Ruské vojsko rozbombardovalo centrum evangelikálního hnutí na Ukrajině

Anatolij, 26letý člen Biblického sboru Irpiň (IBC), je s Pánem.

Jeho posledním činem se stalo nesení kufru mladé matky a její dvou dětí a pomoc při přechodu přes zřícený most do bezpečí před ruským ostřelováním. Všichni čtyři zemřeli, když bomba dopadla do humanitárního koridoru. 

„Anatolij byl hluboce věřící a měl dobrý křesťanský charakter,“ řekl Christianity Today jeho pastor Mikola Romanuk. „Když viděl potřebu, snažil se pomoci.“

SOUVISEJÍCÍSvědectví řeholníka prchajícího z Mariupolu: Zázrakem jsme unikli peklu

Víkendová jednání vedla k několika příměřím pro evakuaci civilistů, která však byla záhy porušena. Obě strany konfliktu se navzájem obviňují a Rusko popírá, že by svou střelbu cílilo na civilisty.

Ukrajinské zdroje však popisují města nyní posetá vybombardovanými školami, nemocnicemi a obytnými čtvrtěmi – to je také dnešní realita města Irpiň, známém v evangelikálních kruzích jako „Wheaton Ukrajiny (proslulé evangelikální centrum v USA, pozn. red.)“.

SOUVISEJÍCÍ – Moskevský patriarcha si neodsouzením invaze odcizuje pravoslavné na Ukrajině

Po pádu Sovětského svazu pozval ukrajinský „evangelikální patriarcha“ Gregorij Kommendant křesťanské organizace, aby se k němu připojily v jeho rodném městě, 40 kilometrů severozápadně od hlavního města, kde sloužil jako prezident Celoukrajinského svazu baptistů.

Ještě před několika dny fungovalo ve městě Irpiň asi 25 organizací, včetně Child Evangelism Fellowship, YouthWith a Mission, Youth for Christ, International Fellowship for Evangelical Students a Samaritan’s Purse.

Irpiň, kdysi domov jediného evangelického sboru, jich nyní má třináct.

„Byli jsme tu 20 let a sousedé nikdy nevkročili do našeho sboru,“ popisuje situaci ve městě pro Christianity Today Romanuk. „Nyní žijí v našem sklepě, modlí se s námi a stali se našimi přáteli.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Romanuk popsal svůj 700členný baptistický sbor jako největší společenství ve městě s 60 000 obyvateli. Ale nyní tam je pouze pětičlenný tým, který zůstal ve městě, aby sloužil místní komunitě.

V malé skupině věřících je vedoucí misijního výboru, ze které se stala hlavní kuchařka. Připravuje tři jídla denně pro asi 200 lidí, zatímco zbyšek evakuuje vystrašené lidi na západ Ukrajiny. 

Od začátku války sbor každý den přepravil 100-200 lidí, řekl Romanuk. Vláda si jejich úsilí brzy všimla a poté všechny občany nasměrovala do baptistického sboru.

Anatolij patřil mezi ty, kteří se rozhodli zůstat a pomáhat.

Pocházel z Luhanské oblasti Donbasu a sbor začal navštěvovat v roce 2020. Vystudovaný IT specialista pracoval v místní firmě a ve sboru pomáhal v mediální oblasti. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. března 2022 Foto: CC Search – válka na Ukrajině

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář