Hispánské protestantské sbory jsou plné mladých lidí, rostou a mnohé vznikly teprve nedávno    

Hispánské protestantské sbory ve Spojených státech rostou a podle nedávno zveřejněného průzkumu je mnoho z nich relativně nových a hlásí se k evangelikální tradici.

Studie, kterou provedla evangelikální výzkumná společnost Lifeway, zjistila, že méně než 9 % hispánských sborů vzniklo před rokem 1950, přičemž většina (54 %) byla založena po roce 2000, z toho 32 % v roce 2010 nebo později. Polovina sborů (50 %) se nachází ve velké metropolitní oblasti se 100 000 a více obyvateli a v průměrném hispánském protestantském sboru je 35 % věřících mladších 30 let.

SOUVISEJÍCÍLe Monde: Evangelikálové v Brazílii vedou duchovní tažení proti levicovému Lulovi

Portál ChurchLieaders píše, že lidé ze zkoumaných sborů jsou také poměrně novými obyvateli USA, přičemž většina z nich (58 %) jsou Američané první generace, kteří se narodili mimo Spojené státy. V důsledku toho většina sborů (53 %) pořádá své bohoslužby pouze ve španělštině, zatímco 22 % je dvojjazyčných.

„Vidíme, že stále více anglicky mluvících církví buď zakládá hispánský sbor, nebo přidává ke svým stávajícím bohoslužbám také bohoslužby ve španělštině,“ řekl ředitel hispánské divize společnosti Lifeway Giancarlo Montemayor.

Dotazováni byli pastoři baptistických sborů, Assemblies of God, United Church of Christ, Adventistů sedmého dne, Sjednocené metodistické církve a dalších nedenominačních sborů. 

Většina pastorů (79 %) se sama označila za evangelikální, 16 % uvedlo, že jsou protestanté hlavní linie.

Jonathana Calvilla, docenta latinskoamerických studií na Emory’s Candler School of Theology, zaujalo, že většina latinskoamerických protestantských sborů nebyla spojena s anglicky mluvící nebo bělošskou církvi.

Některé sbory byly sice založeny bělošskými církvemi, ale průzkum zjistil, že pouze 14 % ze zkoumaných hispánských sborů konalo bohoslužby v rámci církve, která byla převážně nehispánská, uvedl Scott McConnell, výkonný ředitel společnosti Lifeway Research.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„To je zajímavý poznatek, protože jsem se setkal s předpokladem, že latinskoameričtí protestanti jsou přímo vázáni na bílé církve a bílé vedoucí,“ řekl Calvillo, jehož výzkum se zaměřil na to, jak náboženská příslušnost ovlivňuje etnickou identitu Latinoameričanů. „Tohle ukazuje opak.“

Pro Montemayora, bývalého pastora v Austinu v Texasu, studie zjišťují, jak je důležité, aby hispánští věřící měli „něco ve svém vlastním jazyce s vlastní kulturou“.

Průzkum také ukázal, že Covid-19 stále ovlivňuje mnoho z těchto sborů.

Strach z pandemie spolu s dlouhou pracovní dobou, delšími rodinnými setkáními a osobními potížemi byly podle studie hlavními překážkami, které hispánští protestantští věřící uváděli a které jim brání v pravidelnější účasti na bohoslužbách. 

V rámci amerických hispánských protestantských sborů průzkum zjistil, že průměrná účast na bohoslužbách je 115 osob. Před pandemií, v lednu 2020, byla průměrná návštěvnost 136 osob.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. února 2023 Foto: Unsplash.com @Edward Cisneros

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář