Hrozí, že se na válku na Ukrajině kvůli Gaze zapomene, varoval papež František

Vatikán/Kyjev – Papež František vyjádřil obavu, že svět zapomene na ruskou agresi vůči Ukrajině kvůli složité mezinárodní situaci poznamenané v posledních měsících konfliktem mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Papež to podle agentury Reuters napsal v dopise adresovaném vedení řeckokatolické církve na Ukrajině. František věřící vyzval, aby nezapomínali na ty, kdo trpí v konfliktech, ať už na Ukrajině, na Blízkém východě, ale i kdekoliv jinde ve světě.

„V čím dál tragičtější mezinárodní situaci hrozí, že se na válku na Ukrajině zapomene,“ napsal papež v dopise, o kterém informovala řeckokatolická církev. „Je naší povinností udělat, co je v našich silách, aby válku nezahalilo ticho,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍPapež žádá větší humanitární pomoci pro Gazu a propuštění lidí držených Hamásem

V dopise ukrajinské církvi papež také odsoudil jako „zbabělé, nepřijatelné a nijak neospravedlnitelné“ útoky na civilisty a civilní infrastrukturu na Ukrajině. K nim Rusko používá rakety a bezpilotní prostředky, ačkoliv Moskva navzdory důkazům o opaku dlouhodobě tvrdí, že necílí na civilisty.

Na skutečnost, že ruská invaze na Ukrajinu zabírá méně prostoru v mezinárodním tisku, upozornili i někteří experti. Větší pozornost nyní zaujímá konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Opadající mediální zájem o konflikt na Ukrajině může být podle odborníků i jistým projevem „únavy z války“.

Papež František konflikt na Ukrajině mnohokrát odsoudil a vyzval k dosažení míru. Loni však vyvolal v zemi nevoli jeho proslov k mladým ruským katolíkům, které vyzýval, aby se cítili jako dědicové „velké ruské říše“. To mnozí lidé na Ukrajině vnímali jako podporu ruskému imperialismu, ačkoliv papež později řekl, že měl na mysli ruskou kulturu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář