Duchovní na Ukrajině žádají lepší podmínky pro pohřbívání obětí války

Kyjev – Duchovní působící na Ukrajině požadují, aby měli lepší podmínky pro pohřbívání civilistů i vojáků zabitých během nynější války. Podle agentury APA upozorňují, že nutné jsou nejen humanitární koridory pro záchranu civilistů, ale také koridory pro důstojné pohřby mrtvých i to, aby těla zabitých vojáků bojujících jak na straně Ukrajiny, tak Ruska, byla navrácena jejich příbuzným.

„Na Ukrajině jsou města, ze kterých se staly hřbitovy pod širým nebem, ruské rakety masakrují lidi, ničí naše města,“ řekl kněz Ukrajinské řecko-katolické církve Mychajlo Melnyk. Připomněl, že jen v Mariupolu obklíčeném ruskými jednotkami zemřelo přes 2000 lidí a že ruští vojáci ani v Irpini a Buče nedaleko Kyjeva nedovolují, aby byli mrtví odvezeni a pohřbeni. Minulý čtvrtek byl Melnyk s dalšími duchovními v Irpini, kde požádali ruské vojáky, aby mohli pohřbít mrtvé civilisty. Dojednali, že budou smět odvézt asi 60 mrtvých, kteří leželi na ulici dva až tři dny. Byli uloženi do hromadného hrobu, duchovní ale dostali šanci se za ně pomodlit. Melnyk zdůraznil, že právo na důstojný pohřeb platí pro všechny, včetně ruských vojáků.

SOUVISEJÍCÍRuské vojsko rozbombardovalo centrum evangelikálního hnutí na Ukrajině

Duchovní také varují, že vzhledem k blížícímu se jaru těla mrtvých v ulicích znamenají zdravotní riziko.

Podle posledních údajů OSN zemřelo od 24. února, tedy začátku ruské invaze na Ukrajinu, v této východoevropské zemi 691 civilistů, z toho 48 dětí a mladistvých, Nicméně Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová zdůrazňuje, že obětí je ve skutečnosti mnohem více, protože pracovníkům OSN často trvá celé dny, než se jim počty podaří ověřit. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu před kanadskými zákonodárci řekl, že během nynější války Ruska proti Ukrajině zemřelo 97 dětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. března 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář