George Whitefield: Svět je nyní má kongregace

„Třináctkrát překročil Atlantik, kázal více než osmnáct tisíc kázání. Žádný jiný člověk nikdy nehlásal tak velkým shromážděním s tak mocným vlivem.“ To je napsáno k životu George Whitefielda v Newbury Port.

Téměř 250 let po jeho smrti tento anglikánský duchovní, který spoluzakládal metodismus, stále inspiruje křesťany po celém světě svou horlivostí kázat Boží slovo.

Jednou prohlásil, že „svět je nyní má kongregace“ a v USA i ve Velké Británii pravidelně přitahoval davy tisíců lidí ke svým kázáním pod širým nebem, připomíná se v článku Christian Today. Jeho styl služby slovem inspiroval i jeho přítele Johna Wesleyho.

Dr. Nigel D Scotland se rozhodl vyprávět příběh plodného kazatele ve své nové biografii o službě tohoto anglikánského duchovního.

Scotland v rozhovoru pro Christian Today řekl, že Whitefield „hlásal křesťanské poselství, ale také potvrdil slova, která prohlašoval, svými skutky. Jinými slovy, žil Ježíšovým učením,“ poznamenal.

Scotland ho popsal jako vynikajícího řečníka, protože ve své době cestoval více než kterýkoli jiný kazatel v amerických koloniích a po celé Anglii, kde dokázal přitáhnout obrovské zástupy.

Whitefield byl první probuzeneckým kazatelem, kteří využívali pro své prohlašování evangelia otevřený prostor. Jeho přístup měl dopad hlavně na chudé, kteří se často v anglikánské církvi cítili jako věřící druhé třídy.

Scotland připomněl, ze hrál důležitou roli při vzniku metodismu. Whitefield podle něj má specifické místo v tom, že začal hlásat zvěst evangelia, kde věřícímu nestačí jen intelektuální znalost o Kristu, ale díky znovuzrození ho bude moci subjektivně prožívat ve svém srdci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 4. září 2019 Foto: CC Search – George Whitefield

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář