Farnosti na Velikonoce přidávají kvůli omezenému počtu míst bohoslužby

Olomouc – Přidáváním bohoslužeb, ale i rozšiřováním on-line přenosů vyřešily farnosti v olomoucké arcidiecézi během velikonočních svátků omezenou desetiprocentní kapacitu v kostelech, která vyplývá z opatření proti koronaviru. Podle zástupců olomouckého arcibiskupství je situace přece jen lepší oproti loňsku, kdy věřící neměli v době nejdůležitějších křesťanských svátků do kostelů přístup vůbec. Pandemie koronaviru zároveň pozměnila některé obřady, týká se to například žehnání kočiček či mytí nohou, zjistila ČTK.

„Letos je to přeci jen v něčem jiné, není zakázána účast lidí, jen je dlouhodobě omezena na deset procent kapacita kostela. Není to moc, ale v rámci naší arcidiecéze jsou místa, kde i to stačí, týká se to hlavně velkých kostelů v obcích. Tam, kde těch deset procent nestačí, volí kněží různé způsoby, obřady zdvojují nebo ztrojují, aby se lidé na nich mohli vystřídat,“ řekl ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

SouvisejícíV Olomouci se opět uskuteční 24hodinové čtení bible, ve virtuálním prostoru

Týká se to například olomoucké katedrály, kde hlavní obřady vede arcibiskup, ale letos přibyla také série obřadů na Zelený čtvrtek a Velký pátek, kdy obřady pro další skupinu věřících povede katedrální farář. Tam, kde to není možné, musejí počty věřících hlídat, farnosti jim však v řadě případů nabízejí také on-line přenosy. „I po roce různých omezení přibývají místa, kde se nově rozhodli vysílat bohoslužby on-line a nabídnout je věřícím. Je to možná až 60 míst ze 400 farností v naší arcidiecézi, odkud se bohoslužby vysílají on-line pravidelně. Je to slušná nabídka, jak Velikonoce prožít i za tohoto aktuálního stavu,“ doplnil Gračka.

Omezení kvůli pandemii koronaviru kromě otázky účasti věřících změnila i průběh samotných obřadů. „Například Květná neděle, která je o tomto víkendu, má začínat průvodem před kostelem, kde kněz žehná kočičky, ratolesti, a teprve poté jdou všichni průvodem do kostela. To za těchto opatření není možné, bohoslužba začíná normálně v kostele, lidé jsou v lavicích a kočičky se žehnají tak, že je každý drží v rukou. Platí nařízení, že věřící si mají kočičky donést sami a kněz jim je jenom požehná,“ popsal mluvčí arcibiskupství.

SouvisejícíVěřící čekají druhé Velikonoce omezené pandemií

Stejně tak se nemůže konat v obvyklé podobě obřad na Zelený čtvrtek večer, na památku Poslední večeře Páně, kdy kněz předem vybraným 12 mužům i ženám umývá v kostele nohy. „Z hygienických důvodů se to nekoná,“ dodal Gračka.

Olomoucká arcidiecéze zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Jihomoravského a Pardubického kraje. Je v ní 418 farností. Opatření kvůli koronaviru zasáhla do nejdůležitějších křesťanských svátků již loni, kdy snaha zamezit šíření viru přinesla dočasná omezení volného pohybu i shromažďování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář