Křesťan dnes

Estonsko musí opustit vůdce tamní pravoslavné církve, který šíří proruské pozice

Tallinn – Z Estonska musí odjet nejvyšší představitel tamní odnože ruské pravoslavné církve Valerij Rešetnikov, v církvi známý jako metropolita Jevgenij, který podle estonské vlády šíří prokremelskou a proválečnou rétoriku. Estonské úřady mu odmítly prodloužit povolení k pobytu. Informovala o tom estonská stanice ERR.

Estonští představitelé podle ERR Rešetnikova opakovaně žádali, aby ve svých vystoupeních přestal obhajovat kremelský režim a ruské vojenské operace, ale duchovní tomuto požadavku nevyhověl. Zemi musí tento občan Ruské federace opustit do 6. února.

SOUVISEJÍCÍHrozí, že se na válku na Ukrajině kvůli Gaze zapomene, varoval papež František

V převážně ateistickém Estonsku je podle agentury Reuters pravoslaví nejrozšířenější vyznání vzhledem k tomu, že se k němu často hlásí příslušníci početné ruské menšiny, tedy asi 16 procent obyvatel. Rusové v Estonsku tvoří asi čtvrtinu z celkového 1,3 milionu obyvatel. Druhou největší je v Estonsku luteránská církev, k níž se hlásí asi osm procent obyvatel země.

Estonsko patří spolu s dalšími pobaltským zeměmi, Lotyšskem a Litvou, k velkým podporovatelům Ukrajiny, která se už téměř dva roky brání ruské invazi. Estonský prezident Alar Karis minulý týden přislíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že Estonsko Ukrajině do roku 2027 poskytne pomoc ve výši 1,2 miliardy eur (téměř 30 miliard korun), což média vzhledem k malému počtu estonských obyvatel označila za významnou částku.

Tento týden estonské úřady informovaly o zadržení ruského profesora Vjačeslava Morozova, který působil na univerzitě v druhém největším estonském městě Tartu a je podezřelý z vyzvědačství pro ruské tajné služby. Ředitel estonské Bezpečnostní policie Margo Palloson v této souvislosti řekl, že zájem ruských rozvědek o Estonsko je vysoký a že tajné služby se snaží proniknout do různých oblastí života v Estonsku, včetně akademických a vědeckých kruhů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version