Hodiny na věži kostela sv.Ignáce v Jičíně po více než 70 letech opět ukazují čas

Jičín – Věžní hodiny kostela svatého Ignáce z Loyoly v historickém centru Jičína po více než 70 letech opět ukazují čas. Hodiny patří městu, které dalo loni vzácný hodinový stroj nákladem přes 620.000 korun opravit. Předtím římskokatolická církev na gotickém kostele opravila věž, což bylo podmínkou pro opětovnou instalaci opraveného hodinového stroje. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Jan Jireš.

„Kdy přesně věžní hodiny přestaly fungovat, se neví. Dochovaly se ale relativně kompletní, “ uvedl mluvčí. Hodinový stroj je ve zvláštní místnosti v horním podlaží věže. Je kovaný železný a podle konstrukce pochází z konce 17. století nebo z první poloviny 18. století. Šířka hodinového stroje je 95 centimetrů a výška 75 centimetrů, kyvadlo má dlouhé 165 centimetrů. Stroj odbíjí na bronzové cimbály z roku 1682 v lucerně věže.

SOUVISEJÍCÍV Javorníku dokončili dlouholetou obnovu historického kostela sv. Kříže

Hodiny pro Jičín opravil a kompletně zrestauroval hodinář a restaurátor Petr Skála. Například základnímu rámu stroje vrátil původní červenou barvu. Historický hodinový stroj doplnil automatickým natahovacím strojem a synchronizačním zařízením, které udržuje přesný chod hodin. „Nyní probíhá korekce a ladění chodu hodin,“ uvedl Jireš.

Církev začala s postupnou opravou kostela, který je nejstarším v Jičíně, před deseti lety. Opravu dělá po etapách. Po rekonstrukci věže za šest milionů korun nyní přijde na řadu oprava střechy kostela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. května 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář