Křesťan dnes

Evangelikálové v Turecku: „Chceme vydávat svědectví o Kristově lásce“

Turecké protestantské církve se mobilizují na pomoc v oblastech nejvíce postižených zemětřesením. V první řadě se zaměřují na potraviny, oblečení a hygienické potřeby.

Situace v Turecku je po pondělním ničivém zemětřesení, při kterém zahynulo již více než 40 tisíc lidí, stále velmi složitá.

Záchranné práce specializovaných místních i zahraničních týmů pokračují. Tisíce lidí jsou navíc nyní uprostřed kruté zimy bez domova nebo bez přístřeší.

SOUVISEJÍCÍEvangelikální organizace Samaritan’s Purse posílá do Turecka polní nemocnici s 52 lůžky

Pastor Marc Madrigal z Istanbulu vysvětluje, že několik protestantských společenství „vyšle do postižené oblasti dvacetipětitunový kamion. Spojili jsme síly s církvemi v Istanbulu a v tomto kamionu pošleme potraviny, dětské pleny, oblečení… Je tam velká zima,“ cituje pastora portál Evangelical Focus

Říká také, že v posledních dnech se jim podařilo přemístit tři rodiny z Antiochie, epicentra zemětřesení, do jiných měst.

 Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá pomoc

V těchto těžkých časech se evangelikálové svou pomocí snaží rychle pokrýt nejdůležitější potřeby, aniž by zapomínali na to, že s přibývajícími dny se ukážou další.

„Tuto sobotu se sejdeme s pastory, abychom naplánovali některé projekty, například zaslání stanů nebo ohřívačů. Plánujeme také zakoupit dodávku s kuchyní, která bude objíždět postižené oblasti a rozvážet teplé jídlo. Nadále děláme vše, co je v našich silách,“ upozorňuje Madrigal.

Pastor je vděčný za finanční pomoc z celého světa, protože „bez štědrosti mnoha lidí by nebylo nic možné“.

Pro Madrigala „je to příležitost vydávat dobré svědectví. Někteří muslimové zde v Turecku věří, že křesťané jsou jejich nepřátelé, takže když vidí, že jim pomáháme, dává jim to velmi silné svědectví o Kristově lásce“.

 Odhodlání a modlitba

Přestože jsou evangelikálové v zemi v menšině, církve se od samého počátku zapojují a hledají způsoby, jak pomoci.

Carlos Madrigal, který v Turecku dlouhá léta působil jako pastor, pohotově informoval o tom, jak se organizují, aby pomohly na nejkritičtějších místech. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„V oblasti už máme několik bratří, kteří mají příbuzné a přijíždějí do různých postižených měst. Jsou zde naléhavé potřeby, jako je voda, přikrývky, léky a potraviny, které již posíláme spolu s přijatou pomocí.“

Madrigal, který je nyní ve Španělsku, zdůrazňuje: „Máme tři roky starou zkušenost s řízením pomoci táboru pro 1500 lidí v době po zemětřesení, které se odehrálo 70 km od Istanbulu. Víme, že tyto katastrofy vyžadují velmi dlouhodobou pomoc, která musí být poskytována postupně“.

„Díky Bohu, všichni naši turečtí bratři a sestry dělají vše, co mohou, aby pomohli. Jsme také vděčni za vaše modlitby, protože život každého z nás je narušen a naši bratři a sestry budou potřebovat dvojnásobnou porci Boží síly, aby překonali hluboký a neúprosný stres, který to vše přináší,“ dodal pro Evangelical Focus. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

 

Exit mobile version