „ne očkování“.

Nejde o to, že někdo má pochyby o tom, zda a kdy se nechat očkovat či nikoli. O tom tento blog není. Je o tom, že použití davidovské hvězdy v souvislosti s protestem proti očkování je hrubý zneužitím symbolu smrti a ponížení, symbolu, z kterého leze i po mnoha letech mráz po zádech. Je to plivnutí do tváře obětem holokaustu, jejich pozůstalým a možná všem slušným lidem. Navíc tento způsob protestu nechutným způsobem hrotí otázku vakcinace a rozdmýchává další kola nenávisti, kterou naše společnost už tak přetéká. Očkování proti covidu tito jedinci totiž srovnávají s holokaustem…

Dotyční tímto způsobem ukázali, že se ve své propagaci zaměřené proti očkování neštítí ničeho a že nemají žádné zábrany. Že jsou schopni zneužít i tak citlivého symbolu, jakým je žlutá hvězda. Toto se navíc děje v době, kdy některé nemocnice praskají ve švech a stovky zdravotníků jsou v karanténě, a kdy vakcína je jednou z nadějí, že na konci tunelu svítá světlo. Kdyby se očkovalo proti cynismu, tito jedinci by měli jít první. Jenže nic podobného neexistuje. Zajímalo by mě, zda dotyční jsou někým organizováni, nebo to vyšlo z jejich hlavy… ale to není hlavní pointa článku.

Opět chci napsat, že respektuji, pokud někdo má před vakcínou strach nebo jí nevěří, jakkoli můj názor je jiný. Chápu, že pro mnohé lidi jsou omezení vlády likvidační, souhlasím, že mnohá nařízení nedávají někdy smysl a rozumím naštvání mnohých

To, co není hodno respektu, tolerance ani pochopení je zneužití symbolu holokaustu. Někdo může namítnout, že „žijeme v demokracii a proti si každý může vyjadřovat, co chce“. Ano, sice žijeme v demokracii, ale to není stejné jako idiokracie…

Na závěr cituji z jednoho diskusního příspěvku, který jsem pod tímto článkem měl na facebooku: Tušíte vůbec, co zažívali Židé, kteří nosili hvězdu za druhé světové války? Co pro ně tento symbol, onálepkování znamenal? Dá se to srovnat s čímkoli? Až vás jako otce odděleného soudem od svých dětí pošlou do plynu jen proto, že jste otec, pak bude mít tento symbol takto použitý své opodstatnění. Jinak je to tragické nepochopení a chucpe.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor je předseda Rady Církve bratrské Datum: 11. ledna 2021 Zdroj: blog Davida Nováka Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

4 Komentáře

 1. Klaus to řekl správně. Kdo se chce nechat naočkovat, ať tak učiní. Někdo spoléhá místo na očkování na svoji imunitu. Virus je věc zdravotnická, ale možná politicky zneužitá. V historii jsou případy, kdy byla věda zneužita. Zdá se, že vše je řízeno elitou, lockdowny mají sloužit k vytvoření nové společnosti.

  Odpověď
 2. Naprostý souhlas… z akce na staromáku se mi dělalo nevolno. Jsem zděšený, že většina politických stran tuto akci neodsoudilo a hrajou si na mrtvého brouka.

  Odpověď
 3. Panu Novákovi vadí ten, kdo „rozdmýchává další kola nenávisti, kterou naše společnost už tak přetéká“ a mně také.

  Blbost, hloupost, nechutný způsob, idiokracie. Nositelům pokoje, křesťanům, takovýto slovník ani nesluší ani nepomáhá. Nešlo by to prosím příště napsat jinak a lépe?

  Odpověď
 4. Tak toto je arogantní kritika malé skupiny lidí, lidí zajisté chybujících. Kritika přilévající oleje do ohně vedená z pozic nadřazenosti a pýchy. Mám za to, že autor tohoto článku by sám měl být očkován . . . jenže nevím, proti čemu. Proti nadřazenosti a pýše? Proti aroganci, omezenosti, či hlouposti?
  i

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář