Hamás pohrozil nové izraelské koalici kvůli Chrámové hoře

Gaza – Radikální palestinské hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, ve středu kvůli Chrámové hoře pohrozilo budoucí izraelské vládě, již se snaží sestavit designovaný premiér Benjamin Netanjahu. Vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár bez dalších podrobností příští izraelskou vládu obvinil, že se chystá zabrat toto posvátné místo v Jeruzalémě. Zároveň pohrozil, že Hamás proti Izraeli vyšle „nekonečné množství“ raket, pokud se tak skutečně stane, napsala agentura Reuters.

Sinvár vystoupil před desítkami tisíc příznivců u příležitosti 35. výročí založení Hamásu. Podle něj se nová izraelská vláda, jejíž součástí by měly být i nacionalistické a náboženské strany, snaží zabrat Chrámovou horu. „Přijdeme s nekonečným množstvím raket a nekonečným množství vojáků,“ řekl k možné reakci na takový krok Sinvár. Podle něj se nová vládní koalice bude snažit přeměnit konflikt s Palestinci v „náboženskou válku“.

SOUVISEJÍCÍSRC odsoudila bombové útoky v Jeruzalémě

Hamás reagoval již dříve na konflikty v Jeruzalémě vypalováním raket na Izrael. Stalo se tak například v květnu loňského roku, kdy během následných bojů, které trvaly 11 dnů, zahynulo přes 250 lidí.

Sinvár také vyzval izraelské politiky k rychlému obnovení jednání o předání ostatků dvou izraelských vojáků a dvou izraelských civilistů, kteří se považují za živé, napsala agentura AFP. Sinvár řekl, že s Izraelem o záležitosti tajně jednal, rozhovory se ale přerušily kvůli předčasným volbám. Hamás požaduje výměnou za civilisty a ostatky vojáků propuštění některých palestinských vězňů. V případě, že by se nepodařilo obnovit rozhovory, tak Sinvár řekl, že Hamás vyřeší otázku „navždy“ a najde jiné možnosti, jak osvobodit své vězně.

Netanjahu jedná o vládní koalici s náboženskými a nacionalistickými stranami. Na začátku prosince uzavřel dohodu s krajně pravicovým uskupením Náboženský sionismus (RZ). Sestavit novou vládu se Netanjahuovi doteď nepodařilo a minulý týden musel požádat prezidenta Jicchaka Herzoga o prodloužení zákonných lhůt.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Chrámová hora

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář