Papež žádá větší humanitární pomoci pro Gazu a propuštění lidí držených Hamásem

Vatikán – Papež František dnes vyzval k příměří v Pásmu Gazy, k větší humanitární pomoci jeho obyvatelům a také k okamžitému propuštění rukojmích, které od října drží v Gaze palestinské hnutí Hamás. Papež zároveň odsoudil útok Hamásu, jímž současná izraelsko-palestinská válka 7. října začala. Při pravidelném novoročním setkání s diplomaty ve Vatikánu František podle agentury ANSA také žádal konec útoků na civilisty ve všech konfliktech ve světě, včetně těch v Gaze a na Ukrajině.

„Moderní války se neodehrávají už jen na bojištích a netýkají se jen vojáků… Důkazem jsou události na Ukrajině či v Gaze,“ řekl papež. „Možná si neuvědomujeme, že civilní obětí nejsou ´vedlejší ztráty´. Jsou to muži a ženy, kteří mají jména. Jsou to děti, z nichž se stanou sirotci… Jsou to lidé, kteří trpí hladem, žízní a zimou a které mrzačí síla moderních zbraní,“ dodala hlava katolické církve.

SOUVISEJÍCÍPapež ve vánočním poselství vyzval k míru na Blízkém východě

Papež vyzval k dodržování humanitárního práva, jehož vážné porušování ve všech konfliktech označil za válečný zločin. „Žádám, aby palestinské obyvatelstvo dostalo humanitární pomoc a aby nemocnice, školy a modlitebny dostaly potřebnou ochranu,“ uvedl.

„Opakuji svůj apel na všechny zúčastněné strany, aby uzavřely příměří na všech frontách, včetně Libanonu, a aby okamžitě propustily všechny rukojmí v Gaze,“ řekl mimo jiné papež s odkazem na vzájemně ostřelování izraelské armády a libanonského hnutí Hizballáh na severu Izraele a jihu Libanonu.

„Všichni jsme byli šokováni teroristickým útokem (Hamásu) ze 7. října na obyvatele Izraele, při němž zemřelo a bylo mučeno mnoho nevinných lidí a mnoho lidí bylo uneseno,“ uvedl papež s tím, že odsuzuje všechny takové akce a všechny formy terorismu a extremismu. František také řekl, že „i v případě aplikování práva na sebeobranu je nutné držet se přiměřeného použití síly“.

Papež rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, tedy vznik palestinského státu vedle státu izraelského, a také o mezinárodně zaručený zvláštní status pro město Jeruzalém, aby Izraelci a Palestinci mohli konečně žít v míru a bezpečí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. ledna 2024 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář