Exprezident Trump začal prodávat patriotické Bible za 59,99 dolaru

Washington – Bývalý republikánský prezident Donald Trump, který se v listopadu chce opět ucházet o Bílý dům, začal prodávat Bible inspirované písní country zpěváka Leeho Greenwooda, informuje agentura AP. Bible s názvem Bůh žehnej USA se prodává za 59,99 dolaru (1402 Kč) a obsahuje výtisk americké ústavy, Listiny práv a ručně psaný text Greenwoodovy patriotické balady.

Trump, který se počátkem měsíce stal předpokládaným republikánským nominantem do Bílého domu, v úterý na své sociální síti Truth Social zveřejnil video, v němž své příznivce vyzývá, aby si koupili bibli, která je inspirována písní God Bless The USA. Trump na tuto píseň přichází na pódium na každém ze svých předvolebních mítinků se stoupenci a s Greenwoodem se objevuje i na jiných akcích.

SOUVISEJÍCÍ„Bůh nám dal Trumpa.“ Církevní představitelé v USA hlásají mesiášské poselství

„Šťastný svatý týden! Přimějme Ameriku, aby se znovu modlila. V době, kdy směřujeme k Velkému pátku a Velikonocům, vám doporučuji, abyste si pořídili výtisk Bible God Bless the USA,“ napsal Trump a odkázal své příznivce na webovou stránku, kde se kniha prodává za 59,99 dolaru.

Trumpova reklama na Bible přichází ve chvíli, kdy exprezident čelí finančním problémům v souvislosti s rostoucími právními výdaji. V pondělí Trump zaznamenal dílčí úspěch u newyorského odvolacího soudu, podle jehož rozhodnutí nemusí okamžitě poskytnout ručení za dříve uložený finanční trest ve výši 454 milionů dolarů. Úřady se místo toho spokojí s ručením ve výši 175 milionů dolarů, a to do deseti dnů. Dalšími zhruba 92 miliony dolarů musel ručit začátkem března v jiném občanskoprávním procesu, který nedávno prohrál s bývalou novinářkou Jean Carrollovou.

„Všichni Američané potřebují mít doma Bibli a já jich mám mnoho. Je to moje oblíbená kniha,“ řekl Trump v propagačním videu. „Jsem hrdý na to, že mohu podpořit a povzbudit vás, abyste si tuto bibli pořídili. Musíme Ameriku přimět, aby se znovu modlila,“ dodal.

Webové stránky propagující „patriotickou“ bibli ji označují za „jedinou bibli schválenou prezidentem Trumpem!“. Na stránkách se dále uvádí, že nová bible je díky velkému písmu dobře čitelná a že je lehká, takže si ji lze vzít i na cesty. Web rovněž uvádí, že prodej bible není politický a nemá co do činění s Trumpovou kampaní před prezidentskými volbami.

SOUVISEJÍCÍ – Po vítězství v New Hampshire se evangelikálové připravují na další Trumpovu nominaci

„Stránka GodBlessTheUSABible.com není vlastněna, spravována ani kontrolována Donaldem J. Trumpem, společností The Trump Organization, CIC Ventures LLC ani žádným z jejich ředitelů nebo přidružených společností,“ uvádí web. „GodBlessTheUSABible.com používá jméno, podobiznu a fotku Donalda J. Trumpa na základě placené licence od společnosti CIC Ventures LLC, která může být ukončena nebo zrušena v souladu s jejími podmínkami,“ dodává.

Trumpův mluvčí ani prodejci bible na otázky, kolik Trump za licenční smlouvu dostal zaplaceno a kolik dostane za každou prodanou bibli, agentuře AP neodpověděli.

Trump je velmi oblíbený mezi americkými protestantskými fundamentalisty, kteří patří k jeho nejhorlivějším příznivcům, navzdory tomu, že třikrát ženatý bývalý účastník televizní reality show byl mnohokrát přistižen při jednání, které se zdálo být v rozporu s Kristovým učením, píše AP.

Prodávání bible také zdaleka není Trumpovým prvním zvláštním obchodním počinem. V únoru například představil zlaté tenisky s americkou vlajkou za 399 dolarů (9320 Kč). Podle informací na webu jich byl omezený počet a již se vyprodaly. K dostání jsou však i jiné modely nebo „vítězná“ dámská a pánská vůně. V nabídce předmětů, které si Trumpovi příznivci mohou koupit před nadcházejícími volbami, je také například miska pro psa, bikiny či prsten s Trumpovou podobiznou, který se nyní prodává ve slevě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,

4 Komentáře

 1. Trošku to připomíná Babiše, který se pochlubil, že nosí v kapse Jezulátko. 🙂

  „Pocházím z rodiny, která byla velmi silně orientována katolicky. (…) Já jsem prošel svatým křtem, svatým přijímáním, prošel jsem dokonce i biřmováním.“ To řekl předloni během kampaně před slovenskými prezidentskými volbami ve volebním videu premiér Robert Fico. Muž, který rovných třicet let předtím ve své oficiální přihlášce do KSČ uvedl: „S náboženskou otázkou jsem vypořádán a zastávám přísně ateistické stanovisko“. Pro Fica dnes agituje proslulý kněz Marian Kuffa.

  Boha si bere na pomoc rovněž Putin. Jeho kolega z KGB, Vladimir Gunďajev, alias patriarcha Kyrill prohlašuje, že když ruský voják padne na Ukrajině, budou mu odpuštěny všechny hříchy.

  Ježíš dělal v „církvi“ pořádek – káral nemilosrdně pokrytectví židovských náboženských představitelů. Kdy někdo konečně začne kárat veřejné činitele, kteří opět používají církev jako zástěrku pro své politické cíle a opět kazí její renomé?

  Odpověď
 2. Pane Pavle v,

  „Kdy někdo konečně začne kárat veřejné činitele, kteří opět používají církev jako zástěrku pro své politické cíle a opět kazí její renomé?“

  Proč by mělo dojít k této kritice, když jak církev, tak i politici, využívají vzájemného propojení oboustranně ku svému prospěchu?
  Paradoxem je, že právě Vy jste horlivým zastáncem „polepšitelnosti“ nebo dokonce záchrany tohoto světa. Ale pokud byste opravdu vycházel z Písma, tak tento svět se v budoucnu stane „starým“, zanikne a bude nahrazen zcela novým. Úkolem církve je naopak seznamovat a upozorňovat svět, že se nachází ve vzpouře vůči Bohu. A především právě Vy, svým „léčitelským“ přístupem k dění tohoto světa, výrazně toto poslání nenaplňujete. Písmo je pro Vás doslovně studijní materiál, jak se zachovat v té či oné situaci. Ale to jste ve stejně bezvýchodné situaci, v jaké se nacházel příkladný Nikodém a všichni zákoníci.

  Odpověď
 3. Pane Krejčí,
  vy zas nikdy nejste ochotný odsoudit nebiblicke a zvrhlé postoje D . Trumpa a V. Putina i kdyz zneuzivaji víru a Boha na propagaci sivých zajmu…

  Odpověď
 4. Pane Krejčí,

  Ježíš pranýřoval pokrytectví judejské smetánky a to dost nevybíravým způsobem (plemeno zmijí…). Mělo to nějaký smysl, když (cituji) „tento svět se v budoucnu stane „starým“, zanikne a bude nahrazen zcela novým“. Nebyla to snaha „léčit“ tento svět?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář