Dohoda s Čínou důležitější než osud Josepha Zena? EP apeluje na Vatikán, aby nezapomněl na svého kardinála

Brusel – Evropský parlament vyzval Vatikán, aby „plně podpořil kardinála Zena“, a sdělil Svatému stolci, že by měl „posílit své diplomatické úsilí a svůj vliv na čínské úřady“.

V rezoluci přijaté 7. července parlament odsoudil zatčení devadesátiletého bývalého hongkongského biskupa čínskými úřady a požadoval, aby byla všechna obvinění proti němu stažena, informuje Catholic News Agency. 

SOUVISEJÍCÍKněz varuje, že nad Hongkongem se zatahují temné mraky komunistického režimu 

Kardinál Zen byl 24. května obviněn u hongkongského soudu spolu s dalšími čtyřmi významnými demokratickými aktivisty, kteří byli všichni správci Fondu humanitární pomoci 612, jenž pomáhal prodemokratickým demonstrantům hradit jejich výdaje spojené se soudním procesem. 

V nezávazné rezoluci, která byla přijata ve čtvrtek, parlament EU odsoudil zatčení Zena jako „útok na svobody zaručené hongkongským zákonem, včetně svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení“.

Rezoluce rovněž ocenila kardinála jako předního zastánce demokracie v Hongkongu a pověřila předsedkyni Evropského parlamentu, maltskou katoličku Robertu Metsolaovou, aby výsledky rezoluce tlumočila Svatému stolci i dalším institucím.

„Evropský parlament stál, stojí a bude stát na straně Hongkongu. Tento parlament nadále aktivně projevuje solidaritu s hongkongskými demokraty a proti čínskému komunistickému útlaku,“ uvedl podle CNA vedoucí delegace Evropského parlamentu pro Čínu Reinhard Buetikofer. 

Zen byl 11. května zatčen hongkongskými úřady a ještě téhož dne byl propuštěn na kauci. Přiznal se k obvinění z registrace prodemokratického sdružení. 

Den po Zenově zatčení hongkongskými úřady vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin vyjádřil naději, že kardinálovo zatčení nezkomplikuje dialog Svatého stolce s Čínou.

Zen ostře kritizoval prozatímní dohodu Vatikánu s Pekingem o jmenování biskupů. Obhájci lidských práv tento týden vyjádřili znepokojení poté, co papež František řekl, že dohoda se „dobře vyvíjí“ a měla by být obnovena. 

SOUVISEJÍCÍ – Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Dne 24. května, v den Světového dne modliteb za církev v Číně, Zen prohlásil, že Svatý stolec „učinil nerozumné rozhodnutí“, když uzavřel prozatímní dohodu s vládou Komunistické strany Číny.

„Mučednictví je v naší církvi normální,“ řekl Zen. „Možná to nebudeme muset udělat, ale možná budeme muset snést nějakou bolest a zocelit se věrností naší víře.“

Soudní proces se Zenem a dalšími zatčenými občany má začít 19. září.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Joseph Zen

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář