Hana Pinknerová: Flek od špenátu

Nemůžu se moc rozčilovat, když někdo u nás doma udělá flek na ubruse. Nejde to. Nemělo by to žádný efekt. Smáli by se mi. Já jich totiž dělám nejvíc ze všech. Zrovna minulý týden jsem nabírala na talíře špenát a co myslíte? Ano, myslíte to správně, kus špenátu mi cákl na bílý kostičkovaný ubrus těsně vedle talíře. Nebudu se vůbec zmiňovat o tom, že ubrus byl právě čerstvě vypraný a vyžehlený a na stůl jsem ho prostřela pár minut před obědem, abychom jedli kulturně a hezky. Pro ten příběh by to nemělo žádný význam.

Naštěstí se všichni u stolu tvářili, jako by se nic nestalo, nikdo si mě nedobíral, nikdo to nijak pohoršeně nekomentoval. V klidu jsme snědli oběd a po sklizení nádobí ze stolu jsem ten ubrus nechala být. Čas na kávu si přece nebudu narušovat nějakým špinavým ubrusem. Tvářila jsem se, že o něm nevím. Kávu po obědě nikdy nepijeme v kuchyni, tak to ani nebylo těžké. Večeřeli jsme špekáčky na zahradě u ohně a zelená skvrna na bílém ubruse zůstala zapomenuta v kuchyni. Uviděla jsem ji znovu až ráno. Znechuceně jsem stáhla ubrus ze stolu a nacpala ho do pračky. Fuj, zelený flek hned po ránu! Zdál se mi nechutný. Pak to vyperu, rozhodla jsem se.

Jenže pak bylo třeba dělat tolik jiných věcí, že jsem na špinavý ubrus zase zapomněla. Nic dalšího totiž nebylo tak naléhavě zapotřebí prát. Přece nebudu prát jeden jediný ubrus? To by bylo strašně neekologické. Tak jsem přesazovala květiny, pekla bábovku, luštila sudoku, telefonovala, přerovnávala knihovnu, zalívala zahradu, hrála si s dětmi od sousedů, a to všechno mě tak bavilo a naplno zaměstnávalo, že byl další večer a další den a ubrus v pračce na mne nevolal, netroubil, ani nesvětélkoval. Prostě tam tiše čekal, až si na něj vzpomenu.

Pak bylo volno, zářivě slunečný den, vytáhli jsme s manželem koloběžky a vyjeli si na výlet. V tak krásném počasí se mi nezdálo vhodné přemýšlet o nějakých domácích pracích, bylo třeba si nádheru dne užít. Večer jsme se koukali na film a šli spát pozdě. Nebudu to už natahovat, ten ubrus se zaschlým flekem od špenátu byl v pračce schovaný pět dní. Možná to víte, že zaschlá špenátová skvrna se pere opravdu špatně. Nevím, jestli já jsem to věděla. Měla jsem to tušit. Možná jsem to i tušila, ale nehnula jsem prstem. Byla to pěkná dřina a ani po několikerém přepírání to ještě není dokonalé. Jaké poučení jsem načerpala? Fleky od špenátu stejně jako neodpuštění, spory a křivdy je nejlepší řešit hned. Jak zaschnou, je to těžší a možná i nemožné vyčistit docela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autorka je spisovatelka Datum: 26. července 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář