HledamBoha.cz: Stát se první adresou pro lidi objevující svět víry

Olomouc – Zhruba tisíc lidí ročně kontaktuje web HledamBoha.cz, který pomáhá poznávat podstatu křesťanství a jeho odpovědí na zásadní životní otázky. „Mám radost z každého z těchto lidí a z toho, že jim HledamBoha.cz mohlo nějak pomoci na jejich cestě,“ říká Jan Heřmanský, který byl u zrodu projektu a nyní po osmi letech předává pozice ředitele Marku Chvátalovi, který dosud působil ve sdružení křesťanských podnikatelů Kompas. Se svým týmem teď chystá například předvánoční kampaň Pomozte nám sdílet naději v době beznaděje.

„Z minulých let máme zkušenost, že období kolem Vánoc řadu lidí přivádí k otázkám, které se více či méně dotýkají křesťanství, ať už v zájmu poznat blíže pozadí tradic a zvyků, nebo naopak třeba v pocitu osamocenosti,“ vysvětluje Marek Chvátal. HledamBoha.cz chce navázat kontakt s těmito lidmi a prostřednictvím více než 40 vyškolených e-koučů je individuálně doprovázet na cestě, která v některých případech vede ke křtu a životu v konkrétním křesťanském společenství. Zájemci mohou využít online kurzy, které jsou zaměřené na Bibli, učení Ježíše Krista, ale také na překonání různých životních zátěžových situací: obav a strachu, závislostí (například na pornografii) nebo zkušenosti s agresorem a strůjcem zneužívání. Podílí se i na kurzu Objevování křesťanství, který je určen lidem toužícím prohloubit své dosud povrchní povědomí o křesťanství, jeho hodnotách a principech.

Projekt vznikl podle zahraničního vzoru a pro účastníky funguje zdarma. Umožňuje to podpora nadace 3WFoundation, různých dárců (např. v aktuální podzimní sbírce prostřednictvím portálu darujme.cz) a skutečnost, že většina práce se v rámci projektu uskutečňuje na dobrovolnické bázi. Silný důraz se klade na individuální přístup. „Pravidla i intenzitu kontaktů si určují samotní zájemci. Primárně nám totiž nejde o vyšší počet členů církví, ale o pomoc při navázání osobního vztahu s Bohem, což je ostatně podstatou křesťanství,“ podotkl nový ředitel.

Jeho záměrem je prohloubení spolupráce s farnostmi, sbory a dalšími křesťanskými společenství. „Chci, aby tento geniální projekt byl do deseti let nejznámějším nástrojem pro evangelizaci v Česku. Každá církev bude moci využít našeho know-how a získávat tak lidi pro Ježíše,“ říká Marek Chvátal, který chce, „aby se HledamBoha.cz stalo pro každého hledajícího první adresou. To znamená, že se staneme všeobecně známým projektem.“ Přispět by k tomu měly i plánované mediální aktivity (podcasty, miniseriály), které přiblíží činnost e-koučů i příběh lidí, kterým projekt pomohl změnit život. Nebo jim alespoň přiblížil křesťanství ve své skutečné podobě, bez nánosu různých ideologických posunů nebo zaujatosti. „Výhrou pro nás je už to, když jim poopravíme jen jeden předsudek,“ uzavírá Marek Chvátal.

Autor: Tisková zpráva Datum: 10. listopadu 2022 Foto: HledamBoha.cz

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář