Kněz varuje, že nad Hongkongem se zatahují temné mraky komunistického režimu 

Svoboda náboženského vyznání v Hongkongu čelí nebezpečným hrozbám ze strany Komunistické strany Číny, varoval reverend Jonathan Aitken v době, kdy čínský prezident Si Ťin-pching oslavil 25. výročí převzetí města od Velké Británie.

„Obloha se pro náboženskou svobodu v Hongkongu stává stále více temnější,“ řekl podle Christian Post Aitken, anglikánský kněz a bývalý ministr vlády a člen parlamentu, během středečního projevu v londýnském Národním klubu. 

SOUVISEJÍCÍVatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Devětasedmdesátiletý Aitken uvedl, že „se objevují stále zlověstnější známky“, že náboženská svoboda v Hongkongu je „další na seznamu útoku destruktivních sil“ komunistického režimu. 

Hongkongský zákon o národní bezpečnosti, který byl komunistickým režimem zaveden před dvěma lety, může „téměř zcela demontovat“ náboženskou svobodu, poznamenal Aitken.

„Zákon také staví Peking do pozice nadřazené hongkongskému soudnímu systému v případech, které jsou považovány za související s národní bezpečností,“ uvedla již dříve americká organizace China Aid. „To znamená, že soudci v těchto případech musí být schváleni Pekingem. Obyvatelé Hongkongu mohou být nyní také převezeni do pevninské Číny, kde budou čelit soudnímu systému loajálnímu vládě.“

Podle Aitkena byl „podkopán právní stát a jakákoli smysluplná autonomie byla narušena“. Mnoho bývalých zákonodárců je ve vězení a Peking „brutálně omezil“ svobodu tisku, akademickou svobodu a svobodu projevu, dodal.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Čína v roce 1997 souhlasila s dohodou „jedna země, dva systémy“, která měla Hongkongu zaručit určité svobody, když město získala zpět z britské kontroly. Kritici tvrdí, že bezpečnostní zákon tuto slíbenou autonomii zcela popírá.

„Dnes, čtvrt století po předání, celý svět zjistil, že čínský komunistický režim tyto sliby systematicky porušuje,“ dodal. 

Prezident Si v pátek prohlásil, že politický systém města v jeho současné podobě „musí být dlouhodobě dodržován“, čímž naznačil, že Čína hodlá tento politický model zachovat, uvedla BBC, která dodala, že publikum tvořila převážně Pekingu loajální elita.

Prezident Si rovněž obhajoval politiku, která umožňuje kandidovat v Hongkongu pouze „vlastencům“, a uvedl, že je „nezbytná pro zajištění dlouhodobé stability a bezpečnosti Hongkongu“. 

„Žádný lid v žádné zemi nebo regionu na světě by nikdy nedovolil, aby se politická moc dostala do rukou sil nebo jednotlivců, kteří nemají rádi, nebo by dokonce zaprodali či zradili svou vlastní zemi,“ řekl.

Aitken popsal prezidenta Si jako „ideologicky marxistického nacionalistu a politicky brutálního kontrolora“ a uvedl, že jeho režim je obzvláště nepřátelský vůči náboženským skupinám.

Organizace Open Doors, která se zabývá pronásledováním věřících ve více než 60 zemích světa, odhaduje, že v Číně žije více než 97 milionů křesťanů, z nichž mnozí uctívají v neregistrovaných nebo takzvaných „nelegálních“ podzemních církvích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – Hongkong

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář