Exodus z Náhorního Karabachu: 100 000 Arménů oplakává útěk z křesťanské domoviny 

Ázerbájdžánská ofenziva zničila 33 let trvající úsilí o budování národa a přináší většinovému obyvatelstvu enklávy strach z genocidy. Navzdory nelehkým výzvám současnosti vedoucí Biblické společnosti říká: „Bůh nás neopustí.“

Více než 80 procent obyvatel Náhorního Karabachu náhle uprchlo.

SOUVISEJÍCÍArméni z Náhorního Karabachu žádají záruky před předáním zbraní Ázerbájdžánu

Před několika dny zažila 120tisícová arménská komunita invazi Ázerbájdžánu, kterému podle mezinárodního práva patří enkláva ležící v kavkazských horách.

Při útoku, který porušil Ruskem podporované příměří, zahynulo nejméně 32 lidí a dalších nejméně 68 bylo zabito o šest dní později při podezřelém výbuchu skladu pohonných hmot.

Magazín Christianity Today píše, že podle arménských představitelů a OSN však více než počet mrtvých vede lidi k útěku strach z genocidy – od sobotního večera jich bylo více než 100 000. Ačkoli se v enklávě nachází asi 400 náboženských míst, kterým nyní hrozí vymazání, jeden z úředníků uvedl, že 99,9 % Arménů z Náhorního Karabachu překročí hranice do Arménie, prvního křesťanského státu na světě.

Stejný přechod blokoval Ázerbájdžán od prosince 2022.

Arméni kontrolovali Náhorní Karabach od roku 1994 poté, co během tříleté války zahynulo 30 000 lidí a dalších 100 000 bylo vysídleno v rámci vzájemné výměny mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Mírová jednání od té doby selhávala, stejně jako pokračovala po roce 2020, kdy po 44denní válce Ázerbájdžán získal zpět velkou část enklávy. Před ruským příměřím bylo zabito dalších 7 000 lidí.

Ázerbájdžán slíbil, že Arméni na tomto území budou integrováni jako plnoprávní občané s rovnými právy a připojí se k dalším etnikům, která tvoří 8 % obyvatelstva. V zemi s většinovým zastoupením šíitů a významnou sunnitskou menšinou hlásí malá křesťanská komunita obecně celkovou svobodu vyznání.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 4. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – Náhorní Karabach

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář