Hana Pinknerová: Chci být světlem

Ano, chci být světlem. Chci svítit tak, aby lidé při spatření mého plamínku chválili mého Otce v nebesích. Ale jakým druhem světla bych tak měla být? Je přece tolik možností…

Nad dveřmi nouzových východů nebo na stěnách schodišť svítívají červená světla nouzového osvětlení. Slouží ve dne v noci. Pro bezpečnost jsou nezbytná. I ve tmě poznám, kudy jít. Neupadnu na schodech. Jsou to důležitá světla. Bylo by hezké sloužit k ukazování cesty do bezpečí. Ale nikdo si jich nevšimne, dokud svítí hlavní světlo nebo dokud je den. A jsou tak nudná a nevýrazná! Tímhle světlem bych být nechtěla.

SOUVISEJÍCÍ – Hana Pinknerová / Obtížné maličkosti

To už raději svítit jako pouliční osvětlení. Ráda chodím podvečerem ztemnělými ulicemi. V šeru totiž báječně vyniknou všechna světla. Pouliční lampy, ty šedivé nehezké sloupy, jichž si za dne nevšimnu, pokud do nějaké náhodou nenarazím, se najednou vznosně vypínají a jejich světlo proměňuje obyčejnou ulici v tajemné a vznešené místo. Hm, vlastně si pouličních lamp nevšimnu, pokud svítí. Vychutnávám si atmosféru místa, ale neuvažuju o lampách. Rozhlížím se po nich, teprve až nefungují. Přece jen bych chtěla být nějak víc patrná.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Třeba jako takový semafor! Na ten kouká každý. Musí. Stává na důležitých místech, na křižovatkách cest. Nařizuje, kdy má kdo jet. Určuje, kdy má kdo přednost. Musí ukazovat vždycky jednoznačně, žádné kombinace barev. To by bylo, kdyby svítila červená se zelenou zároveň! Taky nesmí udělat chybu a vynechat žlutou. Je velká zodpovědnost svítit jako semafor. Ještě bych raději hledala něco jiného…

Už vím! U srdce mě zahřeje, když zahlédnu ve vánočním čase venkovní žárovičky na keřích před domem. Drobná barevná světýlka ukazují cestu domů. Potěší oko kolemjdoucího, rozveselí děti. A ještě mě napadá, co dělají tahle roztomilá světla. Připomínají narozeniny Ježíšovy! Jindy než o Vánocích přece nesvítí.

Mám jasno. Takhle chci zářit i já.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autorka je spisovatelka  Datum: 24. prosince 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář