Francis Asbury – apoštol Ameriky 

„Kam půjdu? Do Nového světa. Dělat co? Získat čest? Ne, pokud znám své vlastní srdce. Získat peníze? Ne: Budu žít pro Boha a vést k tomu ostatní.“  Francis Asbury, poznámky v deníku, které napsal 12. září 1771.

Během své služby kazatele na koni absolvoval kolem 500 000 kilometrů, kázal přes 16 000 kázání a ordinoval kolem 4 000 duchovních.

Členové metodistické církve na obou stranách Atlantiku si v roce 2021 připomněli 250. výročí od plavby Francise Asburyho, který opustil rodnou Anglii, aby v Americe začal novou misijní práci.  Speciální akce se ve dnech 11. a 12. září konaly v anglickém Bristolu a oslava skončila 31. října v americké Filadelfii.

SOUVISEJÍCÍPeter Cartwrigh – Bohem pomazaný putující kazatel

Asbury, ačkoli v Anglii prakticky neznámý kazatel, pokračoval v budování metodistického hnutí v Americe a stal se jedním z prvních dvou biskupů dnešní Sjednocené metodistické církve.

Mladý Asbury dne 4. září 1771 nastoupil na loď směřující do Ameriky, naplněn touhou zachránit duše a pomoci vést rodící se metodistické hnutí v zaoceánských koloniích.

Několika týdnů před touto událostí vystoupil na metodistické konferenci na žádost zakladatele hnutí Johna Wesleyho, aby kazatelé šli do Ameriky, také šestadvacetiletý Asbury s touhou jít do Nového světa. Nebyl prvním metodistickým kazatelem v koloniích, ale stal se architektem metodistické církve v Americe.

„Cesta Francise Asburyho přes Atlantik ztělesňuje spojení transatlantického metodismu,“ uvedla pro stránky metodistické církve ředitelka Komise pro církevní historii Ashley Dreffová.  „Asbury přišel do kolonií po výzvě. Přišel, aby udržel a rozvíjel Wesleyovo metodistické hnutí, ale ani on, ani Wesley nevěděli, jak bude metodismus vzkvétat a rozvíjet se vzhledem k jedinečným výzvám revoluční Ameriky.“

Asbury kázal evangelium po celé zemi a šel i na venkov, i když mnozí kazatelé raději zůstali ve městě, a komunikoval se všemi lidmi bez ohledu na jejich původ. Povzbuzoval černé kazatele a ordinoval je do služby, co v té době bylo něco zcela neslýchaného. Asbury nehleděl na předsudky, ale byl pevně přesvědčen, že koná Boží vůli. Věřil, že povolání je ještě důležitější než konvence.

Když začínal v Americe, byly zde jen stovky metodistů, kteří volali o pomoc, ale v době, kdy zemřel, byly v Americe stovky tisíc metodistů. Takový dopad měla jeho služba.

Asbury přednesl své poslední kázání v kostele v Richmondu ve Virginii, zjevně tak zesláblý nemocí, že musel být přenesen z postele na kazatelnu, kde se posadil na stoličku. 

„Asbury se během svého kázání musel často zastavit a popadnout dech,“ píše se v archivním článku.

„O týden později se přiblížil čas jeho odchodu, když ležel v domě starého přítele George Arnolda. Asbury v přítomnosti nejbližších, kteří ho obklopili, zvedl obě ruce k nebi a naposledy vydechl.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Francis Asbury

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář